Florida schválila zákon zakazující „modifikaci počasí“

Sněmovna reprezentantů Floridy ve středu schválila zákon zakazující modifikaci počasí a geoinženýrství. (Foto: Depositphoto)
Newsweek kontaktoval republikánskou senátorku Ileanu Garciovou, původní navrhovatelku zákona, a republikánského zástupce Kevina Steela, který zákon předložil Sněmovně reprezentantů, s žádostí o komentář mimo pracovní dobu.
Řada konzervativních komentátorů vyjádřila znepokojení nad plány geoinženýrství. Minulý týden republikánská poslankyně Marjorie Taylor Greene z Georgie označila experiment podporovaný britskou vládou, jehož cílem je odrážet sluneční záření a ochladit Zemi, za „absolutní šílenství“.
Od 90. let někteří aktivisté propagují teorie, že bílé pruhy kondenzované vodní páry za letadly jsou chemické toxiny používané vládou k ovládání lidí a/nebo počasí.
Zákon SB 56 by neschválené zasévání mraků a jiné podobné činnosti klasifikoval jako trestný čin třetího stupně, za který by hrozilo až pět let vězení nebo výrazně zvýšené pokuty až do výše 100 000 dolarů.
Návrh zákona uvádí: „Je zakázáno jakýmkoli způsobem vstřikovat, uvolňovat nebo rozptylovat chemické látky, chemické sloučeniny, látky nebo zařízení do atmosféry v rámci hranic tohoto státu za výslovným účelem ovlivnění teploty, počasí, klimatu nebo intenzity slunečního záření.“
Zákon také ukládá Floridskému ministerstvu ochrany životního prostředí vyšetřovat údajné případy protiprávního jednání, které mohou být v případě potřeby postoupeny dalším státním orgánům.
Zákon, který byl ve středu schválen poměrem hlasů 82:28, nyní putuje k floridskému guvernérovi Ronovi DeSantisovi.
Demokratická poslankyně Anna Eskamani zákon odsoudila s tím, že „podporuje konspirační teorie“, jak informoval server Florida Politics.
Zdroj: newsweek.com
