Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaSpeciál 11. září: Lež jako dvě věže

Sociální sítě

Reklama

Speciál 11. září: Lež jako dvě věže

Vybavíte si, kde jste byli v době útoků 11. září 2001? Aby ne; vždyť kdy jindy jsme do té doby sledovali podobnou hrůzu takřka v přímém přenosu? O to pikantnější je, že dodnes nevíme, co se vlastně s newyorskými Dvojčaty stalo. Jen tušíme, že to bylo něco jiného, než slýcháme z oficiálních míst.

Na ten den se prostě nedá zapomenout. Opakující se záběry dýmajících mrakodrapů, desítky lidí, kteří skáčou z oken čtyři sta metrů vysokých budov, jež se zanedlouho v důsledku nárazu letadel sesunou k zemi jako domeček z karet... Na lidský mozek toho zkrátka bylo ažaž, a tak jen konsternovaně hltal zpravodajství a jako houba nasával každičkou informaci, která mu byla servírována. Většinu mozků v té době vůbec nenapadlo, že by všechno mohlo být i jinak.

Kritičtější jedinci, i dnes označovaní za blázny nebo konspirační teoretiky, však začali postupně sýčkovat. Že to celé zrovna dvakrát nevoní a věže Světového obchodního centra, známé jako Dvojčata, nemohly spadnout kvůli nárazu letadel a požáru. Jinými slovy – že jim někdo pomohl, nejspíš bombami.

Uvědomělý občan pouštěl podobné „objevy“ jako naprostou fantasmagorii jedním uchem dovnitř a druhým ven, i když – úměrně s rozvojem internetu – utěšeně přibývaly. A to dokonce, či právě především poté, co vyšetřování událostí 11. září bylo uzavřeno a výsledné zprávy Federálního úřadu pro zvládání mimořádných situací (FEMA) a Národního institutu standardů a technologie (NIST) došly k závěru, že se budovy zřítily, protože ocelové nosníky budov oslabil oheň. Tedy žádné výbušniny, nýbrž požár.

Od těch dob se však situace změnila. Ona oficiální verze událostí dostává jednu zřetelnou trhlinu za druhou. Pomalu, ale jistě se to odráží i na veřejném mínění. Jestliže v prvních měsících po útocích připadaly většině lidí konspirační teorie jako produkt mozků stižených extrémním stihomamem, dnes je to právě naopak: automatické přijímání oficiální verze vypadá jako postoj extrémně naivní.

 

OFICIÁLNÍ VERZE KULHÁ

Časopis Právo&Byznys proto zkouší balancovat mezi paranoií a naivitou. Ve světle prvních dvou dílů našeho seriálu o souvislostech mezi válkami na Balkáně a al-Káidou, databází mudžáhidů najímaných na státní převraty od Kosova po Sýrii (www.pravoabyznys.cz), se zdráháme věřit historce o partičce supervýkonných teroristů, kteří s nožíky v rukou převezli všechny tajné služby i protileteckou obranu největší světové velmoci. Naopak považujeme za rozumné bez emocí předložit co nejvíc faktů a kvanta nepřímých, ale i přímých důkazů či příběhů lidí, jež – obvykle stranou zájmu nejdůležitějších médií – oficiální verzi podle našeho nejlepšího úsudku věrohodně odporují.

„Věže byly navrženy tak, aby odolaly nárazu plně naloženého Boeingu 707, to bylo největší letadlo své doby. Myslím ale, že by budovy odolaly i nárazu více letadel, protože tato konstrukce je jako síť proti komárům ve vašem okně. Je to hustá ocelová síťka a letadlo je jen tužka, která přes ni pronikne. Opravdu jí nijak neuškodí,“ vyprávěl Frank A. DeMartini, projektový manažer Světového obchodního centra (dále jen WTC), v dokumentu o WTC na History Channel v lednu 2001. Ironií osudu architekt o osm měsíců později zahynul v troskách hroutící se severní věže, kde měl kancelář.

Poté, co více než hodinu a půl nic netuše pomáhal 50 lidem po nárazu letadla opustit budovu, mrakodrap udělal přesný opak toho, co od něj De- Martini očekával – rychlostí téměř se blížící volnému pádu se za 11 sekund z ničeho nic zřítil k zemi, a co víc, aniž by mu cokoli kladlo odpor.

Oficiální zpráva FEMA, první výstup rozsáhlého vyšetřování, který byl zveřejněn v roce 2002, zřícení budovy, jejíž jádro tvořilo 47 ocelových sloupů obklopených dalšími 236 externími nosníky a tisíci ocelovými pruty, přičítá ohni. „Tato mohutná síť ocele selhala, protože oheň zohýbal nosníky, a tak povolily šrouby. Když se nosníky ohnuly a povolily, patra spadla spolu s nimi, příliš velkou silou na to, aby byla udržena …“ Výsledkem byl podle vyšetřovací skupiny progresivní kolaps, kdy každé patro padá na to pod ním – tedy takzvaný palačinkový efekt, obvyklý například u kolapsu domů při zemětřeseních.

Hned po zveřejnění zprávy nastala mela. Místo aby byli kritici umlčeni, začalo jich tryskem přibývat. Nespokojeni byli především pozůstalí po obětech teroristických útoků, kteří si vytrvalým nátlakem vydupali vznik Komise pro 11. září a další vyšetřování a založili i takzvané Hnutí za pravdu o 11. září. K nim se postupně přidali i přední američtí experti ze všemožných technických oborů či univerzitní profesoři. „Kam zmizelo jádro a jednotlivá na sebe naskládaná poschodí? Děláte si z nás blázny?“ začaly se ptát tisíce statiků, architektů či stavebních inženýrů, po většinou ignorováni médii. A s nimi také stovky milionů Američanů (84 procent), kteří jsou přesvědčeni, že vláda o tehdejších událostech lže.

Může 200 tisíc tun ocele najednou jen tak zmizet? Jestli ne, jak mohla Dvojčata spadnout?

Podíváte-li se totiž na jakékoli fotografie či televizní záběry, je z nich jasně patrné, že po mrakodrapech na místě zvaném Ground Zero zbyly jen polámané ocelové nosníky a malé kusy betonu. A údajně také pas jednoho z únosců, jak na CNN 12. září hlásil ministr spravedlnosti John Ashcroft.

Jinak ale nezůstal ani jeden stůl, počítač či věšák, nemluvě o 1100 tělech obětí, která se prostě někam „vypařila“ – všechno bylo rozdrceno téměř na prach. V dubnu 2006 dokonce proběhla deníkem New York Times nenápadná, o to však více šokující informace – na střeše nedaleké, 75 metrů vysoké budovy Deutsche Bank bylo nalezeno 700 nanejvýš centimetrových úlomků kostí obětí z WTC.

„Jednotlivá patra WTC byla trojrozměrnou sítí ocelových trámů, která měla asi 65 x 65 metrů a tisíce spojů skrz naskrz. Na to, aby patro mohlo spadnout, by se musely přerušit tisíce spojů v jediném okamžiku. Když se podíváte na rychlost, jakou WTC spadlo – mrknete okem a tisíce spojů jsou prostě pryč,“ kroutí hlavou v dokumentu s názvem Záhady 11. září: Demolice například odborník na řezání kovů Eric Hufschmid, autor knihy Bolestivé otázky: Analýza útoků 11. září. A dále dodává: „Jediný způsob, jakým to lze vysvětlit, je použití výbušnin, které musely být na všech patrech primárních spojů. Trosky nemohou padat skrz železobetonová patra stejně rychle, jako by padaly vzduchem, aniž by byly zpomaleny. Výbušniny musely trhat spoje v předstihu před padajícími troskami. Proto začala vrchní polovina kolabovat pomalu a pak to nabíralo rychlost.“ Ale nepředbíhejme.

Teorie palačinkového efektu byla nakonec opravdu označena za neplatnou a odvolána, přestože sloužila tři roky jako jediné oficiální vysvětlení. Ke cti úředníků FEMA nutno dodat, že nemohli zjistit pravdu, ani kdyby chtěli: jejich vyšetřovacímu týmu byl totiž odepřen vstup na Ground Zero. Členové vyšetřovacího týmu neměli dokonce ani přístup k detailním konstrukčním plánům WTC, navíc jim bylo zakázáno hovořit pod pohrůžkou vyhazovu s reportéry; o pomoc nemohli žádat ani veřejnost, například pro získání fotografií či videí. FEMA tak v závěru své zprávy přiznává: „S informacemi dostupnými v tomto čase jsme nebyli schopni vysvětlit sekvenci událostí, která vedla ke kolapsu. Nejlepší hypotéza (tedy oheň, pozn. red.) je jen málo pravděpodobná a k vyřešení této otázky je třeba dalších analýz.“ Všechny nesrovnalosti a nevysvětlené okolnosti tak doporučila FEMA dořešit Národnímu institutu standardů a technologií, který od ní v roce 2002 převzal vyšetřovací štafetu.

 

DOUTNAJÍCÍ INFERNO

NIST však podal výkon ještě katastrofálnější. Zpráva, na níž pracoval do roku 2005, čítá sice okolo 10 000 stran, ale samotným kolapsem budov se – zcela nepochopitelně – vůbec nezabývá. Popisuje pouze kroky, které podle něj ke kolapsu vedly, ale neobtěžuje se řešením jeho průběhu, mechanismu či rychlosti.

Institut došel k závěru, že letadlo zničilo několik sloupů, ale zátěž se posléze rozložila mezi ostatní sloupy – dopad letadel tak nebyl nikterak důležitý. Následně však byly podle NIST porušeny protipožární nátěry a vysoké teploty způsobily změknutí sloupů a podlaží, tudíž se některá podlaží začala prohýbat a zapříčinila nestabilitu celé budovy.

Názor 36 procent Američanů: 11. září 2001 zosnoval kdosi zevnitř. Čtyřiaosmdesát procent Američanů je přesvědčeno, že vláda ohledně tehdejších událostí lže.

Dvojčata se tedy podle zprávy NIST bez bližšího vysvětlení stala prvními ocelovými budovami v historii, které kdy spadly kvůli požáru. Odpůrci oficiálního vysvětlení namítají, že požár výškové budovy s ocelovou konstrukcí vypadá úplně jinak. Například mrakodrap Windsor Tower v Madridu byl vystaven obrovským plamenům po 20 hodin (výmluvné srovnání najdete na You- Tube), tedy asi dvanáctinásobnou dobu. Přestože celý kompletně vyhořel, konstrukce budovu bez potíží udržela; mrakodrap Meridian Plaza ve Philadelphii zase přežil v metry šlehajících plamenech 18 hodin.

Naproti tomu dvě budovy WTC šly naprosto symetricky a totožným způsobem k zemi po hodině a půl, respektive 56 minutách, přičemž evidentně spíše tmavě doutnaly, nežli hořely – jinými slovy oheň zde neměl dost kyslíku. Zastánci naopak tvrdí, že do žádné jiné budovy nenarazilo letadlo s vysoce hořlavým leteckým palivem, takže srovnání není ani trochu namístě.

Hlavní otázka zní následovně: Je vůbec technicky možné, aby se po hodinovém lokálním požáru roztavilo najednou na 200 tisíc tun ocele? NIST provedl test, ve kterém zkoumal ocelové části konstrukce, jež pocházely ze zóny požárů a byly přímo vystaveny ohni. Měl k dispozici bohužel jen tři procenta všech obvodových sloupů a jediné procento sloupů jádra ze zasažených podlaží. Dostupnost takto malého procenta sloupů byla způsobena tím, že vládní činitelé schválili namísto důkladného zkoumání 11 dní po útocích likvidaci a průběžný odvoz ocele na přetavení do Indie a Číny, aniž by k ní měli až do jejího zlikvidování a odvezení – i přes opakované naléhání – přístup experti.

I přesto NIST konstatuje, že jen „tři ze šestnácti zkoumaných obvodových sloupů dosáhly teploty alespoň 250 °C“. A žádný z nich nedosáhl teploty 600 °C, tedy bodu, při kterém ztrácí ocel polovinu své pevnosti, přičemž k úplnému roztavení potřebuje okolo 1500 °C.

