Ukrajinskou nadzvukovou raketu Molnija, která byla představena v Kyjevě na výstavě Zbraně a bezpečnost 2019, „nelze zničit“. S tímto tvrzením vystoupil ukrajinský expert na záběrech z prezentace rakety. (Foto: Youtube)

Na záběrech lze pozorovat maketu nové nadzvukové ukrajinské rakety Molnija,  která byla představena na výstavě v Kyjevě. Raketa je projektem stavebního podniku Južnyj, je to nová generace protilodních leteckých raket vyvinutých na Ukrajině. V budoucnu by raketa měla být součástí výzbroje letadel Su-27 a Su-24M, kterými disponuje Letectvo Ukrajiny. Bude nutná minimální přestavba letadel.

Podle ukrajinského experta rychlost rakety činí 2 -2,5 tisíce km/hod. Raketa může být vybavena tříštivě-trhavou a trhavou bojovou hlavicí.

„V současné době na světě neexistují žádné prostředky, které vás ochrání před ukrajinskou raketou Molnija. Je to nadzvuková protilodní raketa s rychlostí 2 -2,5 tisíc km/hod. Prostředky obrany před těmito raketami na světě prakticky neexistují,“ uvedl ukrajinský expert Oleg Ždanov.

Podle jeho slov i izraelská Železná kopule zachycuje pouze rakety s dozvukovou rychlostí. Dodal, že pokud se letoun přiblíží k cíli na správnou vzdálenost, zamíří cíl a vypustí raketu Molnija, cíl bude zasažen s téměř 100% přesností.