Bývalý ministr obrany Bulharska Nikolaj Nenčev kritizoval nynějšího ministra Krasimira Karakčanova za to, že nechal přeletět ruské „letouny se zbraněmi“ do Bělehradu, a také za utrácení velkých částek na opravy Migů-29 a nákupy zbraní pro ně. (Foto: Pxhere)

Úřadující vice-premiér, ministr obrany Bulharska Krasimir Karakačanov mění bulharské stíhačky Mig-29 v jámu na peníze kvůli nekonečným vkladům do oprav, prohlásil bývalý ministr obrany Nikolaj Nenčev.

Podle slov politika, v průběhu posledních několika let Karakačanov utratil 100 milionů leva (51 milionů euro) na potřeby stíhaček a připravuje smlouvu o hodnotě přes 15 milionů euro na nákup nových raket pro tyto letouny.

„Migy-29 jsou nyní pro nás nejdražší ruská hybridní zbraň, za které platíme nemálo. Rusko je přitom může použít proti nám tak, tak se mu bude chtít,“ uvedl Něnčev v článku pro zpravodajský portál Prioritěty.

Nehledě na opravy prováděné podle smlouvy s ruskou společností Mig v zemi létá pouze 5 strojů z 15, řekl bývalý ministr, kvůli tomu mají piloti příliš málo nalétáno.

„Na základě své zkušenosti ministra mohu předpokládat, že Rusové, s největší pravděpodobností, zdržují plnění smlouvy, nebo jsou opravy málo kvalitní a dostávají reklamace, z čehož následně vyplývá zdržování,“ myslí si Něnčev.

Zdroj:  priorities.bg