Avšak i kdybychom teoreticky připustili, že teploty ocelových sloupů v místě nárazu se pohybovaly kolem 700 °C, jak tvrdí například profesor materiálového inženýrství a zastánce oficiálních teorií Thomas Eagar, ocel je přece výborný vodič, jenž teplo ve sloupu rychle rozloží do zbylé části a do všech dalších ocelových součástí, se kterými je spojen. Požáry by tak musely být na mnoha místech současně a dosahovat daleko větších teplot po daleko delší dobu.

Těch však ani zdaleka nedosahovaly. Podle závěrů FEMA většina leteckého paliva, které často slouží jako jeden z hlavních podpůrných argumentů teorie o vysokých teplotách vedoucích k roztavení či oslabení ocelového jádra, shořela v ohnivé kouli v okamžiku nárazu letadla do budovy; zbytek, který se dostal do budovy, zase podle NIST vyhořel během deseti minut, u jižní věže pak bylo 50 až 80 procent paliva boční stěnou vyvrženo z budovy.

Tvrzení o vysokých teplotách a hořícím pekle snadno vyvrací i fakt, že na fotografiích jsou přímo v díře způsobené nárazem letadla zachyceni lidé opírající se o stěny, svědectví hasičů, kteří byli uvnitř, či tisíce lidí, kteří byli z horních pater evakuováni po schodech. „Máme tu dvě oddělená ohniska. Měly by nám na to stačit dvě hadice. Odvysílejte to, 78. poschodí...“ hlásil do vysílačky náčelník hasičů, který se jako první dostal do letadlem zasažených pater jižní budovy.

„Když jsem se podíval dolů, žádné plameny jsem neviděl. Když jsme došli do 78. patra, poschodí bylo popraskané, ale stálo. Druhou stranu stěny olizovaly plameny. Nebylo tam žádné zuřivé inferno, tušil jsem, že oheň uvnitř asi nemá dost kyslíku,“ popisoval svůj únik z kanceláře v 84. patře jižní věže (jež byla zasažena právě mezi 77. a 84. patrem) manažer firmy Eurobrokers Brian Clark. „Pokračovali jsme dál a došli do 74. patra – normální stav, světla rozsvícená a odspodu proudil čerstvý vzduch.“

Aby NIST svou ohnivou hypotézu doložil (i když ji na některých místech zprávy protichůdnými tvrzeními sám popírá, například oněmi zmíněnými testy ocele), pověřil certifikační společnost Underwrite Laboratories vytvořením modelů poschodí, jaká byla ve WTC, a simulováním jejich požáru. „V srpnu 2004 jsme testovali modely podlah a ty testy nepotvrdily prvotní teorii o zřícení budov, nazývanou palačinková teorie,“ říká jeden z bývalých manažerů Underwrite Laboratories Kevin Ryan, který měl testování na starost.

PALAČINKOVOU TEORII O PŘÍČINÁCH PÁDU WTC NAKONEC PO TŘECH LETECH NAHRADILA TEORIE O VNITŘNÍM PRŮHYBU PLÁŠTĚ.

„Modely podlah se totiž ve zkouškách nezřítily, i když byly dlouhou dobu vystaveny vysokým teplotám v pecích. (...) Nejen že se poschodí nesesula, ale testy potvrdily, že teploty byly velmi nízké. Nebyly dost vysoké na to, aby ocel byť jen změkla. Přesto NIST vydal souhrnné prohlášení, že podlahy se zřítily a ocel změkla. Když výsledky ukázaly, že teplota požárů byla příliš nízká na to, aby oslabila ocel, poschodí nemohla spadnout jedno na druhé a protipožární obaly chránící ocel nemohly být výrazněji poškozené, NIST tyto výsledky prostě ignoroval – udělal počítačový model, který jim jednoduše vyplivl správné výsledky.“

Palačinkovou teorii nakonec nahradila teorie průhybu pláště dovnitř a Kevin Ryan žádal v dopise od NIST vysvětlení – namísto odpovědí byl za týden vyhozen z práce. Whistleblower Ryan navíc zjistil, jak NIST manipuloval s testovými parametry – například počítal se 13 tunami paliva, ačkoli ho v letadlech byla jen polovina, nebo zdvojnásobil čas, po který byly sloupy v počítačovém modelu vystaveny ohni. Zarážející je také skutečnost, že ačkoli model poschodí při maximální gravitační zátěži po hodině kritického požáru nespadl a hlavní části nosníků vykázaly jen minimální průhyb v rozsahu osmi centimetrů, NIST ve své klíčové simulaci použil prohnutí až 107 cm.

 

TERMITIŠTĚ

Pokud ale nezpůsobil pád budov oheň, co tedy? Dalším člověkem, který kvůli své práci přišel záhy o místo, byl profesor fyziky na univerzitě Brighama Younga v Utahu Steven Jones. Přestože byla teplota požárů tak nízká, že nemohla ocel ani změknout, natož se roztavit, v listopadu 2005 publikoval Jones pětadvacetistránkový dokument, kde mimo jiné upozorňoval na skutečnost, že ještě tři týdny po zřícení Dvojčat se v jejich troskách nacházel roztavený kov.

Vedoucí inženýr studie NIST John Gross se sice přítomnost roztaveného kovu ve WTC snažil popřít slovy, že „neví o jediném očitém svědkovi, který by to tvrdil nebo publikoval“, jeho tvrzení však můžeme s klidným svědomím ve svých úvahách pominout jako irelevantní, protože je lživé. „Ještě 21 dní po útoku stále hořely požáry a tekla roztavená ocel,“ řekl 5. října 2001 na Národní konferenci statiků Leslie Robertson, jeden ze stavebních inženýrů WTC. „Běžte tam dolů a uvidíte roztavenou ocel, jak stéká místnostmi dolů. Jako v nějaké slévárně. Jako láva,“ líčí zase s očima navrch hlavy skupinka hasičů těsně poté, co opustila ještě stojící budovy, v dokumentu o hrdinství newyorských hasičů s názvem 11/9. Lidí, kteří hovoří o roztavené oceli, jsou desítky, včetně například Marka Loizeauxe, šéfa společnosti Controlled Demolition.

„Kov se vyskytoval v jezírkách pod troskami obou věží a všichni vědci oprávněně souhlasí s tím, že požáry nebyly dost horké na to, aby roztavily ocel,“ říká profesor Jones a celkem logicky se ptá: „Takže odkud roztavený kov pocházel?“ A hned si taky poněkud překvapivě odpovídá: „Dnes už jsme si celkem jisti, z čeho ten roztavený kov pochází. Pochází z látky zvané termit.“ Neboli látky složené z práškového hliníku, oxidu železitého a síry, které spolu reagují a vytvářejí intenzivní teplotu.

Svá tvrzení Jones opírá o analýzu čerstvého prachu z trosek WTC, jehož vzorky dostal přes společné známé od osoby jménem Jeanette McKinleyová. Prach pokryl celý její byt přímo naproti WTC a Jones v něm našel kapičky roztaveného kovu a všechny zmíněné látky. Za pravdu mu dal i mezinárodní tým složený z devíti vědců z USA, Dánska a Austrálie, kterým se ve vzorcích podařilo vědecky prokázat obrovské množství zbytků vyhořelého i nevyhořelého materiálu termitového typu, a to navíc nikoli běžného, nýbrž v podobě nanomateriálu armádního stupně.

 

JAKO MONTHY PYTHON

O čem že je to vlastně řeč? Nanotermit může být smíchán s dalšími složkami, které ještě zvýší teplotu (při jejich hoření vzniká teplota mezi 2000 a 3000 °C), nebo být použit jako velmi efektivní výbušnina, která obsahuje více energie než dynamit. Jinými slovy: může vybuchnout a věci roztrhat, nebo věci roztavit, případně obojí. Tyto výsledky byly publikovány v roce 2009 v článku ve vědeckém časopise The Open Chemical Physics Journal. Jeden z autorů Niels Harrit, expert v nanochemii Centra pro molekulární filmy institutu Nielse Bohra na univerzitě v Kodani, rovněž dánské televizi TV2 i dalším stanicím poskytl poměrně rozsáhlý rozhovor; i s českými titulky jej najdete na YouTube. (Nikdy jste o tom neslyšeli ani nečetli? To je druhá věc; médiím a jejich roli v událostech 11. září Právo&Byznys věnuje v některém z příštích čísel celý text.)

NIST i FEMA se ve svých vyjádřeních přesto dušovaly, že žádné výbušniny nebyly v troskách nalezeny. A opravdu nelhaly. Důvod je jednoduchý: ani je nehledaly. Investigativní novinářka Jennifer Abelová, píšící například pro britský The Guardian, se ptala NIST na přítomnost výbušnin. Následující rozhovor není vytržen ze scénky Monty Python ani České sody, ale opravdu se odehrál. Zveřejněn byl 29. ledna 2008. „Co lze říci o zprávě, v níž NIST uvádí, že to nevypadá na důkazy o přítomnosti výbušnin?“ Michael E. Newman, mluvčí NIST a jeden z autorů zprávy: „Jistě, vždyť žádné známky něčeho takového neexistovaly.“ Abelová: „Ale jak můžete vědět, že žádné známky neexistovaly, když jste po nich předtím nepátrali?“ Newman: „Pátráte-li po něčem, co neexistuje, plýtváte časem a penězi daňových poplatníků.“

V ČEM OFICIÁLNÍ VYSVĚTLENÍ PÁDU DVOJČAT KULHÁ:

1) Oficiální zpráva Federálního úřadu pro zvládání mimořádných situací (FEMA) v roce 2002 došla k závěru, že došlo k progresivnímu kolapsu Dvojčat, takzvanému palačinkovému efektu, kdy horní patra padají na ta spodní. Problém: Z jádra obou budov a jednotlivých pater naskládaných na sebe zbyl prakticky jenom prach.

2) O tři roky později byla oficiální teorie palačinkového efektu vyvrácena dalším vyšetřováním Státního institutu standardů a technologií (NIST). Problém: Zpráva o 10 000 stranách se však samotným kolapsem budov vůbec nezabývá.

3) NIST došel pouze k závěru, že samotný náraz letadel neměl na pád budov vliv, oheň však porušil protipožární nátěry a následně došlo k změknutí sloupů a podlaží, což způsobilo nestabilitu celé budovy. Problém: Ocel nemůže změknout vlivem požáru, nikdy v historii se nezřítila ocelová budova kvůli ohni. A kam zmizelo 200 000 tun ocele?

4) Přestože teploty nedosahovaly ani 600 °C, kdy ocel ztrácí polovinu své pevnosti, ještě tři týdny po 11. září se v troskách nade vši pochybnost nacházela jezera roztaveného kovu. Problém: Pokud to nemohl způsobit oheň, co tedy?

5) Vědci našli v troskách budov stopy nanotermitu, látky, která hoří při teplotách 2000 až 3000 °C, a navíc může být použita jako výbušnina. NIST i FEMA se dušovaly, že žádné stopy výbušnin nenašly. Problém: Ani je nehledaly; a to přesto, že desítky lidí svědčily o obrovských explozích ve WTC.

William Rodriguez výbušniny také nehledal, zato je dost pravděpodobně našel. Rodriguez pracoval dvacet let jako údržbář v budovách Světového obchodního centra. Po útocích na WTC zachránil v budovách zhruba dvacet lidí a opustil je jako jeden z posledních přeživších. Za svou obětavost byl dokonce oceněn jako hrdina v Bílém domě přímo prezidentem Georgem W. Bushem.

