Itálie v pondělí zakázala používání rozpoznávání obličeje a „chytrých brýlí“. Italský úřad pro ochranu osobních údajů vydal výtku dvěma obcím, které s těmito technologiemi experimentují. (Foto: Flickr)

Systémy rozpoznávání obličeje, které využívají biometrické údaje, nebudou povoleny, dokud nebude přijat zvláštní zákon, nebo alespoň do konce příštího roku, uvedl úřad pro ochranu údajů.

Výjimkou jsou případy, kdy tyto technologie hrají roli v soudním vyšetřování nebo v boji proti trestné činnosti. Agentura ve svém prohlášení uvedla, že „je třeba upravit požadavky na povolení, podmínky a záruky pro rozpoznávání obličeje při dodržení zásady proporcionality“.

Podle evropského a italského práva je zpracování osobních údajů pomocí video zařízení obecně povoleno z důvodů veřejného zájmu a v souvislosti s činností orgánů veřejné moci, dodala agentura. Obce, které by chtěly tato zařízení používat, by však musely podepsat „obecní bezpečnostní pakt“ se zástupci ústřední vlády.

Agentura tak reagovala na akci v jihoitalském městě Lecce, kde úřady oznámily, že použijí technologii rozpoznávání obličejů. Obec byla vyzvána, aby poskytla popis používaných systémů, jejich účel a právní základ, jakož i seznam databází, do kterých sledovací zařízení přistupují, uvedl úřad pro ochranu údajů. Agentura DPA si vzala na mušku také toskánské město Arezzo, kde má být místní policie vybavena infračervenými superbrýlemi, které rozpoznají poznávací značky aut.

Zdroj: kurier.at