Rozhodnutí Turecka zahájit útok proti kurdským skupinám v severních oblastech Sýrie se ve světě nesetkalo s podporou. Dokonce i spojenci ze Severoatlantické aliance se postavili proti plánům tureckého prezidenta Recepa Erdogana. Hlavní příčinou jsou obavy z nové uprchlické krize. (Foto: Twitter)

Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas odsoudil rozhodnutí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zahájit vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie a vyzval k jejímu zastavení, přičemž upozornil na riziko upevnění pozic teroristické skupiny Islámský stát*, uvádí německé MZV.   

Předtím turecký prezident informoval o zahájení operace tureckých ozbrojených sil pod názvem Zdroj míru na severu Sýrie, zaměřené proti Straně kurdských pracujících, která je zakázána v Turecku, a skupině Islámský stát.

„Rozhodně odsuzujeme útok Turecka na severovýchodě Sýrie. Turecko riskuje, že bude destabilizován region a opět posíleny pozice IS*. Vyzýváme Turecko, aby zastavilo útok a hájilo své zájmy v oblasti bezpečnosti mírovou cestou,“ uvádí se v Maasově zprávě uveřejněné na stránkách ministerstva na Twitteru.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Turecko, aby v Sýrii jednalo zdrženlivě a zastavilo vojenskou operaci, která podle jeho slov nepovede k „pozitivním výsledkům“.

„Turecko má obavy o bezpečnost na hranici se Sýrií. Přesto však vyzývám Turecko a také další aktéry, aby jednali se zdrženlivostí a zastavili operace, které už probíhají. Tato vojenská akce nevede k pozitivním výsledkům,“ prohlásil Juncker během svého vystoupení v Evropském parlamentu.

Turecká vláda informovala NATO o operaci v Sýrii a NATO očekává od Ankary zdrženlivé a přiměřené jednání, aby nedošlo k destabilizaci v regionu, prohlásil ve středu generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

„Náš spojenec Turecko má oprávněné obavy o bezpečnost. Turecká vláda informovala NATO o operaci na severu Sýrie. Je důležité se vyvarovat akcí, které by mohly ještě více destabilizovat region, vést k eskalaci napětí a velkému lidskému utrpení,“ prohlásil Stoltenberg v Římě. Jeho vystoupení vysílala tisková služba aliance.

„Předpokládám, že Turecko bude jednat zdrženlivě, zajistí, aby všechny akce, které podnikne na severu Sýrie, byly přiměřené a uvážené. Nesmíme ohrozit úspěchy dosažené v boji proti našemu společnému nepříteli – IS*,“ řekl Stoltenberg.

Sdělil také, že „bude projednávat tuto otázku s prezidentem (Turecka Tayyipem) Erdoganem v pátek v Istanbulu“.

Rada bezpečnosti OSN v souvislosti se zahájenou vojenskou operací Turecka na severu Sýrie vyzývá strany k maximální zdrženlivosti, sdělil novinářům Jerry Matthews Matjila, stálý zástupce JAR v OSN a předsedající v RB.

„Slyšeli jsem o tom, co se děje, a Rada sleduje situaci na severu Sýrie. V této fázi vyzýváme všechny strany k maximální zdrženlivosti a ochraně civilního obyvatelstva,“ řekl Matjila.

Podle jeho slov vojenské řešení konfliktu v SAR neexistuje. „Chtěli bychom vyzvat všechny strany, aby plnily své národní závazky a zcela dodržovaly usnesení 2254,“ dodal.

Diplomat uvedl, že zatím nebyly předloženy žádosti o provedení zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Turecké ministerstvo zahraničních věcí pozvalo velvyslance členských zemí Rady bezpečnosti OSN, aby je informovalo o zahájení operace v Sýrii, řekl Sputniku mluvčí ministerstva.

„Velvyslanci zemí, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, byli pozváni na naše ministerstvo, aby obdrželi informace o operaci Zdroj míru v Sýrii,“ řekl agenturní zdroj.

Turecká vojenská operace v Sýrii zkomplikuje situaci, zesílí syrskou krizi, způsobí další vlnu uprchlíků, sdělil zástupce íránského parlamentu.
Libanonské MZV vyzvalo Turecko, aby zastavilo agresi na severu Sýrie

Ministerstvo zahraničních věcí Libanonu vyzývá Turecko, aby přehodnotilo své rozhodnutí o zahájení vojenské operace na severu Sýrie, a považuje podobné jednání za agresi, která povede ke smrti a vynucenému přesídlování obyvatelstva, uvádí se v kopii prohlášení MZV, kterou má k dispozici Sputnik.

„MZV vyzývá turecké velení, aby přehodnotilo své rozhodnutí a spolupracovalo se zúčastněnými zeměmi s cílem návratu stability v Sýrii a dodržování mezinárodního práva se závazkem k územní celistvosti Sýrie,“ uvádí se v prohlášení libanonského MZV.

Na MZV Libanonu prohlásili, že vnímají jednání Turecka jako „agresi proti přátelskému arabskému státu a okupaci území Sýrie a také nebezpečí smrti a vynuceného přesídlování místního obyvatelstva“.

Reakce Trumpa

USA neschvalují tureckou vojenskou operaci v Sýrii a považují to za „špatný nápad“, uvádí se v prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, uveřejněném ve středu jeho tiskovou službou.

Od prvních dnů, kdy jsem vstoupil na politickou scénu, jsem jasně prohlašoval, že nechci bojovat v těchto nekonečných a nesmyslných válkách, zvláště v těch, které nepřinášejí výhody Spojeným státům,“ dodal Trump.

Zdroj: snews.com