Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaMilionům lidí zůstává 93 dní. Kapské město je první metropolí, která brzy zůstane bez vody

Sociální sítě

Reklama

Milionům lidí zůstává 93 dní. Kapské město je první metropolí, která brzy zůstane bez vody

Kapské město je jedním ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky. Je legislativním centrem země a v jeho metropolitní oblasti žije přibližně 3,75 milionu obyvatel, což z něj dělá 11. největší metropolitní oblast na celém africkém kontinentu.

Momentálně čekají obyvatele města těžké časy. Jako jediné velkoměsto na světě, brzy možná skončí zcela bez vody.

Kapské město se nachází na jihu země v geologické prohlubni pod stolovou horou a během zimy si vždy užilo dostatek srážek, které naplnily zásobníky pitné a užitkové vody.

Poslední tři roky však oblast postihují extrémně suchá, které se momentálně odrazily v extrémní situaci.

Zásoby vody jsou minimální a město zůstane bez vody podle střízlivých odhadů v průběhu několika měsíců. Soudný den je podle analýz stanoven na 22. duben 2018.

Město už omezilo spotřebu svých obyvatel. Měsíční odběr na jednoho obyvatele snížilo Kapské město z 20 tisíc na 10 500 litrů vody měsíčně.

Snížila se také možná spotřeba v průmyslových podnicích. Za překročení těchto limitů hrozí obyvatelům metropole finanční pokuty.

Voda v zásobnících se však přesto míjí rychleji, než se stihne opět doplnit. Město rozhodlo, že když množství vody v zásobnících klesne pod kritických 13,5% objemu, vodu zcela odstaví.

Krizový plán, který se v následujících měsících s největší pravděpodobností stane realitou, počítá s úplným odstavením vody do domácností Kapského města.

Výjimkou zůstanou jen nejchudší slumy, kde je vody i tak nedostatek a její odstavení by mohlo přerůst do lokální humanitární katastrofy. Obyvatelům bude k dispozici 200 odběrných míst, kde si každý bude moci odčerpat 25 litrů vody na jeden den.

Tato místa budou hlídat ozbrojené hlídky. Kapské město je totiž nechvalně známé pro vysokou kriminalitu a vodní krize může způsobit riziko různých incidentů.

Kapské město je tedy první velkoměsto světa, které na vlastní kůži pocítilo to, co mnozí předpovídají už léta. Svět se v příštích letech bude v mnoha oblastech muset vyrovnat s extrémním nedostatkem pitné i užitkové vody. Srážkové i teplotní průměry se v oblasti Kapského města za poslední tři roky prudce vymykají z dlouhodobých statistik. A podobně je to i v jiných částech světa.

Zdroj: sciencealert.com

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

-10 # balwan 2018-01-20 18:40
+55 # Che 2018-01-20 18:46
Tak budou zase sbirat moc velbloudu jako drive aby se mohli umyt. A ta vune nikdy nemyte nadrazni toalety bude lakat cokoladove zeny k dalsimu rozmnozovani, aby mohly potom obohatit svymi vyrostky Evropu.
Pan president Drahos a premier Kradousek je k nam doda.
+12 # LubinenKremlBot 2018-01-20 22:48
Cituji Che:
Tak budou zase sbirat moc velbloudu jako drive aby se mohli umyt. A ta vune nikdy nemyte nadrazni toalety bude lakat cokoladove zeny k dalsimu rozmnozovani, aby mohly potom obohatit svymi vyrostky Evropu.
Pan president Drahos a premier Kradousek je k nam doda.

Kudadragazdoj Dragušova?
+16 # josh (xy) 2018-01-20 23:44
Tak přikázal Mohammed...chla stat velbloudí chcanky.

Nevím, jak budou prorokova slova plnit v EU,
že by jsme se dali na chovy, aby jsme jim vyšli vstříc?

...tedy pokud nenaserou velblouda ;)

pravděpodobné veřejné pítko pro osvěžení...;)

www.youtube.com/.../
Takže, buď budou chlastat a mýt se ve velboudí moči,
nebo se podívají jak to dokázala civilizovaná Israel
nebo se pustějí s těma jejich prachama do odsolování,
nebo brnknou Makrele, že je jdou obohatit..