Rodriguez se hlásil Komisi pro 11. září jako přímý svědek výbuchů v suterénu severní věže WTC, avšak ke svému rozčarování bylo jeho svědectví, stejně jako dalších klíčových svědků, beze slova vysvětlení ve vyšetřování ignorováno a nebylo zveřejněno. Tady je. „Byl jsem tam v 8.46 a najednou rána – výbuch tak silný, že nás to odhodilo. Než jsem stačil promluvit, tak za šest vteřin další rána, tentokrát seshora. A ve chvíli, kdy jsem si říkal, panebože, objevil se chlapík z jedné kanceláře a křičel exploze, exploze, exploze. Tenhle chlapík měl roztažené ruce a kůže z obou paží mu visela, jako kdyby se svlékala. Uvědomil jsem si, že mu chybí část obličeje,“ vyprávěl Rodriguez například na stanici CNN či v dokumentu Zero: Vyšetřování 11. září. A pokračuje: „Začal jsem odemykat schodištní dveře, aby lidé mohli utéct, slyšeli jsme rány, další výbuchy, tak jsem se ptal na hasičské stanici, co to je za výbuchy, a oni, že to jsou možná plynové bomby v kuchyních. To těžko, když byly na elektriku, to nedává smysl.“

 

„Z PŘÍZEMÍ ZNĚJÍ VÝBUCHY“

Stejně mluví i již zmiňovaný přeživší Brian Clark o jižní věži. „Zaslechl jsem hlasité výbuchy z přízemí. Zdálo se, že přicházejí z přízemí, na rozdíl od těch shora.“ Hasič Thomas Turilli hlásil, že „to znělo jako výbuch náloží, takové bum bum bum, sedmkrát nebo osmkrát“. Skupina hasičů, kteří mluvili o lávě podobné roztavené oceli, říká: „Začali jsme utíkat. Bum bum bum bum bum. Poschodí za poschodím začalo vypadávat ven. Znělo to, jako kdyby vybuchovala. Ano, vybuchovala.“ Reportérka Carol Marinová z televize CBS: „Šla jsem směrem k WTC a hledala svůj štáb. Zeptala jsem se hasiče, jestli ho neviděl, a z ničeho nic došlo k explozi a my jsme viděli sloup ohně valící se na nás, vysoký jako několik poschodí.“

Tomu, co se ve WTC opravdu stalo, jak ke kolapsu budov přispěly zmíněné exploze a proč je téměř jisté, že byly v objektech provedeny řízené demolice, se budeme podrobněji věnovat příště.

Milan Vidlák

Tento text vyšel v aktuálním čísle magazínu Právo&Byznys. Na třetí díl se můžete těšit zhruba za měsíc.

AC24.cz:
Po jedenácti letech, kdy česká média, stejně jako většina světových, mlčela či tvrdošíjně hájila stále neobhajitelnější verzi teroristických útoků proti obyvatelům Spojených států amerických z 11. září 2001, se ledy pomalu začínají hýbat. Novinář Milan Vidlák, bývalý redaktor Lidových novin, který nyní píše pro časopisy ZEN a Právo&Byznys z vydavatelství Mladá fronta a který spolupracuje s AC24, připravujeme o jedné z nejvýznamnějších událostí moderních dějin obsáhlý seriál. Jednotlivé texty budou vycházet v měsíčníku pro právníky a byznysmeny - Právo&Byznys a na AC24.

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+29 # Burp 2013-02-27 10:44
Mám z Vás radost, díky za to že JSTE! ... "Back to Reality"
+4 # Ján Novak 2013-03-01 21:42
Prajem príjemné osvietenie: www.youtube.com/.../
+8 # Tomáš B. 2013-04-03 13:57
Víc takových dokumentů, obvykle neodpovídám v žádných forech ale ten odkaz je super.
0 # AndrejTab 2013-09-13 18:19
+9 # jaroslav rosa 2013-02-27 10:51
přál bych si aby pravda vyšla na jevo a ty lidi co za tím hlavně stojí pozavírat do konce života ...jenže jestli si pomůžem....že?

je důkazů tolik že nepochopím jejich neuznání soudem...
+6 # slak 2013-02-27 11:32
Je to dydlace a od té doby nás mystifikují jako na běžícím pásu. Hollywodští scénaristé se asi chytli, nebo byli angažováni majiteli médií a máme virtuální svět denně na podnose.
+7 # Alda 2013-03-03 20:56
Mystifikace dukazu je nejdulezitejsi, protoze duvod, motivace techto cinu, je vice nez jasny.
+3 # kojak 2013-02-27 11:38
A co takhle je všecky narvat do baráku, vystlat to náložema a pak to odpálit ... Jen ať si připomenou ten slastný pocit. Dělám si srandu samozřejmě ... :-D
+11 # michal k 2013-03-01 11:24
ale oni nechteji aby pravda vysla najevo,preci nereknou,ze si to vyhodili sami ,potrebovali zaminku proc vtrhnout do iraku a ukrast jim ropu,tak si vymysleli boj s terorismem :D
0 # viliem1210 2014-01-26 18:23
nekecejte je uz pravda na jevo
+4 # kojak 2013-02-27 11:36
Líbí se mě, že se nebojíte psát o všem, neboť pravda není černobílá. Je tak barevná, až by z toho mnohým mohly oči přecházet .. Keep up guys!
-2 # anonym 2013-02-27 12:42
jasne ze si pametam kde som bol. Bolo to piatok vecer, bol som v herni, hrali sme CS a vsetci pritomny sme zborovo zajasali ked sme poculi tuto spravu. Na druhy den som uz ale nadaval lebo ty ..... z TV zrusili simpsonovcov a radsej cely den davali hento.
+1 # Fosh 2013-02-27 19:04
To je divný, já měl úterý odpoledne :P...
0 # Martin80 2013-02-27 13:48
To jsem se teda nasmál!

Tý jo, tři týdny jezera rožhaveného kovu.

200 000 tun oceli v budovách o celkové hmotnosti 450 000 tun to už nebyl železo beton, ale ocel s příměsí bentonu (navíc jezero železa vážící 200 000 tun by při hektarové rozloze mělo hloubku necelý 3 metry.

Teplota nepřesahovala 600st. C - to pak nechápu jak na takové palivo mohlo to letadlo letět.
Hořící cigareta 450-600°C
Plamen zápalky 650-850°C
Plamen svíčky 800-1000°C
Hořící dřevo 700-1100°C
Hořící uhlí 750-1500°C
Lihový kahan 1600-1700°C
Plynový hořák 1700-1975°C
Svářecí acetylén-kyslík 2700-3200°C
Zvláštní, že podle hasičů je prům. teplota hoření v rodiném domě okolo 900 stupňů a to rodiný barák nemá takový tah ani letecké palivo jako startér.

Termit nevytváří detonační vlnu jen velký vývin telploty, takže to není výbušnina.
+8 # corgon 2013-02-27 15:24
Milý Martin80
ja by som sa možno aj nasmial na tom ako môže byť niekto tak tupý ako si ty ale nesmejem sa lebo je to veľmi smutné.
-11 # 3,14ranha 2013-02-27 19:59
zřejmě jste nepochopil že ovcí nepřestanete být bečením proti zbytku stáda ale nainstalováním mozku...

martin má pravdu, v článku je tolik výmyslů že to kauzu spíš zamlžuje místo vyjasňuje

PS: ne nevěřím celé oficiální verzi ale i ta je možná pravdivější než tyhle fantasmagorie !
+3 # Adolf Balík 2013-02-28 01:27
Co je v něm výmysl?

Prezentace je novinářská - ne technická. Kde je ale nějaký konkrétní případ úplné pitomosti?
-4 # 3,14ranha 2013-02-28 17:11
po týdnech rozteklý kov, "slavný" nanotermit, jakési exploze ihned interpretované jako: "určitě to byly výbušniny" teplota nepřesahující 600 stupňů (hasiči tam dozajista naklusali do tří minut, ne?),

domněnka že po přerušení jednoho či více nosníků a vypuknutí, třebas malého, ale přesto požáru si budova jen tak sama od sebe řekne že zatížení rozloží do ostatních nosníků... ten "inženýr" co to prohlásil by měl odevzdal diplom, není to totiž tak jednoduché

PS: jak píšu jinde, celá ta kauza vlastně hraje do karet právě vládě USA - místo aby lidé chtěli zrušení patriot actu a stáhnutí vojsk ze zahraničí, budou se do nekonečna hádat co se vlastně stalo... místo aby se naštvali kvůli tomu jak ta (třeba i pravdivá) událost byla zneužita
+4 # SB 2013-03-02 10:19
No nepřesnosti tam opravdu jsou:
Předně bych opravil teplotu měknutí oceli na polovinu pevnosti - ta podle typu bývá kolem 450 až 500 st.C
Dále není pravda, že ocelové budovy vlivem požáru nepadají, jsem hasič a viděl jsem padat už pár ocelových seníků a továrních hal. Správně by si to měl autor opravit na ocelové výškové budovy - ty se staví poněkud jinak než seník v JZD (ten spadne prakticky vždy)
Nicméně po letech rozmýšlení pro a proti se kloním i já k řízené demolici, ale tento článek tedy žádný skvost není, je v něm spousta chyb které mu na vážnosti nepřidají, nezmiňuje jiná důležitá fakta.
Co se týče teploty při požáru, tak ta je samozřejme radikálně jiná pokud meříme prostředí (zplodiny, plamen) nebo teplotu stavebních konstrukcí o které je řeč při měknutí ocelových nosníků. Ta je oplroti teplotě prostředí obvykle zlomková (čtvrtina či třetina)
+9 # micond 2013-02-27 16:49
Letecký benzín Avgas 100LL

Pohonná hmota pro letecké pístové motory.
Specifikace:
Vzhled kapalina modré barvy
Nízkoolovnatý benzín obsah olova max. 0,56 g/l
Hustota při 15°C 700 - 720 kg/m3
Teplota varu 30 - 170 °C
Teplota vznícení cca 400 °C
Bod tání méně než -60 °C
Bod vzplanutí méně než 0 °C
Rozpustnost ve vodě nepatrná
Třída nebezpečnosti I. třída nebezpečnosti
Teplotní třída T2
Skupina výbušnosti II A
Kód nomenklatury KN 2710 11 31
ADR třída 3 označení cisterny UN 1203 / 33

Príklady teplôt topenia:,
Látka tt [°C] tt [K]
Vodík -259,2 14
Etanol -115 158
Ortuť -38,36 234,79
Voda (ľad) 0 273,15
Benzén 5,5 279,7
Cín 232 505
Hliník 658 931
Železo 1 539 1 808
Platina 1 774 2 047
Wolfrám 3 350 3 623
Uhlík 3 550 3 823
Oceľ 1 350 – 1 400 1 623 – 1 673
Meď 1 083 1 356
Olovo 327 600
Rénium 3 150 3 423
Osmium 2 700 2 973
Porcelán 1 680 1 953
Maslo 32 305
Vosk 38 – 56 311 – 329
Vzduch -213 60

Len tak pre zujimavost, letecky benzin by asi tazko roztavil ocelovo betonove konstrukcie.
Ale kazdy veri comu chce. Skus nabuduce fakty.
+1 # Pavel68 2013-02-27 22:29
Podstatné je zjistit si jaké Boeing používá motory. Boeing používá proudové a ne pístové motory. Palivo je Kerosen myslím že označení má JET A1. Teplota hoření na vzduchu je kolem 600°C. Při výbuchu mohl žár dosahovat teplot kolem 1200°C
+1 # hag 2013-04-03 20:21
B767 má dvě turbíny PW4000-94 s průměrem dmychadla 2,4m s tahem 280 kN a používá jako palivo kerosin A1 (petrolej), ale zvládne i těžší frakce jako JP-5 (tvzpl. 60°) nebo JP-8 (tvzpl. 34°C)
LL 100 je pro zážehový motory

teplota hoření ani vzplanutí pro náš problém není směrodatná. podstatná je výhřevnost což je cca 50 MJ/kg při max obsahu v centrální nádrži 36500 kg a v křídlech 2x 18450kg (celkem 73,4t)
(viz. BOEING 767 SYSTEMS - VIEW FUEL SYSTEM)

měrná tepelná kapacita železa 0,45 kJ/(kg.°C)
znamená, že na ohřátí 1 kg železa o1°C potřebujeme 0,45 kJ tepla
a dál už je to trojčlenka...
0 # kamoš 2013-11-10 13:40
Motory letadel jsou letecké turbiny, které spalují petrolej a ne benzin!
+8 # Adolf Balík 2013-02-27 21:35
Článek není zrovna odborně pojednán. Možná je vhodné se tedy např. podívat na toto video s českými titulky:
www.youtube.com/.../

Některé z uvedených námitek ale nemají opodstatnění. Letecký petrolej při volném hoření nic moc teploty nedosáhne a bude hořet rudým (nízkoteplotním ) čadivým plamenem kvůli nedostatku vzduchu. Za těchto podmínek není šance, aby vyvolal měknutí oceli. Vysokých teplot a úplného shoření dosahuje v motoru s vysokým přebytkem vzduchu vháněným pod tlakem turbokompresorem.

