Dodávka ruských protileteckých raketových systémů S-400 Triumf Turecku je pro NATO skutečnou „provokací“, píše německý magazín Der Spiegel.

Redakce má za to, že S-400 ohrozí také technologii stealth, která umožňuje snížit viditelnost F-35. Magazín píše, že ruské protiletecké systémy dokážou zaregistrovat data palubního radiolokátoru, komunikačních kanálů se zemí a rádiového spojení, s jejichž pomocí pak S-400 krok za krokem prozkoumají a zjistí polohu údajně neviditelných stíhaček.

„Pro zbrojní systém F-35, pro který má velký význam technologie stealth a možnost předání dat, by to bylo katastrofou," připomíná Der Spiegel.

NATO a oko Moskvy

nepokojení aliance vyvolalo rozhodnutí Turecka koupit protivzdušné systémy S-400, o tom informuje portál Tvzvezda.

¨

NATO si myslí, že nákup S-400 tureckou stranou od Ruska se rovná umístění „oka Moskvy" na území aliance.

V NATO si myslí, že tento krok je provokací, Turecko se totiž chystá jako svůj obranný štít používat vojenské systémy vyrobené v Rusku.

V alianci si myslí, že díky instalaci systému S-400 se do rukou Moskvy mohou dostat různé informace, konkrétně detaily ukazující na silné a slabé stránky nové americké stíhačky F-35.

Na americkém ministerstvu zahraničních věcí dříve sdělili, že Turecko se může dostat pod americké sankce, pokud si Ankara koupí S-400. Turecké ministerstvo zahraničí na začátku května prohlásilo, že je připravené učinit odvetná opatření vůči Washingtonu v tom případě, že USA zablokují dodávky stíhaček F-35 Turecku.