Hlavní německé deníky referují o tom, že Evropa se začíná vzdávat toho velkého zeleného snu kdysi nesmírně hýčkané vize velké společnosti poháněné čistým slunečním svitem a větrem. Poté, co roky zkoušeli vnutit obnovitelné energie spotřebitelům, za to přišel účet a vykulili na něj oči. Náhle vidíme i studie ukazující, že to oteplování nakonec nebude tak zlé, a že klimatická citlivost k CO2 je daleko nižší, než se původně myslelo. Politiky nátlaku vycházející z hrozby klimatické změny se rychle rozplývají.


Německý levicový TAZ a centro-pravicový Die Welt dnes hlásí, že Komise EU je připravena přistoupit k politice zajištění nižších cen energií a k šoupnutí opatření na ochranu klimatu do šuplíku.

TAZ píše, že „Komise EU je připravena k fundamentální změně kurzu energetické politiky. Protože je v mnoha zemích recese, mají vůdci států a vlád na svém středečním summitu v Bruselu provést změnu energetického paradigmatu.“

Celkový sentiment vyjadřuje např. prohlášení Komisaře EU Günthera Oettingera, který řekl Die Welt:

„V posledních desetiletích Německo neustále energii zdražovali přes daně, poplatky, příplatky a příspěvky. To se teď musí změnit.“

Vysoké ceny energie si vybraly svou cenu, jelikož společnosti zjišťují, že je daleko těžší než kdy před tím být globálně konkurenceschopné. TAZ píše:

„A opravdu kvůli ekonomické slabosti mnohých zemí EU, nemá už klimatická změna pro tuto Komisi žádnou prioritu. Pouhý cíl dosažení 20% pokrytí poptávky po energii z obnovitelných zdrojů byl odsunut na jindy. Činitelé Komise mají podporu v dokumentu od mocné Evropské průmyslové asociace: Business Europe.  Podle této studie jsou náklady na energii pro evropské společnosti 1,5 až 3 krát vyšší než v USA.“

„Pokud má být vytvořeno 400 000 nových pracovních míst ve zpracovatelském sektoru, tak EU ‚musí zrevidovat politiky ochrany klimatu a energetiky,‘ říká president Europe-Business Jürgen Thumann.“

Tak proč je v Evropě energie o tolik dražší než v USA? TAZ píše, že je to primárně důsledkem faktu, že USA „těží ze svých rezerv břidličného plynu i za použití toho kontroverzního frackingu.“

TAZ dodává:

„Podle Komise EU vyrostly ceny energie v EU od roku 2005 o 37%. V USA naopak mírně poklesly.“

EU Komise tvrdí, že se bude muset uplatnit nová směrnice: „ Energetická politika EU musí pro domácnosti a společnosti zajistit nepřerušené dodávky za přístupné a konkurenceschopné ceny.“

Když už dochází na střet mezi ekonomikou a ochranou klimatu, tak to vypadá, že ekonomika se začíná jevit jako naléhavější.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  notrickszone.com