Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Egypt, Bahrajn a Írán oficiálně požádaly o členství ve skupině zemí BRICS, která se chystá na každoroční summit v Jihoafrické republice. (Foto: Flickr)

Podle Anila Sooklala, velvyslance Jihoafrické republiky při této skupině, projevilo zájem o vstup do bloku rozvíjejících se trhů Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky celkem 19 zemí.

„Bude se jednat o rozšíření BRICS a o způsobu, jakým k tomu dojde…. Třináct zemí oficiálně požádalo o vstup a dalších šest požádalo neformálně. Žádosti o vstup dostáváme každý den,“ řekl jihoafrický představitel agentuře Bloomberg na začátku tohoto týdne.

V prvním červnovém týdnu se v Kapském Městě uskuteční výroční summit BRICS. Svou účast potvrdili ministři zahraničí všech pěti členských států.

Začátkem tohoto měsíce agentura Bloomberg odhalila, že BRICS by měl v očekávaném hospodářském růstu brzy překonat státy G7 vedené USA.

Podle její analýzy, zatímco státy G7 a BRICS přispěly v roce 2020 ke globálnímu hospodářskému růstu každý stejnou měrou, výkonnost bloku vedeného Západem v poslední době klesá. Očekává se, že do roku 2028 bude G7 tvořit pouze 27,8 % světové ekonomiky, zatímco BRICS 35 %.

Odhady přišly jen několik týdnů poté, co místopředseda ruské Státní dumy Alexandr Babakov prozradil, že BRICS pracuje na vývoji „nové měny“, která bude představena na nadcházejícím summitu organizace.

Členské státy BRICS představují více než 40 % světové populace a přibližně čtvrtinu světového HDP.

Zájem zemí globálního Jihu o vstup do bloku přichází v době, kdy se stále více vlád odklání od amerického dolaru.

Zelená bankovka se stala pro dolarové ekonomiky nespolehlivější kvůli rostoucím úrokovým sazbám regulovaným americkým Federálním rezervním systémem (FED) a vyzbrojování dolaru ze strany banky prostřednictvím finančních sankcí.

Západ – zejména Evropa – navíc čelí rostoucí energetické krizi v důsledku sankcí zaměřených na ruské energetické trhy kvůli jeho invazi na Ukrajinu a americké sabotáži plynovodu Nordstream.

Zdroj: thecradle.co