Aby umožnili výkonnější operace a vyšší rychlost zpracování dat, vědci a inženýři usilovně pracují na zmenšení velikosti tranzistorů a dalších tradičních elektronických součástek a… (Foto: Flickr)

Kvantové počítače využívají určité fyzikální principy, které jim umožňují zpracovávat informace efektivněji než v současnosti používané počítače.

Podniky ve finančním odvětví budou mít z této technologie prospěch, protože kvantové počítače snižují rizika, zlepšují služby zákazníkům a zvyšují investiční příležitosti.

Tato inovace změní toto odvětví během pěti až deseti let. Vedoucí představitelé a zúčastněné strany v tomto oboru by měli jednat již nyní a navázat externí partnerství a investovat interně, aby kvantové počítače co nejvíce využili. 

Toto úsilí poskytuje více prostoru pro stále složitější architekturu na integrovaném obvodu – což vede k rychlejším a přenosnějším strojům. Nakonec však tato trajektorie narazí na své praktické limity, protože menší tranzistory bývají méně stabilní.

Přichází kvantový počítač. Díky využití principů kvantové fyziky jsou tyto nové revoluční obvody schopny obejít tradiční binární strukturu číslic (bitů), která převádí všechny informace buď na číslo 0, nebo 1. Kvantové počítače místo toho zpracovávají data prostřednictvím subatomárních částic zvaných „qubity“ – neboli kvantové bity.

Tyto mimořádné jednotky dat mohou být současně ve stavu 0 i 1. Tato jedinečná schopnost se nazývá superpozice a počítače, které těchto vlastností využívají, mohou zkoumat více možných řešení zpracování dat současně. Další silnou stránkou této výpočetní struktury je tzv. entanglement, který označuje tendenci qubitů přirozeně spolu korelovat bez ohledu na vzdálenost. Změna pouze jednoho z těchto spojených qubitů okamžitě ovlivní všechny ostatní, ke kterým jsou připoutány silami kvantové mechaniky.

Kvantové počítače využívají těchto zvláštních schopností k řešení složitých problémů mnohem rychleji a přesněji než počítače, které používáme dnes. Tradiční výpočet přistupuje k problémům metodou pokusu a omylu (po jednom vstupu), dokud nenajde optimální řešení. Kvantové počítače jsou místo toho schopny provádět simultánní výpočty na každém qubitu, což exponenciálně zvyšuje výpočetní výkon.

Současný stav kvantových počítačů

Kdo tedy celosvětově vede odvětví kvantových počítačů? Jak se dalo očekávat, jsou to technologičtí giganti IBM, Microsoft a Google. Přesto v této rané fázi jejich nejlepší snahy stále nejsou schopny dosáhnout „kvantové nadřazenosti“ – což je termín označující okamžik, kdy tyto futuristické počítače budou schopny provádět výpočty, které mají problém vyřešit i ty nejvyspělejší tradiční superpočítače.

Další omezení, jako je například dekoherence, zůstávají pro inženýry kvantových počítačů vážnou překážkou. Protože jsou qubity velmi křehké a navíc vzájemně propletené, je jejich kolektivní stabilita velmi zranitelná vůči měnícím se vnějším podmínkám. Pokud jsou kvantové počítače jen trochu narušeny kolísáním teploty nebo působením rádiových vln, mohou jejich qubity spadnout jako domino do změněných kvantových stavů.

Aby se tyto unikátní počítače daly prakticky využít pro široké použití, musí proto inženýři najít způsoby, jak je ochránit. Mezi možná řešení patří přechlazené ledničky nebo vakuové komory obklopující kvantové komponenty, i když není překvapením, že to zatím nejsou praktická a cenově dostupná řešení.

Kvantové počítače a finanční služby

Navzdory výše uvedeným překážkám vidí mnozí v kvantových počítačích slibnou budoucnost – zejména v odvětví finančních služeb. Podle IBM budou prvním zásadním zlepšením pro zákazníky vysoce personalizované produkty a služby, které umožní analýza velkých objemů dat, k níž jsou kvantové počítače obzvláště vhodné.

Další přínos se týká odhalování podvodů. Finanční instituce každoročně přicházejí kvůli špatné správě dat až o 40 miliard dolarů příjmů. Integrace kvantových počítačů by však mohla vést k mnohem přesnějším výpočtům, což by těmto organizacím pomohlo činit informovanější rozhodnutí na základě obrovského množství dat.

Kromě toho by kvantové počítače mohly potenciálně urychlit proces hodnocení úvěruschopnosti, který v současnosti trvá až 12 týdnů. Rychlejší výpočty v této oblasti by mohly finančním společnostem otevřít nové investiční příležitosti. Principy kvantové fyziky tak mohou vést k lepšímu rozhodování a v konečném důsledku ke zlepšení kvality služeb a celkové zákaznické zkušenosti.

Potenciál zde samozřejmě sahá daleko za hranice samotných finančních služeb. Až se kvantové výpočty stanou prakticky využitelnými pro běžné použití, bude možné je využít k řešení nejrůznějších problémů, které jsou dnes považovány za příliš složité.

Doporučená opatření pro finanční podniky

V současné době je příslušná technologie stále ještě v počáteční fázi a kvantové počítače jsou schopny zahrnout pouze malý počet qubitů v porovnání s množstvím potřebným pro řešení složitých finančních problémů. Dochází však k pokroku a společnosti McKinsey i IBM odhadují, že kvantové počítače začnou během příštích pěti až deseti let přinášet revoluci do odvětví finančních služeb.

Aby si hráči v odvětví finančních služeb zajistili konkurenční výhodu, měli by zvážit přípravu na revoluci kvantových počítačů co nejdříve. Mezi doporučené kroky patří nábor odborníků na kvantové počítače a spolupráce s externími institucemi, včetně vývojářů nebo startupů, které se touto technologií zabývají. Velké banky po celém světě, zejména v Evropě a Americe, již tyto typy kroků učinily – uvědomují si úzkou souvislost mezi zpracováním dat a potenciálem růstu.

Pochod technologií se v posledních desetiletích nepochybně zrychlil. Zatímco některé průlomové objevy nedokázaly naplnit své sliby, jiné přinesly obrovský dopad na společnost a ekonomiku. Ačkoli technické problémy přetrvávají, současné náznaky naznačují, že kvantové počítače budou pro lidskou civilizaci představovat významný milník. Podniky ve finančním a dalších odvětvích budou moci díky tomu, že se svezou na vlně pokroku, který přináší, výrazně zlepšit své vlastní operace a zároveň přenést na své zákazníky výrazné zlepšení rychlosti a kvality služeb.

Skromný qubit existuje na atomární úrovni, příliš malý na to, aby ho lidské oči viděly. Přesto v sobě skrývá obrovský výpočetní výkon, který se dosud nepodařilo plně odblokovat. A tak se vracíme k naší původní otázce: Co je to kvantový počítač? Je to radikálně pokročilá budoucnost pro podnikání a společnost, která čeká na své zrození.

Zdroj: bangkokbankinnohub.com