Podle průzkumu veřejného mínění provedeného tento víkend jsou plné dvě třetiny Němců proti vládnímu rozhodnutí dovolit prokurátorům, aby vznesli obžalobu proti německému komikovi Janu Böhmermannovi, který zesměšňoval tureckého prezidenta Erdogana. Kritici varují, že důsledky toho pocítí jak Turecko, tak Evropa. …


V pátek oznámila kancléřka Angela Merkel své rozhodnutí umožnit průběh stíhání Jana Böhmermann (obrázek nahoře vpravo), když se prezident Erdogan (nahoře vlevo) domáhal, aby z trestního oznámení, které vznesl proti tomuto mladému komikovi za jeho recitaci satirické básně o tomto nedůtklivém tureckém vůdci, vzešlo obvinění. Turečtí prokurátoři už sami vznesli 1 845 trestních případů proti lidem obviněným z urážky jejich prezidenta, takže pro ně to není nic nového.

Báseň vysílaná 31. března německým veřejnoprávním vysílačem ZDF potenciálně porušuje paragraf 103 německého trestního zákona, kde je stanoveno: „Kdokoliv v Německu uráží cizí hlavu státu nebo akreditovaného diplomata bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou. Hanlivé (očerňující) urážky by mohly být trestány až pěti lety.“

Tento zákon německé vládě nedovoluje, aby rozhodovala, zda mají prokurátoři pravomoc stíhat určité případy, proto se kancléřka Merkelová ocitla v situaci, kdy stojí před takto politicky nabitým rozhodnutím. Když musí zvážit západoevropské obavy o svobodu slova a svobodu svědomí na jedné straně, a tím, že prezident Erdogan má ve skutečnosti moc zmařit Evropské unii dohodu s jeho zemí o omezení přílivu migrantů do Evropy na straně druhé, tak radši prokurátorům dovolila, aby vyšetřovali.