Klasický termit není výbušnina, ten to ale nebyl. Šlo o nanotermit, což je speciální kompozit termitového přepalovdla s výbušnou hnací složkou, který vytváří jakési přepalovací výbuchy k ničení konstrukcí.
en.wikipedia.org/.../...
+8 # stas 2013-02-28 07:38
Stále se najdou lide, kteří si myslí, že 9/11 si přírodní zákony vzaly dovolenou a že hliník přerazí ocel..... to by jinak znamenalo, že chroust proletí předním sklem!
-4 # Pavel68 2013-02-28 08:03
Dokážete si vybavit záběr druhé věže hned po nárazu a těsně před explozí? V plášti dudovy zůstal obrys letadla. To značí že letadlo přerazilo venkovní nosníky a proletělo do útrob budoby kde následně explodovalo. Pokud si to nevybavíte, tak se přesvědčíte, když se podíváte znovu na ten záběr. Na YouTube bude toho asi spoustu jak v oficiálních tak v konspiračních verzích.
+8 # stas 2013-02-28 13:13
ano znam ty hollywoodske fotografie! A dovede si vybavit napisy na křídlech dopravních letadel kde je napsáno: DONT STEP! protože ten plech je silny jako plechovka cocacoly!!
+1 # Pavel68 2013-02-28 14:40
Hodně ale opravdu hodně špatný hollywoodský film. Hlavně pro lidi na palubách těch 767 a taky v těch věžích. To snad nemůžete myslet vážně. Jen by mě zanímalo jestli by jste byl ochoten, a měl tu odvahu to bykládat pozůstalým po obětech tohoto teroristického útoku. Přeji Vám hezký zbytek dne.
+6 # stas 2013-02-28 15:16
ve věžích ano, ale v jakých letadlech? ani to udajne letadlo nemelo zadne obeti! jedine zbytky nejakeho letadla byly v Pentagonu a zadne obeti nikdy a nikde nebyly nalezeny! nebo o nejakych vis???
-10 # Tomas213 2013-03-17 11:54
Tak ty jsi dobrej debil to snad ani neni mozny...
+1 # Iwhiwhi 2013-12-05 21:16
Cituji Tomas213:
Tak ty jsi dobrej debil to snad ani neni mozny...
A ty si dobra ovce omezená...
0 # mario 111 2013-09-02 03:05
obzvlast pre tych ktori mali cakat na letisku v LA...lenze ziadni tam necakali....to lietadlo proste nebolo....vobec nebolo v pristavacom plane v LA....
+2 # bubaq 2013-06-30 14:20
Predstav si, ale lepsie bude ak si pozries nejaky dokument ako sa stavaju vyskove budovy. Jadro, cize stred budovy, kde sa vacsinou nachadzaju vytahy su robene metodou ocelova konstrukcia (3D ocelova mreza) zaliata betonom. Kombinacia oceli a betonu, inak zelezobeton je nieco co sa Ti len tak nezosype. Skus sekat hlinikovou bejzbolkou do toho ako rychlo sa presekas na druhu stranu. :D A ten obrys lietadla asi myslis, vonkajsok budovy kde mas sklo. To hej, sklo nieje take pevne ako hlinikove lietadielko, ale ver tomu, ze to lietadlo po naraze do jadra budovy zmizlo. Alebo si videl ako preletelo skrz ako noz cez maslo? Clovek co cely zivot cumi na telku a veri vsetkemu co v nej vidi... ani sa necudujem ze to ludia zozrali spolu s tym sokom. Ale nezainteresovan y clovek co ma stipku zdraveho sedliackeho rozumu si povie ze pozera na Hollywoodsky film, pretoze len tam su take chobotiny mozne...
0 # prorokprorok 2014-07-01 08:14
ono prirodne zakony, ide o rychlost a tiaz (asi...) predmetu nie o jeho pevnost. pri dostatocnej rychlosti by chrust preletel aj ocelou (asi by ale predtym zhorel v atmosfere :D ). ako priklad moze byt rezanie ocele vodou. to si urcite videl.
+7 # stas 2013-02-28 07:48
při teplotě hoření 900°C by téměř nebylo kouře!!!! Takže podle dýmu a podle toho že lidé stáli v blízkosti požáru v okně, tak teplota nebyla větší než 400°C
+10 # Pepek Vyskoč 2013-02-27 15:28
No, ale vemte si kolika ovcím ta událost otevřela oči. Do té doby jsem byl taky ovčan. Tohle byla tak do očí byjicí lež, že probrala lidi z letargie. teda aspoň ňekteré
+3 # Andreas 2013-08-30 00:06
Presne ! zacal som sa zaujimat o toto v roku 2004 ... siel som do hlbky a bol som coraz viac sokovanejsi ... porovnaval to - co nam hovoria blikajici bedynky na proud ... s tym - co je nutne pracne vyhladat, ale je rozhodne oficialne platnejsie ako corp.mass-media clanok. Potom som mal cca mesiac uzkosti, potom to preslo a zacal som odkryvat celu radu dalsich spinavosti. Uplne sa mi zmenil pohlad na svet a dokonca aj na udalosti, ktore sa deju dnes ... A corp.massmedia si citam ako vtipny casopis "rohac" s podtitulkom kaleraby do hlavy. Co nas moze tesit, ze veci o WTC su vecsine populacie na zemeguli stale jasnejsie a ako pravila H. Clinton " We are losing the Info War " a to je dobre :D www.youtube.com/.../
+5 # marvin_v_krizi 2013-02-27 17:31
Ja myslim ze slo hlavne vo to aby to pojistovna zatahla a aby se neprislo na to ze se pri stavbe setrilo materijalem... proto dodneska nevedi kam se podelo 200000tun oceli - zadna tam proste nebyla pac to nekdo vosmelil... :)
+5 # Ink 2013-02-27 17:59
Věnovat se pádu budov WTC 1 a 2 je jedna věc, ale pravdou je, že i když má oficiální verze fatální trhliny, nemůže nikdo s jistotou říct, že není pravdivá. Takhle lidi nepřesvědčíte, na to jsem přišel již dávno. Víte, jak přesvědčíte lidi o tom, že za útoky 11. září stojí někdo jiný, než teroristé v letadlech? Začnete jim vyprávět o pádu budovy WTC 7 a útoku na Pentagon. Jestliže má někdo problém uvěřit vám nebo dokonce respektovat váš názor na pád Dvojčat, po vyslyšení příběhu o útoku na Pentagon mu začne rozhodně šrotit v hlavě.
0 # AlkaCzech 2013-02-27 18:18
no určitě se tam děla nějaká černota, ale ted už je pozdě to řešit, nebudu do toho aktuálně rýpat, páč mě víc aktuálně trápí islámská expanze...... leda že by to všecko byla část nějakého šíleného plánu USA na ovládnutí světa.... :D u never know....
+5 # Ink 2013-02-27 18:34
Spíš se boj sionistické expanze..
+1 # anonymous friend 2013-02-27 18:34
pravda může být ukryta mnoho let, ale žádná lež nevydrží věčně a pravda se nakonec zas ukáže,to bude konec NWO, stačí jen chtít vědět a nebýt ovce
+9 # IPl 2013-02-27 18:55
Co z toho vyvozuji já?
Stát, který se vydává za vzor demokracie pro zbytek světa mezitím prostoupil fašismus. Jako kdysi požár Reichstagu "založil" komunista Georgij Dimitrov, 11.09.2001 "teroristé" unesenými letadly zničili mrakodrapy v New Yorku a poškodili Pentagon. Oba případy mají jedno společné - boj proti vnitřnímu nepříteli a příprava na světovou válku.
-3 # 3,14ranha 2013-02-27 20:04
tohle je myslím podstatné... protože nakonec se možná zjistí že to fakt byl třeba ten usáma, ale bude to jedno protože jeden zvrhlý čin (ať už to udělal kdokoli) pomohl nastolit otevřeně totalitní systém, s (prozatímní) podporou většiny obyvatel států

důležitá není záminka, ale (řízený) proces který se pod její rouškou podařilo nastartovat
+5 # Scotty 2013-02-27 21:27
Cituji IPl:
Co z toho vyvozuji já?
Stát, který se vydává za vzor demokracie pro zbytek světa mezitím prostoupil fašismus. Jako kdysi požár Reichstagu "založil" komunista Georgij Dimitrov, 11.09.2001 "teroristé" unesenými letadly zničili mrakodrapy v New Yorku a poškodili Pentagon. Oba případy mají jedno společné - boj proti vnitřnímu nepříteli a příprava na světovou válku.


Tohle je holý fakt, přes to vlak nejede. A když Hitler nechal zapálit tuším budovu Římského sněmu a svedl to na komunisty. Tak začala druhá světová, není vám to povědomé. Notabene když uvážíme že jsou za tím stejné skupiny co ho tehdy financovali. Neinformovanost vážení to je to co jim umožňuje nás ohlupovat.
+2 # Pavel68 2013-02-27 23:06
Vážený, v dnešní době je čas hodně drahá komodita. Proto bych Vám doporučil investovat ho do sebevzdělávání a ne do psaní takových nejapností o vzniku WW2. Údajné zapálení Říšského sněmu komunistou Dimitrovem nebyl ten pravý důvod. Zajděte si do knihovny a přečtěte si potřebnou literaturu.
+3 # stas 2013-02-28 07:59
válka s polskem zacala nemeckym prepadenim nemeckeho vysilace v Glivicich!
0 # pes 2013-02-27 18:58
Nezlobte se na me, ale podle me i toto psani z Vas dela ovecky. Kdyz se divam na ty Vase reakce, tak se musim smat.
-1 # Billy 2013-02-27 22:04
A zase tieto rozpravocky. Vsetky veci v tomto clanku boli uz pred 5 rokmi vyvratene, no vy ich tu zase vytahujete.

Pre ovecky: nastudujte si aj ine zdroje, ako len tieto neustale sa opakujuce, stokrat vyvratene nezmysly.

youtube.com/.../...

www.911myths.com/.../Main_Page

sites.google.com/.../wtc7lies

www.debunking911.com/
-1 # Adolf Balík 2013-02-27 22:23
Hm, sbírka materiálů pro humanitní typy bez technického minima.
+4 # John_Pitralon 2013-02-28 11:27
To jsou naprosté nesmysly a mystifikace založené na straw-man argumentaci, kde navíc většinou ani není jasné, kdo je vlastně sesmolil a na čí zakázku, protože nejsou ani podepsané (nejspíš jde o cíleně sestavenou dezinformaci)

Doporučuji stránky www.ae911truth.org organizace "Architekti a inženýři za pravdu o 11. září 2001" sdružující přes 1700 kvalifikovaných profesionálů, kteří podepsali petici za nové šetření 11. září.

Namísto nonsensů typu "debunking911.c om" se stačí podívat třeba na dokument "9/11 Explosive Evidence Experts Speak Out" uvedený minulý rok v síti PBS, kde vystupuje mnoho signatářů této petice.

911 Explosive Evidence - Experts Speak Out
www.youtube.com/.../

Hypothesis, Dr. Steven Jones - film o nálezu nanotermitu ve WTC (české titulky)
www.youtube.com/.../
-3 # Billy 2013-02-28 15:29
Architekti a inzinieri za "pravdu" o 911 nie su nic viac, ako len obycajna sekta. Navyse, moze ju podpisat uplne hocikto, aj smetiar. Podpisal ju aj jeden Slovak, diskutujuci na sme.sk, vyhladaj si tam meno "Dave Nebezpecny". A aj keby to boli vsetko architekti, tak iba v Amerike je zhruba 1 700 000 zamestnanych architektov a stavebnych inzinierov a na celom svete je ich cca 5 az 10 krat viac. To znamena, ze teoriu riadenej demolacie podporuje menej ako 1 z 10 000 architektov a inzinierov (co je menej ako percento z percenta).

Tie svedectva ohladom vybuchov su bezpocetkrat vysvetlene aj v tych videach, aj na strankach, ktore som sem poslal, takze aspon vidno, ze si si to ani neprestudoval.

