Henry Kissinger prohlásil, že by se Západ měl přestat snažit uštědřit Rusku drtivou porážku, a navrhl, aby se Ukrajina vzdala území. (Foto: Wikimedia)

Bývalý 98letý americký ministr zahraničí Kissinger na Světovém ekonomickém fóru, které se konalo ve švýcarském Davosu, řekl, že Ukrajina musí zahájit jednání „dříve, než vyvolá otřesy a napětí, které nebude snadné překonat“.

„V ideálním případě by dělící čarou měl být návrat ke statu quo ante. Pokračování války za tímto bodem by nebylo o svobodě Ukrajiny, ale o nové válce proti samotnému Rusku,‘ řekl v pondělí na konferenci.

Zaznělo to v době, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém silném projevu na úvod summitu ve švýcarském Davosu tento týden prohlásil, že pokud ruská invaze na Ukrajinu zůstane bez odezvy, svět opět ovládne hrubá síla.

Delegátům řekl, že jejich summit se stane zbytečným, pokud bude Putinovi umožněno vyhrát válku, protože ho „nezajímají naše myšlenky“ a „hrubá síla… nemluví, ale zabíjí“.

Pan Kissinger však řekl, že by bylo „osudné“, kdyby se Západ nechal strhnout „momentální náladou“ a zapomněl na mocenské postavení Ruska v Evropě.

Podle deníku The Telegraph vysvětlil, že Rusko bylo „podstatnou součástí Evropy“ po více než čtyři století, a poznamenal, že evropští lídři nesmějí „ztratit ze zřetele dlouhodobější vztahy“, jinak by riskovali, že se Rusko dostane do trvalého spojenectví s Čínou.

Řekl také: „Doufám, že Ukrajinci prokáží hrdinství, které doplní moudrostí.“

Rusko se letošního setkání v Davosu nezúčastní poté, co organizátoři zakázali Moskvě vyslat delegaci, což je jen poslední signál toho, jak se Putin dostal do izolace na světové scéně.

Zakladatel WEF Klaus Schwab minulý týden prohlásil, že Davos udělá, co bude v jeho silách, aby podpořil Ukrajinu a její obnovu.

‚Ruská agrese vůči této zemi bude v budoucích učebnicích dějepisu vnímána jako rozpad uspořádání po druhé světové válce a po studené válce,‘ řekl.

Mezi 2 500 delegáty bude více než 50 hlav států a vlád, od podnikatelů po akademiky a představitele občanské společnosti.

Mezi největší jména patří nový německý kancléř Olaf Scholz, šéfka Evropské unie Ursula von der Leyenová, šéf NATO Jens Stoltenberg a vyslanec USA pro klima John Kerry.

„Miliardáři přijíždějí do Davosu, aby oslavili neuvěřitelný nárůst svého jmění,“ uvedla v prohlášení výkonná ředitelka Oxfamu Gabriela Bucherová.

„Pandemie a nyní prudký nárůst cen potravin a energií pro ně jednoduše řečeno znamenají bonanzu,“ dodala Bucherová.

„Mezitím se desetiletí trvající pokrok v oblasti extrémní chudoby obrátil a miliony lidí čelí nemožnému nárůstu nákladů na pouhé přežití,“ dodala.

Zdroj: dailymail.co.uk