Měly by se západní elity a dokonce i samotné NATO obávat návratu Donalda Trumpa do Bílého domu v roce 2024? (Foto: Flickr)

Je to zcela oprávněná otázka vzhledem k tomu, že vlastní „zpravodajský“ web bruselských elit – Politico – nedávno napsal článek, v němž tvrdí, že by se nejen měly obávat, ale měly by se na to také připravit hned teď.

Trumpův návrat do funkce amerického prezidenta se zdá být den ode dne nevyhnutelnější, k čemuž přispívá i hanebné vměšování Bidenovy administrativy a její odhodlání dostat ho do vězení, kde podle jejich mylné představy jeho snaha o Bílý dům končí.

Dokonce i ten nejobskurnější francouzský poslanec, kterého Politico vytáhlo, aby podpořil jeho článek, to akceptuje, takže jak by pro Evropany vypadal rok 2024 s Trumpem zpět v Oválné pracovně?

Stručná odpověď je nepříjemná.

Trump bude téměř jistě věřit, že se napoprvé poučil a že jeho řeči o tom, že NATO a země EU mají volnou vstupenku na obranu Západu před ruskou agresí, byly vzhledem k tomu, co se stalo na Ukrajině, hluboce na místě. Jeho politika vůči bloku EU bude napodruhé pravděpodobně mnohem rozporuplnější, protože bude nejen trvat na nové dohodě pro země EU-NATO v samotné válce na Ukrajině, ale půjde ještě dál a využije svých přirozených spojenců v EU – Polska a Maďarska – k tomu, aby bruselské elitě natloukl a zhatil její plány na celou její iluzorní pseudohegemonii.

Je nepravděpodobné, že by stáhl USA z NATO, jak nedávno předpověděl John Bolton, ale určitě bude ve hře nový tvrdý režim, který ho může zbavit úkolu ukončit válku na Ukrajině přímo, a ne jen říci Evropanům „jestli si to chcete zaplatit sami, podle mého, ale my už jsme zaplatili dost“.

Z toho může mnohým vedoucím představitelům EU přeběhnout mráz po zádech. A mohlo by ho to dokonce přivést k odvolání z funkce.

Ale je to Trump. Tomu to vůbec nebude vadit. Jde o to, že staré klišé o tom, že Biden je ten dospělý, který „obnovil“ transatlantické spojenectví, je právě takové. Klišé. Ve skutečnosti Biden královsky podrazil Velkou Británii a země EU tím, že řídil krach jejich ekonomik, zatímco americké firmy vydělávaly nejen na nových daňových úlevách zaměřených na ekologické firmy, ale také tím, že prostě nechal Evropany předplatit si válku, na jejíž ukončení nikdy nebudou mít prostředky. Tolik k Bidenově hlásné troubě „Amerika je zpět, diplomacie je zpět“, která byla citována v prvních dnech jeho působení v úřadu. Krutá realita je taková, že Bidenův pohled na starou Evropu byl do značné míry z koloniální perspektivy. Za své sny musí zaplatit, pokud je strýček Sam chce uskutečnit.

Takže Trump teď přijde s výsměchem o špinavě levném obranném uspořádání Evropy, které ve skutečnosti vůbec levné nebylo.

Také odstoupí od pařížské dohody o změně klimatu, čímž Macrona neskonale naštve, a také dodá Izraelcům odvahu, že jejich nápady udeřit na Írán nejsou úplně šílené (což samozřejmě jsou).

Ale ve skutečnosti je to to, co Trump chystá pro Ameriku na její vlastní půdě, čeho by se vlády EU měly obávat více.

Bude více investovat do fosilních paliv, zruší mnoho Bidenových ekologických iniciativ, tvrdě zasáhne proti wokeismu a imigraci a uvalí více cel na americké konkurenty – Čínu i EU -, aby pomohl americkému byznysu.

Jeho druhé funkční období se však nebude soustředit jen na to, aby Bidena ponížil takovým vyřizováním účtů, ať už na domácí scéně, nebo ve světě.

Bude také o ještě tvrdším boji za to, aby Amerika zůstala ve hře jak v mezinárodním obchodě, tak i ve své slábnoucí dolarové ekonomice.

Trump bude muset čelit nové hrozbě pro Ameriku, která je přímým důsledkem Bidenovy války – a nezapomínejme na jeho korupční obchody – na Ukrajině. Vznik skupiny BRICS, která bude mít jen letos pět nových členů a která již plně ovládá ceny ropy svým vlivem prostřednictvím OPEC Plus.

Trump bude zkrátka bojovat na nové frontě, protože se objevil nový světový řád, který se postaví americké hegemonii – nebo tomu, co z ní zbylo – čelem, což znamená mnohem víc než pouhý odchod dolaru jako rezervní měny. BRICS bude mít vlastní měnu, vlastní clearingový systém a v určitém okamžiku pravděpodobně i vlastní obranný pakt.

Donald toho bude mít hodně a většina lídrů EU bude přemýšlet, zda je pro ně lepší, že Trump špatně informovaný a bojovný je lepší než ohromený a panikařící v důsledku nových vztahů mezi Amerikou a těmi několika málo partnery, kteří jí ve světě zbyli.

Martin Jay