Jeden rok sbíráme případy „cenzury“. A ačkoliv jsme v našem původním zadání vyzývali k zasílání pouze případů ze sociálních sítí, dostává se nám postupně i jiných. Občas nám posíláte vaše podezření na neoprávněné mazání z diskuzních fór různých českých médií. Proč neoprávněné? Vyhodnoťte si to sami.

Jsou opravdu tohle příspěvky do diskuze, které by měly být mazány, případně by vám měli zakazovat na nějakou dobu diskutovat? Klademe si otázku, zda vychovávání moderátory diskuzních fór nevede k naší autocenzuře. Zda je v pořádku mazat určité názorové postoje, zatímco opačné tam zůstávají bez poskvrnky za potlesku ostatních. Neovlivňuje to ve výsledku jak naše mínění, tak například rozhodování? Třeba i volby?

Jsme si vědomi, že jde o soukromá média a redakce mají právo stanovit si vlastní pravidla. To však neznamená, že by se o problematice, která je pro nás nová, protože „ty internety“ nás ještě v nedávných dobách zdaleka tolik neovlivňovaly ani se na nich nevedl paralelní život, zvlášť v době covidové, nemělo mluvit. Že bychom před tím neměli varovat.

Z našeho pohledu se nejedná o cenzurní případy, přesto zvažujeme kontaktovat provozovatele médií a ptát se jich, zda hodlají dále zužovat povolený koridor názorů a čím dál větší podíl svých čtenářů z diskusí vytlačovat.


Dobrý den, Seznam / Novinky smazaly můj komentář pod článkem, kde zmiňuji výsledky volebních auditů prezidentských voleb v Arizoně a Georgii. Prý proto, že tam uvádím odkazy na „dezinformační weby“ – epochtimes.cz a www.thegatewaypundit.com :-).


Byl mi smazán příspěvek k článku Transgender pirátka na serveru Novinky.cz s odůvodněním, že je vulgární a urážlivý. Uvádím celé jeho znění: Dobrý den, smazali jsme Vám příspěvek: „Mary Shelley asi netušila, že svým Frankensteinem předpoví otevření Pandořiny skříňky v oblasti sexuálního inženýrství a výroby pohlavních měňavců.“
Důvody závadnosti příspěvku: Vulgarity a urážky – Zveřejnění příspěvku, který obsahuje vulgární výrazy nebo jiným způsobem uráží ostatní diskutující či třetí osoby. Do této skupiny patří i „vytečkované” či „vyhvězdičkované” výrazy nebo vulgarity a urážky opisem.


Dobrý den, dnes – 20.7., mi byl smazán příspěvek v diskusi pod tímto článkem.
Jsem přesvědčen, že komentář v žádném případě nesplňuje definici závadného obsahu a tedy byl smazán v rozporu se smluvními podmínkami Seznam Diskuse. Můj příspěvek do diskuze doslovně zněl: „invaze beze zbraní.“Po delší době jsem se rozhodl přidat do diskuze na iDnes.cz svůj názor na vybrané téma. Výsledkem je zablokovaný vstup do diskuse na tři hodiny a smazaný příspěvek za slovo „chlupáci“, které je dle cenzora urážlivé a vulgární. Takže ona osoba si dosadila vulgární výraz, místo mnou psaného, a dala mi BAN. Neměla by dát BAN sobě, za své negativní smýšlení?

Gabriel Sedláčková