Ve výroční analýze jsem psal o možném soudním procesu. Podle některých je tento proces na spadnutí. V posledním únorovém týdnu mělo dojít k zatčení a následnému propuštění (nemluví se pouze o výslechu) amerického ministra financí Timothy Geithnera v souvislosti se záchranými operacemi kolem AIG. To by samo o sobě nebylo nic neobvyklého. Mnohem závažnější jsou doprovodné události. Tomu, že ve vzduchu krouží opravdu černá labuť, nasvědčuje nevídaná vlna rezignací vedoucích představitelů bank po celém světě. To, že se nejvyšší vedení obměňuje, není nic mimořádného. Mimořádná je ale míra obměny v posledních měsících.

Jak ukazuje graf, v posledních 4 měsících roku 2011 ocházelo 10-15 topmanažerů měsíčně. V lednu jich ale odešlo více než 30, v únoru přes 90 a v první polovině března přes 60.  To je nárůst o stovky procent.

bank-resignations

Společnostmi, ze kterých odchází topmanažeři je Goldman Sachs (14), UBS (9) a Deutsche bank (7), Bank of America (6) a Royal Bank of Scotland (5). K tomu si přičtěte skutečnost, že místo šéfa Světové banky nehodlá obhajovat R. Zoellick. Asi vědí proč, vždyť agentura Moody’s v poslední době snížila rating více než stovce bank a finančních institucí.

Nemyslím si, že by loď již oficiálně narazila na útes a kapitán ji opouštěl. Spíše to na mě působí, že loď směřuje na útesy a má zaseklé kormidlo, o čemž má ponětí pouze kapitán, případně pár nejvyšších důstojníků a jinak nikdo. To je přesně situace, ve které se nachází současný finanční systém. Insdeři podle všeho předávají loď. Nové přebírající kapitáni a vysocí důstojníci se radují z povýšení. O zaseklém kormidlu nemají ani potuchy a bláhově se domnívají, že mají dostatek času pro manévrování.

Máme se na co těšit… Otázkou pouze je, kdo půjde přes palubu jako další.

 

Kdo další drží triumfy v ruce ?

V dnešní době se mluví o řadě zemí. O kom se ale mluví vzhledem k vývoji relativně málo, je Saúdská Arábie. O Saúdské Arábii se mluví jen v případě, že vylétne cena ropy a řada lidí k ní vzhlíží jako k zemi, schopné korigovat ceny ropy. To je ale vše. Její vliv na oblasti mimo cenu ropy je výrazně podceňován.

Saúdská Arábie je zemí, která si nyní může do určité míry diktovat podmínky. Pokud by Saúdská Arábie začala vyžadovat jinou měnu než dolar, má to dolar spočítané. Současný dolar totiž stojí na dohodě Spojených států a Saúdské Arábie z roku 1973, že Saúdská Arábie bude prodávat ropu výhradně za dolar. K této dohodě pak o dva roky později přistoupila celá OPEC a od té doby se petrodolar stal globálním standardem.

Že Saúdská Arábie kroky směrem od dolaru podniká, není nic tajného – o společné rafinérii s Čínou jsem psal již koncem ledna. Pokud vypořádání dodávek z této rafinérie (a možná nejen z této) půjde mimo dolary (a podle mě to lze předpokládat), bude to jen další hřebíček do rakve petrodolaru.

Na druhou stranu, Saúdové se jako menšinový kmen drží u moci jen díky podpoře Spojených států.

Zde to jsou šachy na nejvyšší úrovni. Která země má dlouhodobě nejlepší šachisty světa? Rusko. Proto pozor i na něj.

Jan Dvořák

 

Zdroj: proinvestory.cz