Nalez nanotermitu Stevena Jonesa je dalsi nezmysel. Vsetko prvy, najdene v troskach a prachu, ktore boli podla neho "nezvykle a su jasnym dokazum vyskytu termitu" sa daju lahko vysvetlit, rovnako ako ciastocky, bohate na ocel, cervene supiny (farba z nosnikov) a pod.
+4 # John_Pitralon 2013-02-28 16:13
A proč to ten člověk udělal, že zfalšoval kvalifikační osvědčení, to je prachobyčejný podvod a trestný čin. Proč to udělal? Aby mohl říct, podívejte se, ti signatáři jsou zfalšovaní, a důkazem je, že já jsem to taky zfalšoval?

To asi není moc dobrý důkaz :-)))
-7 # Billy 2013-02-28 18:05
A to, ze je teoriu riadenej demolacie podporuje ani nie 0,01% architektov z celeho sveta, ktori ani nemusia byt architekti/stat ici, ma byt dokaz, ze to bola demolacia?

Je to vsetko iba cisty populizmus, blud. O nicom nehovoriace cislo. Sprostost, ktorou sa moze riadit len tupec. Preco? Lebo architekt je normalny clovek. Jedine co maju spolocne je, ze presli nejakym vzdelavanim, ale to je asi tak vsetko. Su medzi nimi taki, ktori este nepostavili ani garaz, aj taki, co majú 30 rokov praxe. Su taki, co stavali akurat tak rodinne domky, aj taki ktori stavali mrakodrapy. Su medzi nimi krestania, ateisti, hinduisti aj zidia. Su tam aj taki, co veria na ezoteriku, mimozemstanov a mozno aj na vesmirnych lidi, ale su aj taki, co neveria nicomu. Su tam dusevne labilni jedinci v takej miere ako aj v ostatnej populacii...

Jednoducho to, ze sa 1700 kvazi odbornikov pobratovalo, neznamena vobec nic. Mozu mat pravdu, nemusia. Je to jedno, tipuju rovnako ako vy. Nevedia o nic viac.
-3 # Pavel68 2013-02-28 18:37
Je opravdu marné to mnoha lidem na tomto fóru vysvětlovat. Mnozí jsou prostě přesvědčei o opaku mnozí podléhají názorům rádoby odborníkům (žádný titul není patentem na rozum byť by jich měl dotyčný deset) a jsou taky takový, kterým když dojdou argumenty tak popírají to co viděl celý svět, a svádí jejich šílenou konspiraci na Hollywood. Přejj Vám hodně štěstí.
+1 # John_Pitralon 2013-02-28 18:38
Dobře, a kdo je potom ten anonym, který dal dohromady 911debunking a podobné nesmysly? Vždyť za tím nestojí osobně vůbec nikdo, RKOwens je nějaký dvacetiletý kluk vystupující pod nickem, jaké je jeho skutečné jméno?

Jenže já se bavím o konkrétních lidech, to nejsou anonymové. Že je očerňuješ a jsou to podle tebe hlupáci, je věc jiná, ale já říkám, že jsou to skutečné osoby, ne nějaké anonymní webové stránky, kde ani nevíme, kdo je spatlal.

www.patriotsquestion911.com
www.youtube.com/.../
ae911truth.org
-6 # Billy 2013-02-28 19:28
Je jedno, kto ich spatlal. Ide o to, ze su tam vyvratene snad vsetky tie vase bludy, ktorym verite. A RKOwens nie je ziadny anonym, vola sa Ryan Owens, to meno mal aj na svojom profilovom obrazku. A spolu s dalsimi debunkermi totalne rozbil na kusy vase konspiracne teorie, podporovane hnutim na cele s Richardom Gageom, ktory "vyvracia" spravu NIST tym, ze necha dve kartonove krabice spadnut na seba, co je uplne smiesne...
+5 # John_Pitralon 2013-02-28 20:10
Dobře jmenuje se Ryan Owens, a ještě pro zajímavost, jakou má ten člověk kvalifikaci. Tohle jsou prostě bezvýznamné figurky, nějaké osoby, které přišly odněkud z ulice.

Namísto toho doporučuji následující přednášku docenta Němce z Ústavu stavební mechaniky při VUT Brno.

VIDEO: Pád budov WTC 11. září 2001, doc. Ing. Ivan Němec, Csc.
reformy.cz/.../...
+1 # mario 111 2013-09-01 23:14
+6 # Matouš 2013-02-28 23:48
Tak Ideme na to, Billy. Tejto problematike sa ako architekt venujem už asi rok. Existuje niekoľko konšpiračných teórií o WTC.
1. termit 2. nano termit 3. nejaký tajomný laser z vesmíru 4. mini kufríkové nukleárne nálože v suteréne 5. nukleárna nálož 80m pod povrchom WTC 6. oficiálna verzia s kerozínom
Musím podotknúť že obhajujete po laserovej druhú najstupídnejšiu teóriu.
Relatívne dlho som veril verzii ktorú prezentoval Gage. Tak na 80% s ním súhlasím. Stále mi tam však čosi nesedelo. Gage v podstate pripúšťal že Boeing747 prerazil plášť. Nenechajme sa pomýliť slovom plášť. 236 stĺpov meter od seba cca 60x40cm, ocel hrubá 6,4cm(!) spriahnuté na každom podlaží horizontálne asi 1.8m širokými ocelovými pásmi, to je NOSNÁ konštrukcia jak hovado. Vačšina ľudí si pod plášťom predstaví ľahký predsadený presklený plášť s nejakým hliníkovým obkladom, ktorý drží na stropnej železobetónovej doske. V takom plášti by ostala podobná diera ako ju poznáme. Pri WTC to bolo naopak...ĺahké stropné dosky boli kotvené do nosného jadra a nosného plášťa. A to je sakra rozdiel! Lebo takto hustý plášť by prerazili max motory a zvyšok lietadla by sa rozprskol jak paradajka. Raz darmo, hliník proti 6,4cm hrubej oceli nebude mať šancu pokiaľ neletí extrémne rýchlo. Čo teda naozaj narazilo do WTC?
Ďalej, termitom boli odpálené stĺpy v jadre. OK ale čo plášť? V jadre sa dalo "pracovať potichu" vo výťahových šachtách, to znie dôveryhodne, ale takto isto by museli podmínovať aj plášť a tam by sa chlapci už ťažko niekde schovali. Ak mal termit, alebo nanotermit fungovať bezchybne, museli by odpáliť všetko nosné, čiže aj plášť. Nehovoriac o tom že termit vyprodukuje záblesk ako zváračka. Pri odpale plášťa by WTC svietilo jak vianočný stromček. Videli sme niečo také?
Ďalej, na svete nenájdete riadene zdemolovaný mrakodrap s oceľovou konštrukciou. Skadiaľ berieme tú istotu že termit by bol na to najvhodnejší. Pri riadenej demolácii potrebujete stĺpy ufiknúť rýchlo. Ak nie, riskujete že budova nespadne symetricky, lebo kladie neželaný odpor. Ktovie koľko by ten termit obžúval takéto hrubé stĺpy.
Ďalej, WTC sa nám obrátilo na prach, doslova prach, a stále sa nájdu mudrlanti čo sa oháňajú pomerom betónu a ocele vo WTC cca 1/2 že ten prášok to je predsa betón. OK, pomer 1/2 sedí. Ale len keď zarátame základy. Betón v hornej stavbe bol max 5 cm na trapézovom plechu na každej stropnej konštrukcii. Zvyšok bola oceľ. Alebo sa to prášilo zo základov..?
Ďalej, požiar hlboko pod povrchom trval 100 dní(!!!) WTF. Prvé 4týždne museli požiarnici meniť topánky každý deň, lebo sa im prozte roztopili. A aj po 100 dňoch stále vyťahovali zo zeme roztavený kov. Termit kov síce roztopí ale ten vychladne do pol hodiny. Čo tam dopekla horelo 100 dní že to celý regiment požiarnikov nevedel uhasiť? Prečo má drvivá väčšina požiarnikov leukémiu a iné svinstvá.. A prečo malo pár vyvolených rakovinu kostnej drene, ktorú dostaneme výlučne po silnom ožiarení. Tam sa už nedá vyhovárať na azbest.
Asi už tušíte kam tým mierim. Všetky tie teórie o termite a nano termite majú trhliny. (síce nie toľko ako NIST a FEMA, ktoré stále ako mantru odriekajú že ten kerozín horí jak sviňa a potom to proste drblo dolu no...) Proste som musel hľadať ďalej lebo nebudem obhajovať niečo čo má medzery. A našiel som, teraz si to overujem. Lebo všetky tieto medzery zatial vyplna jedna možnosť.
Podzemný nukleárny výbuch.
Btw pozrite sa do slovníkov ako Webster, Oxford alebo Mc Millan, ktoré boli vydané pred 11/9/2001. Nalistujte termín ground zero. a dozviete sa že ground zero je miesto na zemi alebo na vode nad / pod / alebo priamo v mieste výbuchu termonukleárnej bomby.