Ale i u nás, jsme dospěli k tomu, že někteří "lékaři šarlatáni" doporučují pít lidem odpad, tedy vlastní moč. Takže jsme se obohatili o poznání sami....i bez nich).
tzv.urinoterapi e tyden.cz/.../...
+9 # .lak 2018-01-21 02:01
Je vidět že s vírou jsou schopni udělat z velblouda dinosaura, bravo. A už je jasné proč sem tlačí brusel odborníky. Krotit lidské zdroje a ti je hubou nezvednou. Takže kvalifikace mají.
+35 # julius 2018-01-20 19:35
A prirpava na Evropu. :-D stale dokola docela obnosena vesta. To bude stejne jako s potravinama. nejprve znicime podnikatele a zemedelce kterym sebereme urodnou pudu pak na tom vybudujeme betonove nesmysly a v zaveru rekneme ze je nedostatek potravin. :-D To je ale uz horsi nez svejkovina.
+50 # Audit 2018-01-20 19:45
20 m3 měsíčně na hlavu, tak ať se nediví, že nemají vodu.
Naše 3 členná rodina v RD s bazénem (25 m3) má průměrnou měsíční spotřebu cca 9 m3. Celoroční cca 110 m3.
Asi tak nějak.
+30 # Jarin G. 2018-01-20 21:38
No ono i to snížení na 10,5 kubík/obyvatel je šílené.
A při počtu členů černošské rodiny, min. 8 kousků, tak radši nepočítat!
Jinak tu vaši spotřebu, cca 8-9 kubíku v průměru na rodinu máme taky. A to tedy nijak extra nešetříme, dokonce v případě nutnosti i v létě zaléváme pitnou vodou.
Já vím, to by se nemělo!!!
Povídají si dvě blondýnky: "Hele, při vaření mi zbyla horká voda. Nevíš, co s ní?". Druhá povídá: "Tak ji dej do mrazáku, teplá voda se vždycky hodí…

-2 # Josef Kadleček 2018-01-20 23:57
Aha, to je vás v rodině deset? Nás je pět a máme roční spotřebu 45m3...
+7 # josh (xy) 2018-01-21 09:51
To odpovídá suchému záchodu a společnému koupání. Průměrná spotřeba vody na 1 obyvatele za den je v celé České republice cca 100 litrů (v Praze je to 115 litrů/osobu/den )
Spotřeba tak vychází 36m3/osoba rok a vás je 5, tedy x5 .....
U vás je spotřeba cca 24,6 litru vody denně na hlavu.
+21 # Jaris 2018-01-20 23:30
Voda je to nejdrazsi, co clovek ma. Lidi berou vodu jako uplnou samozrejmost a pritom voda ma cenu vyssi nez zlato. Pred mnoha a mnoha lety jsem cetla, ze v budoucnu se budouvest valky o vodu. V dnesni dobe uz se takove valky vedou napriklad v Izraeli, ktery chce ukrast vodu Syrii.
+11 # Kopřivnice václav 2018-01-21 12:50
Myslím že jim EU hujeří Bruselští a Američtí Demokraté určitě nějak pomůžou. Pod vlajkou NATO a za pomoci Armády nastolí demokracii a povraždí obyvatelé území, ti co přežijí, Jim vláda v Čele Kalouska, Sobotky, Drahoše a Stan, Pirátů a některých obdivovatelů Bruselu z ANO zajistí Dovoz a ubytování v Česku kde jim zřídí ubytování, jídlo, topení, kulturní programy, Night sexuální uspokojení v Pražských podnicích a dávky 1200 euro na spokojený pobyt na úkor občanů ČR, které budou terorizovat a zvyšovat místní kriminalitu. Dále pak EU a USA vrazi a Paraziti na území Kapského města zřídí zdroje pitné vody znárodní pozemky vystaví obří pěstírny "jídla" vypěstovaným dle předpisů EU na skládcích odpadu a hnojených umělým hnojivem , Třeba od Agrofertu a za Dotace EU přivážený do evropy a supermarketů , jako zdravý a levný produkt, pro zadlužené Hlupáky EU unie.

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás