Ke změnám v úhradě preventivních testů na koronavirus by podle plánů ministerstva zdravotnictví mělo dojít v září.

V rozhovoru pro Radiožurnál ministr Adam Vojtěch sdělil, že lidé budou mít zdarma pouze testy předepsané lékařem nebo hygienickou stanicí. Od poloviny července bude také kratší období mezi první a druhou dávkou vakcíny, a to 21 dní.

„Něco jiného je zkrátka indikované testy lékařem, to je jasné, ale tyto testy, které jsou využívány pro zábavu a cestování, tady si myslíme, že to na místě není, a od toho 1. 9. plánujeme, že by se ta úhrada zrušila,” vysvětlil Vojtěch během rozhovoru pro Radiožurnál.

Nyní se mohou lidé nechat zdarma testovat šestkrát během jednoho měsíce – čtyřikrát antigenní metodou a dvakrát PCR. V srpnu to tak má ještě zůstat, předpokládá ministr Vojtěch. Změny zavedené od září odůvodňuje tím, že testy jsou finančně velmi nákladné pro systém veřejného zdravotního pojištění.

„To už bude doba, kdy skutečně každý, kdo se chtěl nechat naočkovat, se naočkovat mohl. Je jasné, že ty preventivní testy byla alternativa k očkování, byly hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, jsou to výrazné náklady a jsou to testy, které jsou ve vztahu k cestování. Nemyslím si, že je dlouhodobě udržitelné, abychom takovéto testy hradili z veřejného zdravotního pojištění,” dodal ministr zdravotnictví.

David Švehlík, poradce ministra a člen správní rady pro VZP, upřesnil, že se jedná řádově o stamiliony korun měsíčně, které stát pojišťovnám proplácí.

„Stát v současné době hradí čtyři antigenní testy a dva PCR testy měsíčně, panuje ovšem předpoklad, že se to brzy změní a stát již testování hradit nebude. Očkování je obrovská výhoda, lidé nemusí chodit na testování,“ řekl ještě předtím premiér Andrej Babiš u příležitosti otevření dvou očkovacích center v Praze, kde není třeba se registrovat.

„Doufejme, že se od prvního září vrátí do škol naše děti a že budeme fungovat normálně. Jediné řešení covidu-19 je očkování, žádné jiné řešení neexistuje,“ dodal.

Zdroj: snews.com