scribd.com/.../...
-2 # Billy 2013-03-01 01:44
- Do vezi nenarazil Boeing 747, ale 767.
- Obvodove nosniky tvorili spolu mozno pevnu siet, no na jednej strane ich bolo 59, co dava 236 nosnikov dokopy. Obvodova konstrukcia bola nosna, no predstavovala iba 40% z podpory veze. Pre porovnanie, v jadre bolo iba 47 nosnikov. Takze jednotlive obvodove nosniky neboli zas az tak silne, aby nimi nepreletel Boeing 767, letiaci rychlostou 900km/h.
- Na pritomnost termitu neexistuju ziadne dokazy, takze o niecom takom sa nema zmysel vobec bavit.
- Neviem o tom, ze by FEMA a NIST prisudzovali kolaps budov IBA kerozinu. Pokial ja viem, tak spravy uvadzaju, ze kerozin vyhorel do 10 minut a dalej tam horeli iba kancelarske materialy, ktore vsak stale dokazali vyvinut teplotu do 1000°C.
- Beton nebol jediny material, z ktoreho moze vzniknut prach. Vo WTC bol tretou najbeznejsou zlozkou sadrokarton, z ktorejo je tiez pozehnane vela prachu.
- Na tom, ze v troskach prebiehali podzemne poziare este niekolko dni po pade, nie je vobec nic zvlastne. Nie je nic zvlastne na tom, ze v troskach horeli poziare, napajane benzinom z aut, palivom z hydrauliky vytahov a inych materialov a odoberali si kyslik z dutych nosnikov. Mohli sa tam tak kludne udrzat teploty 1000°C. I ked je jasne, ze na roztavenie ocele to nestaci, no hlinik ma teplotu tavenia iba 660°C a v troskach ho tiez bolo pozehnane (dva boeingy, hlinikova fasada WTC, stovky aut v podzemnom parkovisku...).
+3 # stas 2013-03-01 07:05
vysvetli jak muze aluminium o hustote 2730 kg přerazit ocel o hustote 7850 kg ??????????. Vem si plechovku cocacoly a zkus s ni prerazit sloupek dopravni znacky!!! :-DDDD A jeste jedno vysvetli! Za KAZDYM leticim predmetem vznika turbulence, u letadel se to nazyva turbulence v uplavu. Jsou to dva viry tocici se proti sobe a za letadlem klesaji. Proto tak nesmi na letisti startovat druhe letadlo drive naz za dve minuty po prvnim!!!! Jak je mozne, ze se na vybuchu neprojevila ZADNA turbulence!?!?! ?
0 # Billy 2013-03-01 08:28
Pane Boze... Nejde o hustotu ale o kineticku energiu. Pri takej rychlosti je jedno, o aky ide material. To lietadlo mohlo byt aj z gumy, pri takej rychlosti by preletelo budovou ako noz cez maslo. Ak by bola pravda to co vy tvrdite, tak by neexistovala technologia obrabania vodnym prudom. Ano, je to tak - s dosiahnutim spravneho prudu vody dokaze vzniknut tlak, ktorym je mozne vodou obrabat prakticky akykolvek material.
+3 # Matouš 2013-03-01 12:07
Prosím Vás. skúste sa zamyslieť nad tým horiacim nábytkom ešte raz. To by museli mať stoličky plnené napalmom aby tam bolo 1000°C. Podľa Vašej logiky by sa každý požiar oceľovej konštrukcie nutne musel končiť kolapsom. Lebo veď aj tam horel nábytok, či nie? Prečo dodnes okrem WTC 1,2 a 7 nespadla žiadna výškovka oceľovej konštrukcie v dôsledku požiaru?
Potom 59 stĺpov na každej strane. Áno, ale podstatné je že sú od seba meter vzdialené a previazané a oceľ je hrubá 6,4 cm. Musíme vziať do úvahy aj zadnú stranu profilu a to už je 12,8 cm ktoré treba preraziť.
Neviem prečo uvádzate maximálnu rýchlosť Boeingu 767 900km/h? Tú dosiahne len vo vyššej nadmorskej výške kde je riedky vzducha nie v 300 m.n.m.
Oháňate sa tu kinetickou energiou a náraz lietadla prirovnáte k vodnému lúču. Jasné, že voda nám reže oceľ keď rezná plocha vody je zlomok milimetra štvorcového na ktorý pôsobí 250MPa. Skúste pri rovnakom tlaku zväčšiť reznú plochu na 5cm štvorcových a čo dosiahnete? Akurát tú oceľ osprchujete, nič viac. Zdá sa vám že celá kinetická energia lietadla sa sústredila len do malého bodu? To ťažko. Plocha!!! Plocha nárazu je dôležitá a lietadlo jej má celkom dosť.
Požiar v podzemí. Najprv tvrdíte že kerozín nosníky nepreslabil a dohorel do 10-tich minút, že to nábytok a tak. Potom tvrdíte, že benzín a hydraulické kvapaliny z áut v podzemí horeli 100 dní a všetko to tam roztopili...
Necítite tam trochu rozpor...?
Podopierate to z každej strany a zamotávate sa stále viac.
+5 # stas 2013-03-02 09:17
boze, tvuj ucitel fyziky se obraci v hrobe! A jeste srovnaní s vodou!? to neni mozne, voda je nestlacitelna kapalina , ktera se pouziva pri rezani materialu, a to je tak vse co se k tomu da rict, princip je uplne jiny. !! a i kdyby bylo letadlo s peri, a letelo jakoukoliv rychlosti, tak pri narazu dojde ke vzniku tepla a mene husty material shori nebo se vypari! Jen pro porovnani, pro tedy armada nepouziva gumove projektily pro niceni tanku...... :-D
+5 # SB 2013-03-02 11:05
Obrábění vodním proudem?
Kdepak, do té vody se se přidává korundové abrazivum (drahé jak čert), máme u hasičů ve výbavě (systém Cobra, tuším, že 6 kousků v ČR).
Takže na ocel voda nestačí.
+5 # bubaq 2013-06-30 14:37
Billy, Ak veris ze z dani ktore platis si par predstavitelov vlady a ich kamarati, postavili nadrehne vily, domy... , ze do kontrolnych uradov a inych lukrativnych pozicii sadli ich kamarati, ktory nemusia mat vystudovany skoly, len kupene tituly, a vdaka nim mozu este viac kradnut, kedze na nich dozeraju kamosi. Ak tomuto veris, mal by si verit aj tomu ze si amici zrusili dvojicky nech uz mali akykolvek dovod myslim, ze ten sa najde vzdy. A ludia ktory su tam hore nemaju vecsinou chrbtove kosti, ty maju chladnu logiku a veria v moc penazi. No a ak tomu neveris, tak mas pekny zivot, pretoze ako sa hovori... sladka nevedomost.... niekedy je fakt lepsie nevediet, aspon sa necitis tak zle v jakom stade to clovek zije.
-1 # Pavel68 2013-03-01 02:30
Tak to je opravdu divočina. Tak si myslím, že spoustu lidí vidělo jak 767 prorazila plášť věže. Pokud myslíte že je to nemožné, jak tedy vysvětlíte letadlo, které zmizí v útrobách WTC následnou explozi. Další tvrzení o termonukleární expolozi, nezlobte se na mě,ale přečetl jste si něco o tom? Jaderný výbuch doprovází tři efekty. Prvně je to oslnivá záře, pak tlaková vlna, následně EMI-eletro magnatický impulz. Pokud budete tvrdit, že exploze byla podzdmní a prní a druhý důsledek výbuchu by nebyl znatelný, tak si buďte jistý, že žár z výbuchu by všechno v epicentru roztavil, a to by se utajit nedalo, dále tlaková vlna by věže rozmetala po celém Manhatnu, proto že se šíří všemi směry, no a EMI? Veškerá elektronika by přestala fungovat, počítače navyjímaje. Tak že vrtulníky co kolem kroužily by hned havarovaly, což se nestalo. A pak všechno a všichni v okruhu několika kilometrů by bylo zamořené radiací. Tak že pane architekte, velká trhlina ve Vaší teorii. Stavte radši domy. Uděláte líp. Mimo jiné, WTC zkoušeli odpálit teroristi 100kg výbušnin. Marně. Ta termonukleární exploze by musela být tak silná, že samotná detonace by byla slyšet na míle daleko.
+2 # Pavel68 2013-03-01 02:57
Jo a malý detail, věže byly dvě, tak že dva termonuklární výbuchy.
+1 # stas 2013-03-01 07:11
vysvetli jak muze aluminium o hustote 2730 kg přerazit ocel o hustote 7850 kg ??????????. Vem si plechovku cocacoly a zkus s ni prerazit sloupek dopravni znacky!!! :-DDDD A jeste jedno vysvetli! Za KAZDYM leticim predmetem vznika turbulence, u letadel se to nazyva turbulence v uplavu. Jsou to dva viry tocici se proti sobe a za letadlem klesaji. Proto tak nesmi na letisti startovat druhe letadlo drive naz za dve minuty po prvnim!!!! Jak je mozne, ze se na vybuchu neprojevila ZADNA turbulence!?!?! ? pozorne si prohledni kolaps tri vezi a jejich jednotlivych pater
-1 # 3,14ranha 2013-03-01 10:52
už vám bylo několikrát odpovězeno že jde o kinetickou energii, ta je podstatná... ocel se dá řezat i destilovanou vodou !
+1 # stas 2013-03-02 09:20
ta odpoved je hovadina! rezani vodnim paprskem s vysokym tlakem a milimetrovou plochou je uuuuuuuuuuuupln e neco jineho, nez naraz dvou materialu na ploše, hlinikovy plech sily 1,2 mm proste neprorazi ocel 68 mm, to byste musel poprit fyzikalni zakon o zachovani hmoty""" :-DD
+4 # SB 2013-03-02 11:20
Ne, ne a ne. Do vody na obrábění se přidává abrazivum.
Nicméně pokud si pamatuji, tak ten obrys po letadle ve vežích stejně byl z velké části jen pohledový - opadalo hliníkové obložení a značná část nosníků vlastně poškozená nebyla, jen byly tmavé - bez obložení tudíž oproti tmavé díře nebyly na těch mizerných záběrech moc vidět. Díry durch byly jen po trupu a motorech + možná centroplán.
Ale srovnání s plechovkou piva je zavádějící, křídlo má duralovýcentrál ní nosník. Poměrně masivní. A víte třeba, že poslední válečné fregaty mají "hliníkový" pancíř?
+3 # Matouš 2013-03-01 10:46
V skutočnosti to boli výbuchy tri. WTC7 tiež caplo. Všetko podstatmé nájdete na linku pod mojim príspevkom. Ale je to veľa strán v angličtine, preto chápem že sa do toho nikomu nechce pustiť. Dočítali by ste sa že sprievodné javy ako oslnivá žiara a EM impulz musíme vylúčiť, lebo sa jednalo o podzemný jadrový výbuch. Vlastne sa to dá priebehom porovnať k podzemným jadrovým testom. Výbuch vytvorí pod zemou dutinu, veľkosťou zodpovedajúcu sile nálože ohraničenú roztavenou horninou. Tlaková vlna putuje od centra ďalej a vytvorí tzv. crushed zone, čiže zónu v ktorej sa všetok materiál premení na mikroskopický prach. Táto zóna končí, keď tlaková vlna stratí silu. Posledná zóna je tzv dameged zone, kde je materiál rozlámaný už nie na mikroskopické častice ale bežne veľké poškodené časti. Veľa záleží od sily a umiestnenia nálože. Ak je nálož hlboko v homogénnej zemi vytvorií výbuch guľovú dutinu lebo tlak zeminy je zo všetkých smerov rovnaký. Čím bližšie je nálož k zemskému povrchu, tým viac sa guľová dutina bude meniť na "vajcovú" cca rovnakého objemu ktorá svojim špicatejším koncom mieri smerom nahor.Dôvod? Menší tlak zeminy od povrchu. Ak sú teda základy WTC v tzv crushed zone, po výbuchu dôjde k sprachovaniu tlakovou vlnou ktorej stoja v ceste práve základy a smerom hore celá stavba. keďže tu máme 400m vysoké veže, tak ku sprachovaniu dojde len po určitú výšku kým tlaková vlna nestratí silu. Tento jav je sprevádzaný otrasmi zemského povrchu. V tomto prípade vo svedeckých výpovediach hlásia otrasy zodpovedajúce cca 5,5 st. Richterovej stupnice. A finálne zamorenie radiáciou. K akútnym stavom ožiarenia nedošlo, lebo samotný výbuch pohltila zem. K zamoreniu došlo postupne a v menšej miere. na svedomí to majú práve dlho trvajúce tajomné požiare vypúšťajúce bielu paru cca 100 dní. Tú paru dýchali chudáci požiarnici a tak dostali do seba ten sjarajt ktorý im spôsobuje leukémiu a pod.
Otázka. Ako sa tam tie nálože dostali?
Nuž, v dobe výstavby WTC musel existovať aj plán na prípadnú demoláciu. Inak by nedostali povolenie na výstavbu. Keďže takúto oceľovku nikto nedokázal vtedy zrútiť konvenčne tak si poradili takto. Že skadiaľ beriem tú istotu? Nie ja ale pán Dimitri Khalezov, ktorý roky pracoval v jednotke na odhaľovanie nukleárnych výbuchov. A podľa toho čo tento pán píše, tak vie o čom hovorí.
Ako vravím, všetko je na tom linku a nejako som sa donútil to prečítať. A že sa mi najprv hodne nechcelo. Ináč chlapík má aj cca 4-hod video na youtube. Tiež na to treba mať náladu a čas. Ale oplatí sa a obzor sa rozšíri

www.youtube.com/.../
-3 # Pavel68 2013-03-01 14:28
Ty nálože by musely mít sílu výbuchu řádově několik kilotun. Každá. Následné dvě exploze, které by byly celkem rychle po sobě, by vyvolali takovou seismickou vlnu, s následnými otřesy půdy, (víc jak 5,5 Rš jak uvádíte) které by položily nebo poškodily starší domy v okolí, na East Riveru by zvedly vlny a rozhoupaly by Brooklinský most. Dále pokud se jednalo o podzemní výbuch za podmínek jaké uvádíte, tak si okamžitě odporujete tím roztaveným kovovým materiálem, který hořel několik dní. Ten kov by se musel roztavit v epicentru výbuchu, a netavil by se jen kov ale i půda a všechno kolem, proto že v epicentru vznikne plasma o teplotě až milion Kelvinů. Následná radiace by byla tak silná že trosky WTC by v noci "svítily". Teď berte v potaz, i lidi co trosky likvidovali, a lidi co všechen ten materiál přebírali a hledali nějaké lidské zostatky kvůli identifikacím. Ti všichni by měli být dnes už mrtví, proto že k těm troskám by byla šílenství se jen přiblížit, natož je brát do rukou a v celkovém důsledku by byl zřejmě ještě dnes Manhattan neobyvatelný. A tok elektromagnetic kých vln pronikne i matriálem, tak že by byly poničené počítače, vymazány magnetické záznamy, poškozená záznamová technika. Věnujte se tomu co jste vystudoval, a stavte rsději domy, pane architekte.
+2 # stas 2013-02-28 17:31
Tak to vysvětli!!
+2 # Petr S. 2013-02-27 22:36
Nevite nekdo kde sehnat film "Operation terror" ? Prijde mi dost divny ze ten film nikde neni... ze by cenzura?
www.imdb.com/title/tt2040454/
+2 # Adolf Balík 2013-02-28 00:33
Připomínám zdejší nedávný článek, v jehož dodatku jsou dost dobře a stručně námitky proti zhoucení těch budov v důsledku požáru.
ac24.cz/.../...
0 # FUCK OFF 2013-02-28 01:05
V některém z těch doprovodných videí byly zmíněné traverzy vržené vzduchem a zaražené v okolních budovách. Byla k tomu prováděná nějaká balistická měření, odkud kam, jakým obloukem jakou silou byly vržené, jestli taková síla a trajektorie mohly vzniknout přirozeným pádem?

