Nová Španělská vláda neztrácela čas a schválila novou přísnou legislativu na boj s neoprávněným sdílením souborů. Po méně jak dvou týdnech u moci, vláda „Partio Popular“ zavedla kompletně takzvaný Sindeho zákon. Španělé se tak mohou těšit na blokování doposud legálních stránek za pomoci poskytovatelů nebo na jejich kompletní rušení a to vše v rámci 10 dnů od stížnosti držitele kopírovacího monopolu. Španělsko se v posledním desetiletí skutečně vyvinulo v jeden z rájů pro sdílení souborů. Nespočet soudních rozhodnutí potvrdilo, že fungování P2P  sítí je legální a ve většině případů žalob proti provozovatelům stránek vyhráli právě tito žalovaní provozovatelé.

Tento stav věci vedl k enormnímu tlaku na Španělsko ze strany Spojených států a za zavřenými dveřmi pak tyto dvě země vytvořili nový zákon pro dobu, kdy bude Španělsko připraveno došlápnout si na sdílení souborů. A ten čas nadešel.

Poté co se vláda španělské „Partio Popular (People’s Party)“ v polovině prosince dostala k moci, kompletně schválila doposud zpracovávaný Zákon o dlouhodobě udržitelné ekonomice (Sustainable Economy Law, LES). Tato zákonná norma byla vytvořena k zabránění přístupu španělských uživatelů internetu ke stránkám umožňujícím sdílení souborů.

Zástupkyně ministerského předsedy Maria Soraya Saenz de Santamaria oznámila na tiskové konferenci, že takzvaný Sindeho zákon, pojmenovaný po odcházejícím ministrovi kultury (Ángeles González-Sinde), bude nyní plně uplatňován.

Legislativa, která poskytne úřadům schopnost pohotově uzavřít stránky na sdílení souborů nebo je zablokovat na úrovni poskytovatelů připojení, prošla španělským parlamentem již v únoru 2011, ale předchozí vládě se nepodařilo schválit její podpůrný regulační rámec a od schválení byla prakticky neúčinná.

Santamaria ve svém projevu řekla, že cílem tohoto nového zákona byla „ochrana proti rabování práv duševního vlastnictví“ a zajištění toho, že se Španělsko „přidá k mezinárodním standardům boje proti internetovému pirátství“.

Rozhodnutím, zda uzavřít nebo zablokovat stránky na sdílení souborů, bude pověřena Komise duševního vlastnictví. Tato skupina bude mít právo zasáhnout proti těm, kteří poskytují nelegální obsah i proti těm, kteří poskytují infrastrukturu. To vše v rámci deseti dnů od stížnosti držitele kopírovacího monopolu.

 

Zdroj: piratskenoviny.cz/?c\\\_id=33517