Evropská unie pracuje na masivním rozšíření online cenzury, přísné regulaci projevů v době „krize“ a omezení online anonymity prostřednictvím digitálních pasů. (Foto: Flickr)

Hillary Clintonová i Barack Obama ve čtvrtek lobbovali za to, aby EU podpořila návrh zákona o cenzuře:

Z France 24, „EU se dohodla na nové legislativě, která má zkrotit internetový ‚divoký západ’“:

Zákon o digitálních službách (DSA) – druhá část rozsáhlého projektu regulace technologických společností – má zajistit přísnější důsledky pro platformy a webové stránky, které hostí dlouhý seznam zakázaného obsahu od nenávistných projevů po dezinformace a snímky sexuálního zneužívání dětí.

[…] Technologičtí giganti byli opakovaně vyzýváni k tomu, aby své platformy nehlídali – teroristický útok na Novém Zélandu, který byl v roce 2019 živě přenášen na Facebooku, vyvolal celosvětové pobouření a loňské chaotické povstání v USA bylo propagováno online.

K temným stránkám internetu patří také platformy elektronického obchodu plné padělaných nebo vadných výrobků.

[…] Nařízení bude vyžadovat, aby platformy rychle odstraňovaly nelegální obsah, jakmile se o jeho existenci dozvědí. Sociální sítě by musely pozastavit činnost uživatelům, kteří často porušují zákon.

DSA bude nutit stránky elektronického obchodu, aby ověřovaly totožnost dodavatelů předtím, než začnou nabízet své výrobky.

[…] Evropská komise bude dohlížet na každoroční audity [velkých technologických firem] a za opakované porušování bude moci ukládat pokuty až do výše šesti procent jejich ročních tržeb.

Při pohledu na osnovu nové dohody je zarážející, jak plynule spojuje materiály o sexuálním zneužívání dětí s „nezákonnými nenávistnými projevy“.

Obojí je smícháno dohromady jako „nezákonný obsah“.

Zákon vyzývá k plánům na omezení svobody projevu na internetu v době „krize“.

DSA také prosazuje „veřejnou elektronickou identitu (eID)“, kterou Politico již dříve popsalo jako „národní průkaz totožnosti“ v telefonu, který má svůj původ v očkovacích pasech a „digitálních certifikátech COVID“.

Ačkoli se eID prodává pod záminkou ochrany soukromí lidí, „aktivisté za digitální práva … se obávají, že návrh by mohl umožnit soukromému sektoru lepší přístup k informacím o lidech s vládním certifikátem, čímž by ve skutečnosti posílil společnosti jako Facebook a Google a průmysl cílené reklamy,“ uvedl Politico.

Tento zákon je odpovědí EU na sílící vlnu populismu a nacionalismu. Místo toho, aby nabídli masám nějaké ústupky, vězní „krajně pravicové“ vůdce, zakazují „krajně pravicové“ skupiny, sankcionují Maďary, aby je potrestali za to, že hlasovali pro Viktora Orbána, a pořádají hony na čarodějnice proti Marine Le Penové, aby sabotovali její volební šance.

Takto „brání demokracii!“

Zdroj: informationliberation.com