...vlastně tam nemělo jít o výbuchy, nýbrž rychlé přetavení nosníků. Tak jakobych nic nenapsal.

Na téma 9/11 jsem měl delší diskuzi s nějakým technicky dost vzdělaným odborníkem, a prakticky mě přesvědčil o možnosti přirozeného pádu budovy. Od té doby tomu nechávám svou vlastní setrvačnost a čekám co z toho bude. Stále je dostatek nezodpovězených otázek k tomu pochybovat o oficiální verzi, až kritikové dostanou odpovědi, které jim náleží, potom to utichne samo. Buďto soudem odpovědných anebo přijetím oficiální verze.
+2 # Adolf Balík 2013-02-28 01:45
Větší problém je to, že se ty traverzy uvonily z konstrukce, což by svědčilo o destrukci, než že se někam zapíchly kolmo ke směru pádu. Když otáčející se podlouhlý přemět dostane vysokou rychlost, tak když někam narazí uletí kamkoliv. Proto je k civilnímu použití a na střelnicích zákázáno ocelové střelivo. V litvínovské chemičce svého času zemřel muž v "bezpečné" zóně daleko od místa dopadu uvolněného svazku lešenářských trubek. Padající trubka ve snaze rotovat vrhla na jakési konstrukci zachycený šroub, který horizontálně uletěl hodně daleko a zabil člověka v "bezpečné" vzdálenosti.
+4 # FUCK OFF 2013-02-28 03:45
Vlastně mě z těch nejasností už jen bolí hlava. Lítáme do vesmíru a z hromady videozáběrů, se vším fyzikálním softwarem a znalostí vlastností materiálů nedokážeme ověřit způsob, kterým k pádu došlo???
+5 # Adolf Balík 2013-02-28 09:29
Není to tak úplně pravda. Jisté děvče z brněnské techniky za pomoci standardního softwaru pro řešení budov vyvinulo speciální program k modelování hroucení budov jako svoji diplomku. Pak pomocí tohoto SF ověřovala možnost, kdyby se utrhly nosníky podlahy a došlo k dalším destrujcím v důsledku požáru podle oficiální verzze, jak by dále mohla pokračovat destrukce budovy. Samozřejmě, že jí vyšlo, že k ničemu na způsob průběhu kolapsu, jaký je na videozáběrech, dojít ani náhodou nemohlo. Práci obhájila a spolu se svým vedoucím s ní objela několik mezinárodních konferencí. Nikdo jí nevyvrátil ani čárku.

Existují i důkazy na základě vyhodnocení seismických odezev toho zhroucení v seismografech v blízkosti WTC. Z těch seismozáznamů vidí impulsy, které nemohly být z kolapsu, ale jedině z výbuchů aj.
0 # Martin N. 2013-10-07 13:55
Mohu se zeptat, který program to byl? Pohybuji se trochu v oboru a zajímalo by mě to. Bojím se ale, že jestli to byl standardní komerční SW, zřejmě šlo o výpočet statiky, popř.dynamiky či stability. Napsat program posuzující vliv nárazu části budovy do jiné části po kolapsu nosné konstrukce se žádný z normálních programů nezabývá a byla by to poměrně přelomová věc.
+7 # FUCK OFF 2013-02-28 01:15
Na celé věci je asi nejhorší to, že se u státních institucí presumpce neviny povýšila na nemožnost viny a s takovouto povýšenou sebe-"soudící" jistotou přistupuje stát ke kritikům podaných vysvětlení.
-2 # PSA 2013-02-28 01:20
Zavolejte Muldra a Scullyovou...
+1 # stas 2013-02-28 07:58
obábám se, že to byl jen Hollywood.... a žádné boeingy, až na ten pentagon.. takový titanový motor jen tak neshoří......
+1 # slak 2013-02-28 09:07
Že to nebylo spolčení sociopatů svědčí nenastoupení jistého etnika do práce pro ně se tam nacházející.Že by to bylo prý 3 000 osob? Kdo ví ještě jak se nám kosí bratři šikují a na co že. Ovšem mohla to být naprostá a absolsulutní náhoda kterou s tím nelze zcela a naprosto spojovat. Vau
+3 # John_Pitralon 2013-02-28 10:55
Vše je jasné od chvíle, kdy bylo vyšetřování událostí z 11. září nejprve blokováno a poté zfalšováno, důkazní materiální zlikvidován.

Cesta nápravy dnes už nevede přes justici. Stačí rozšiřovat tyto informace, aby lidé ve volbách hlasováním vymýtili ty politiky, kteří lžou o 11. září, napomáhají utajení, spolupodíleli se na válečné propagandě a mystifikovali veřejnost.

Podstatné je odstraňovat normální demokratickou cestou z politiky ty poskoky a ovce, kteří podléhají neofašistické propagandě o "válce proti terorismu" a kryjí tento gigantický zločin proti demokracii.

Hypothesis, Dr. Steven Jones - film o nálezu nanotermitu ve WTC (české titulky)
www.youtube.com/.../

Válka, kterou nevidíte (cz tit.)
www.youtube.com/.../

9/11: Pravda a tisk / Press for Truth (cz tit.)
www.youtube.com/.../
+1 # Gabi 2013-02-28 12:26
Uzasny, oci otvarajuci clanok, este ak autor otvori temu, kde sa stratilo niekolkotonove lietadlo, bude to dokonale...
+1 # stas 2013-02-28 13:16
Uzasne jsou ty letove manevry udajnych Boeingu, ktere rezaly zatacky jako F 35..... :-DDDD
+2 # stas 2013-02-28 14:30
může mně někdo vysvětlit kam se poděla turbulence za udajnými letadly, které měly narazit do věží? Podívejte se na výbuch paliva a nehne se ani obláček"" :-)
+6 # kojak 2013-02-28 22:14
to je pravda, malou cessnu letící za takovou mašinou to pomele, jak malinu

já bych byl rád, kdyby mi nějaký "konspirační skeptik" vysvětlil ten kov vytékající z budovy, když ještě stála ... hořící JET A1 jej určitě neroztopil ...
+2 # stas 2013-03-01 07:12
konspiracni skeptik je veZÁVĚRY:
V prachu spjeném se zřícením Světového obchodního centra jsme ve významném množství objevili zřetelné rudošedé šupinky. Použili jsme řádkovacího elektronového mikroskopu (SEM), rentgenovou spektroskopii (XEDS) a další metody, abychom zjistili povahu jemné struktury a chemické signatury těchto šupinek, zejména jejich rudé složky. Tento rudý materiál je nejzajímavější a má následující charakteristiky.
1. Je složen z hliníku, železa, kyslíku, křemíku a uhlíku. Menší množství potenciálně reaktivních prvků jsou také přítomny, jako draslík, síra, olovo, baryum a měď.
2. Tyto prvky (Al, Fe, O, Si, C) jsou typicky přítomné v částicích v měřítku stovek nanometrů a detailní mapování rentgenovou spektroskopií ukazuje velmi dobré promísení materiálu.
3. Po aplikaci rozpouštědla methylaceton (MEK) došlo k určité separaci komponentů. V nevyhořelém materiálu byl v dostatečném množství jasně identifikován elementární hliník.
4. Kysličník železa je obsažen v zrnech o velikosti přibližně 100 nanometrů s hladkými plochami, zatímco hliník je přítomen v tenkých plátkovitých strukturách. Malé rozměry částic kysličníku železa kvalifikuje materiál aby byl charakterizován jako nanotermit nebo super-termit.
5. Analýza ukazuje, že železo a kyslík jsou přítomny v poměru konzistentním s Fe2O3. Materiál ve všech čtyřech vzorcích prachu z WTC byl v tomto smyslu podobný. V nevyhořelém materiálu byl nalezen kysličník železa, zatímco elementární železo nikoli.
6.Z přítomnosti elementárního hliníku a kysličníku železa v rudém materiálu můžeme vyvodit závěr, že obsahuje složky termitu.
7. Jak jsme změrili diferenciálním kalorimetrem (DSC), materiál se vznítí na teplotě přibližně 430 °C a výrazně reaguje krátkou exotermickou reakcí, která velmi blízce odpovídá pozorování známého vzorku super-termitu. Nízká zápalná teplota a přítomnost zrn kysličníku železa menších než 120 nanometrů ukazuje, že materiál není konvenčním termitem (který má teplotu vznícení okolo 900 °C), ale je vysoce pravděpodobně formou super-termitu.
8. Po zapálení vícerých šupinek v DSC kalorimetru až do teploty 700 °C jsme v reziduu nalezli velké množství mikrokuliček bohatých na železo, což indikuje, že došlo k reakci při velmi vysoké teplotě, protože výsledný produkt bohatý na železo jasně musel projít varem, aby zformoval tyto tvary. Přítomnost elementárního železa byla potvrzena u několika těchto mikrokuliček, neboť obsah železa byl výrazně vyšší, než obsah kyslíku. Uzavíráme, že šupinek zahřátých na zápalnou teplotu došlo k vysokoteplotní redukčně-oxidač ní reakci, především termitového typu.
9. Mikrokulovité útvary, které se vytvořily při pokusech v DSC kalorimetru mají spektrální XEDS signaturu (Al, Fe, O, Si, C), která obsahuje výrazně nižší množství uhlíku a hliníku v porovnání s původním rudým materiálem. Tato chemická signatura nápadně souhlasí se signaturou kulovitých útvarů vznikajících po zapálení komerčního termitu a zároveň souhlasí se signaturou mnoha mikrokuliček nalezených v prachu z WTC.
10. Obsah uhlíku v rudém materiálu ukazuje na přítomnost organické sloučeniny. Dalo by se to očekávat u směsí super-termitů pro vytvoření vysokých tlaků plynu při zážehu a tím z nich vytvářet materiál typu výbušniny. Vlastnosti organického materiálu v těchto šupinkách by si zasloužily dalšího výzkumu. Poznamenáváme, že se s velkou pravděpodobnost í rovněž jedná o onergetický materiál, ve kterém celková výše uvolněné energie pozorovaná v DCC kalorimetru přesahuje maximální energii klasické termitové reakce.
Na těchto pozorováních zakládáme závěr, že rudá vrstva těchto rudošedých šupinkách, nalezených v prachu z WTC, je aktivním, nevyhořelým termitovým materiálem, jehož výroba byla založena na nanotechnologii , a že se jedná o vysokoenergetic ký pyrotechnický a výbušný materiál.
vlade US...
+3 # stas 2013-03-01 07:14
Publikace článku ve vědeckém časopise po provedené vědecké oponentuře - a tudíž se závěry jen velmi těžko zpochybnitelným i na úrovni vědecké, natož té nevědecké - je velkým zadostiučiněním pro všechny ty odborníky - včetně mě - vědce a inženýry, kteří se po dlouhá léta snažili nalézt skutečnou pravdu o událostech 11. září - událostech, které vpravdě znamenaly doslova převratné důsledky ve světové politice i názoru většiny lidí obývajících tuto planetu na svět, událostech, jejichž možné motivy, provedení a důsledky byly již dlouho podezřelé velkému množství lidí na celém světě.
Zatím lze jen vyslovit naději, že článek - přinášející v kontextu dalších souvislostí v podstatě přímý důkaz, že budovy WTC nebyly zničeny v důsledku nárazu unesených dopravních letadel a následného požáru, ale v důsledku předem připravené řízené demolice - povede k dalšímu zkoumání souvislostí, důkazů a svědectví, stejně jako příčin a nejširších důsledků událostí 11. září 2001, a že bude znamenat zvýraznění tlaku na znovuotevření vyšetřování. A snad se dočkáme konečně jeho provedení na skutečně nezávislé úrovni - nikoli vládními agenturami a komisemi, docházejícími po letech a vynaložení velice limitovaných prostředků a opatřených velice limitovanými pravomocemi k často zcela skandálně nevědeckým závěrům. Například NIST, hlavní vládní agentura v USA, která s limitovaným rozpočtem několika miliónů dolarů vyšetřovala zhroucení věží WTC, se hypotézou o řízené demolicí cíleně vůbec nezabývala, a po ukončení vyšetřování připustila že zřícení věží není schopna plně vysvětlit. Za to si vysloužila kritiku vědců z celého světa, neboť je nebyla schopna vysvětlit vůbec, nebo možná v atmosféře strachu, že by se náhodou něco objevilo, vůbec nechtěla, neboť fondy takovýchto institucí výrazně závisí na federálních financích.
+5 # stas 2013-02-28 22:10
Vyjevení pravdy o nějaké skutečnosti mívá tři stupně: 1) nejprve je zesměšněna, 2) poté se proti ní tvrdě útočí, 3) a nakonec se stane něčím samozřejmým.“
Bývalý agent CIA Michael Hasty: „Kdykoli slyším, že někdo shazuje zajímavé teze tím, že se jedná o ´konspirační teorie´, obvykle to znamená, že se někdo dostal k pravdě až příliš blízko.“
+1 # stas 2013-02-28 22:12
Nezávislé“ zpravodajství BBC
"Nezávislá" televize BBC odvysílala reportáž o pádu budovy WTC-7 několik minut před jejím skutečným pádem.
BBC tedy muselo o chystaném pádu WTC-7 předem vědět.
Ve studiu si průšvihu asi všimli, neboť obraz reportérky se "rozkostičkuje" jako simulace poruchy satelitního přenosu, a ve tváři moderátora se objeví rozpačitý výraz.
Jiný kousek z produkce masmédií spočíval v tzv. "náhodně pořízeném video-záznamu“, kde autor tvrdí, že slyšel hluk (letadla) a spontánně zvedl kameru nahoru ke směru hluku. Z jeho videa je však patrné, že kameraman nenamířil kameru ke zdroji hluku (blížící se letoun), ale hned a přímo na budovu WTC, do níž letoun narazí. Kameraman dokonce strefil i tu "správnou" věž; tu, do které letadlo narazí.
0 # blabla 2013-04-19 00:02
Jako pardon, ale tohle je fakt nesmysl, tohle nemuzete myslet vážně... Pro informaci, já věřím na tuto "konspirační" (ona je to spíše realistická) teorie, ale dávat tam tu reportérku a nenapadlo vás že prostě byl velký zmatek, nikdo pořádně nevěděl co se děje, někdo si myslel že ta věž může spadnout (hasič atd.) a prostě tam došlo k nějakému přirozenému informačnímu šumu, zmatku a nepochopení...?

