Ariane Lavrilleuxová pomohla odhalit chmurné podrobnosti o zjevném narušení zpravodajských služeb Francie a Egypta. (Foto: Flickr)

Novinářka, která byla zadržena poté, co odhalila spojení mezi francouzskou státní rozvědkou a leteckými údery v Egyptě, byla uprostřed rozruchu, který vyvolalo zacházení s ní, propuštěna z policejní vazby, což je vzácné donucovací opatření, které ve Francii vyvolalo pobouření.

Ariane Lavrilleuxová byla ve středu večer po 48 hodinách zadržování propuštěna. Úřady tvrdí, že vyšetřují její články o možném egyptském únosu francouzské zpravodajské operace.

„Jsem na svobodě, děkuji vám za podporu,“ napsala ve středu večer na X (dříve Twitter) a svůj vzkaz doprovodila fotografií své pěsti zdvižené před egyptskou vlajkou.

Lavrilleuxovou zveřejnil investigativní web Disclose, který v listopadu 2021 tvrdil, že francouzská zpravodajská mise s názvem „Sirli“, zahájená v únoru 2016 jménem Egypta ve jménu boje proti terorismu, byla unesena egyptským státem.

Podle ní egyptské orgány využily získané informace k leteckým úderům na vozidla podezřelých pašeráků na egyptsko-libyjské hranici.

Po zveřejnění tvrzení podalo francouzské ministerstvo ozbrojených sil stížnost pro „porušení státního obranného tajemství“. Podle webu bylo v listopadu 2021 zahájeno předběžné vyšetřování a v létě 2022 byl jmenován vyšetřující soudce.

Server Disclose, který je zčásti zpravodajským médiem a zčásti nevládní organizací, založili v roce 2018 dva investigativní novináři. Její financování se opírá výhradně o dary, což zaručuje redakční nezávislost, a její vyšetřování nejsou placená.

Web ve středu na X uvedl, že podle jeho informací vyšetřovatelé z francouzského Generálního ředitelství pro vnitřní bezpečnost tvrdí, že Lavrilleux je zodpovědný za „pět článků o prodeji francouzských zbraní do zahraničí, které byly zveřejněny v médiích od roku 2019“.

Kromě toho o operaci „Sirli“ Disclose uvádí články o „prodeji 30 letounů Rafale do Egypta“, „zbraních dodaných do Ruska do roku 2020“, „prodeji 150 000 nábojů do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů“ a „nezákonném převodu zbraní ze SAE do Libye“.

Rozhořčení

Na středečním zasedání Rady ministrů odmítl mluvčí vlády Olivier Véran odpovědět na otázku týkající se tohoto případu, incident však vyvolal vlnu podpory pro Lavrilleuxe – a všeobecné odsouzení postupu policie.

Amnesty International uvedla, že lituje „útoku na novináře (…), kteří se snaží odhalit neprůhledné jednání francouzských zpravodajských služeb“.

Paul Coppin z organizace Reportéři bez hranic dodal: „Dochází k jisté eskalaci prostředků (k získávání informací o novinářských zdrojích), což je samo o sobě znepokojivé.“

Na shromáždění na náměstí Republiky v Paříži předseda organizace Disclose prohlásil, že zatčení Lavrilleuxe je jasným vzkazem pro novináře: „Pokud budete vyšetřovat státní tajemství, riskujete, že skončíte jako Ariane Lavrilleuxová, ve vazbě“.

Emmanuel Poupard jménem novinářského svazu odsoudil skutečnost, že „čelíme zastrašování, jaké jsme v posledních letech ještě nezažili“.

Protestu se zúčastnil také šéf Socialistické strany Olivier Faure, který vyzval k zakotvení „práva na ochranu zdrojů“ do francouzské ústavy.

Zdroj: euronews.com