Opravdu nechápu tyhle stupidity, tím že to píšete, zbytečně vrháte špatné světlo na všechny ostatní důvěryhodný teorie).
+1 # mario 111 2013-09-02 01:28
+1 # mario 111 2013-09-02 01:29
+1 # Petr S. 2013-03-01 21:42
0 # FUCK OFF 2013-03-03 21:15
K čemu to nejlépe přirovnat? ...K tomu, že by naše vláda připravila a zinscenovala zničení Karlštejna v návštěvní den?
+1 # zaba 2013-03-03 20:48
Proste lzi a utajovani,jak jsem u americanu davno zvykly...
+3 # kojak 2013-03-03 21:16
Nejvíc bude asi lidi bolet to, když se dozví, že je jejich vláda nemiluje tak, jak počítali a že dost možná jí na nich vůbec nezáleží a v horším případě by se jich nejraději zbavila ...
+1 # Ja 2013-03-04 18:07
Nepripomene vam tento text neco?
cs.wikipedia.org/.../...
+1 # Johnny Walker 2013-03-05 22:01
Tento satanisticky ritual predstavoval zburanie stareho chramu a zaciatok noveho veku...stale ludom nedochadza ze to riadia tazki sociopati s pomocou mimozemstanou.. .čelime tak velkemu sprisahaniu ze to nas rozum ani nedokaže pochopit...
+1 # mario 111 2013-09-02 01:23
+3 # Ondřej K. 2013-03-17 11:51
Na tento článek jsem čekal hodně dlouho a děkuji vám za něj.
Jelikož asi 2 roky po 11ctém září jsem měl možnost shlédnout dokument,kde se popisuje co všecko se stalo a co se muselo stát aby to takhle dopadlo.
Je to sice málo tenhle článek,nás je málo aby se něco dělo.
Ale ono se něco stane brzo ..... Čekat? Mír všem a lásky ještě víc. O.K.
+2 # profouska 2013-03-17 13:58
.....nejsem žádný odborník na výbušniny, ani oheň, ani něco podobnýho, jsem obyčejný člověk který používá trochu selský rozum... tak tedy : Aby spadly dva mrakodrapy tak, aby se sesunuly k zemi, jako kdyby se propadly bude asi nesmysl !!! při takové výšce, když tam to letadlo narazilo, čekal bych že se to celý nahne a svalí do strany.... a když ne oba, tak aspoň jeden z těch "baráků" !! ............... ........ JINAK PERFEKTNÍ PRÁCE MISTRŮ DEMOLICE !!! POVEDLO SE JIM TO !!! KDYBY SE ŽÁDALO O OFICIÁLNÍ DEMOLICI, ASI BY TO NEPROŠLO !!!
+2 # Milnej 2013-03-18 11:39
Taky si myslím, že selský rozum mi k pochybnostem stačí. Mně bylo zase od začátku divné, že byl útok naplánován na dobu, kdy v budovách bylo málo lidí. Teroristé by zaútočili v době plné obsazenosti budov. Falešný útok však nemohl být naplánován na pracovní dobu, protože smrt mnoha VIP šéfů jistě nebyla v plánu a vzbudilo by podezření, že žádný z nich zrovna v budovách nebyl.
+4 # Viky 2013-03-17 14:25
Me finalne presvedcil dokument, ktery zkoumal pouze media a casovou osu. Tedy co kdo a kdy v onen den prohlasil. A to je teprve show ;))
+1 # ToBe 2013-03-20 23:52
"A údajně také pas jednoho z únosců, jak na CNN 12. září hlásil ministr spravedlnosti John Ashcroft." Haha, chcipam smichy, ohen zohybal neznicitelne ocelove nosniky, ale nasel se v te hromade horicich trosek pas jednoho z unoscu =DDDDDDDDDDDD
+2 # vrazda 2013-04-03 16:38
ha ha to je debata.Amici jsou hovada a jako vsude vladnou prachy a de jen o prachy.nechali znicit Per Harber,vedeli o tom a kdo vi zda jim nepomahali, jen aby mohli oduvodnit valku.sedni si na zidli podkopni, zlom jednu nohu a taky se nesesypes jak ten mrakac zlomi se ti snad ty zbyle tri. pochybuju ze. letadlo ti neprerazi vsechno, nehlede na to ze se to sesunulo odzdola:-) a sou i amaterske vide kde jsou videt vybuchy mimo misto zasahu letadla atd atd.amici se serou vsude chtej bejt nejlepsi ale de jim jen o ekonomiku,prach y.chteli vystrilet arzenala by mohli zbrojit a ekonoomika se zvedla:-) aby jim to lidi zrali a podporovalia bylo jim jedno ze prachy tecou najednou jinam :-)jiste jim ty letadla jeste pomohli natankovat, jim nejde o lidi ale o prachy
-1 # Antonín Pikola 2013-04-14 22:51
Paneláky shodili

Paneláky shodili
a pak se ustanovili
že všude hlídky postavili

Lidi z toho zděšený
jak slepice pitomý
nahnali je do kouta
zabili jim kohouta

Na lidi teď pometlo
nejlíp bič a strašidlo,
tak se jim to povedlo
+1 # hajd 2013-04-20 22:19
Oni si to odpálili sami 11. 9., odporúčam pozrieť hlavne tých 8 videí fialovým písmom pod čiernobielou grafikou Dvojičiek - Pyrotechnicky riadená demolácia WTC, ktoré dokazujú že išlo o podvod:

power.szm.sk/.../...

janzeman.blog.idnes.cz/.../ =79376
+2 # Yaqub 2013-09-06 09:22
Koukám, že zoufalci raději dělají ramena, než aby se trochu pokusili něco si o věci zjistit. Předně jsou absurdní úvahy o tom, jak se staví jaké budovy, když je k jednoduchému dohledání o WTC plno přesných informací - například ty, že vylnou většinu konstrukce tvořila ocel a to i v jádru budovy, beton byl použit hlavně na podlahách. Dále bych rád upozornil experty, kteří nevěří ve schopnost měkkých materiálů prorazit ty tvrdé, aby se podívaly na příčinu výbuchu raketoplánu Kolumbia. Tehdy lehoučká izolační pěna prorazila náběžnou hranu křídla raketoplánu. A co olovo? Olovo je měkčí kov, než ocel, ale přesto můžete tenký plech prostřelit.
+1 # Yaqub 2013-09-06 09:23
"valnou" - pardon
-2 # stas 2013-11-24 20:04
jestli ty nebudeš nějaký vědátor "ynžynýr"!
0 # stas 2013-11-24 20:12
měli by ti vrátit školné"
+2 # Yaqub 2013-09-06 09:24
"podívali", ne podívaly". Píšu jako prase :-(
+3 # Peki 2013-09-13 13:52
Žil jsem v té době v NY a v teroristy nevěřím!! Pracoval jsem pro střední vrstvu I židovskou a jejich děti ve škole den před onou akcí říkali učitelce že zítra se stane něco velkého, že nepřijdou 11.9. do školy.
Nevěřím jim nic ale hodně věcí se za tuto akci schovalo.
-2 # jindra:D 2014-01-26 18:27
vi asi nevite ze to meli naplanovane drive ale ty lidi zato nemuzou ale ty teroristi :'( tak si nevimíslejte ja tam byl tak proism nekecejte
-2 # jindra:D 2014-01-26 18:28
a WTC se taky ricilo tak nejsou naky dukazy
0 # Kaylene 2014-09-23 13:58
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
to say that I've really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

Feel free to visit my weblog - กำจัดปลวก
0 # JarkaŠ. 2016-03-11 22:59
Podle ruských expertů použila vláda USA a CIA jaderné nálože cca 100 metrů pod WTC. Příprava musela trvat měsíce, ale nebylo to neproveditelné, přístup byl z metra. Je dost možné, že tato aktivita probíhala i pod budovou CIA - budova č. 7, která musela kvůli důkazům padnout také. Samotné letadlo nebylo důvodem k pádu a navíc, když se poskládala patra, z dýmu se vynořila střední ocelová konstrukce, což oni pečlivě v záběrech retušovali. Následným žárem se tato konstrukce tavila a odpařila. Tak, jak se odpařilo vše ostatní. Na místě pak byl zjištěný výskyt kovů, jaké provázejí atomový výbuch a také nesmíme zapomenout, kolik lidí zemřelo následně na rakovinu. Tvrdili, že je to z prachu, z rozdrcených PC a azbestu, ale bylo to nespíš z ozáření a ten prach byl radioaktivní. Dodnes tam mají mezi lidmi vyšší procento výskytu rakovin. Jinak to necenzurované video se stojící konstrukcí je zde www.youtube.com/.../ Stejně tak do Pentagonu vlítla řízená střela a čtvrté letadlo, které měli údajně zachránit pasažeři, nikdy nespadlo tam, kam údajně spadlo, to bylo naaranžované a jsou na to svědci. Kam to letadlo s lidmi zmizelo, se dodnes neví, ale zřejmě je nechali ti úchyláci bouchnout někde na odlehlém místě. Přeci si nenechají zdevastovat Bílý dům, ne? Pěkně nám lžou, jako s Titanikem, ten s nikdy nepotopil, ve skutečnosti nechali potopit Olympii, aby shrábli vysokou pojistku. Na lidem jim vůbec nezáleží...

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás