Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaMarkéta Šichtařová: Intervence končí. Pomohly nám... k nízkým platům

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Markéta Šichtařová: Intervence končí. Pomohly nám... k nízkým platům

Intervenční režim České národní banky (ČNB) je odpískaný. Jeho důsledky tu s námi ale budou ještě dlouho.

Umělé oslabování kurzu koruny trvalo přibližně tři a půl roku. Když na tak dlouhou dobu přijde ekonomika o pohyblivý kurz – jeden z nejvýraznějších atributů samostatné ekonomiky – musí se to na její struktuře projevit.

Doslovně chápáno sice česká ekonomika o volně plovoucí kurz nepřišla, protože koruna „jen“ nesměla posílit pod 27 korun za euro, v realitě ale jako by se stalo. Tlak na posilování koruny byl totiž tak výrazný, že téměř po celou dobu se kurz choval, jako kdyby byl fixní: Prakticky se nevzdálil od tohoto jediného kurzu 27,00 CZK/EUR.

Vlastně jsme si tedy v praxi nečekaně vyzkoušeli, jaké by to bylo mít euro. Byla to zkušenost sice zajímavá, ale pro naši ekonomiku nijak zvlášť přínosná. S intervencemi ČNB mám problém od samého jejich začátku. Podle mého soudu totiž měly šest hlavních vad na kráse.

Zaprvé byly veřejnosti naprosto nesrozumitelně vysvětleny. Jejich smyslem bylo zabránit deflaci, které se centrální banka (podle mého soudu zbytečně) bála, vyprovokovat vyšší inflaci a s ní i vyšší hospodářský růst. Jenomže veřejnost tak docela pohnutky ČNB nepochopila. A tak na počátku vyvolaly vlnu nevole. Logicky. Média totiž „intervenční režim“ ihned překřtila na „zdražování“. Jenomže jak statistiky v dalších měsících ukázaly, v realitě se inflace na kýženou úroveň nezvýšila, takže ke zdražování nedošlo. Ovšem označování intervencí za „zdražování“ k jejich popularitě rozhodně nepřispělo. Koneckonců těžko po někom chtít, aby byl rád za vyšší inflaci...

Jenomže taková negativní nálada není nikdy pro ekonomiku dobrá.

Zadruhé začátek intervencí byl nesmyslně načasovaný. V době, kdy byly zavedeny, již ekonomika prokazatelně byla za nejhlubším bodem recese. Tedy již byla ve vzestupné fázi. Neboli intervence přišly s křížkem po funuse. Podnikům se dostalo podpory, když už docházelo k růstu spontánně.

Zatřetí příliš dlouhé trvání intervencí nejspíš celkem podstatně mohlo změnit směřování české ekonomiky: Je ošemetné soudit, co by bylo, kdyby intervencí nebylo, ale zde můžeme odhadovat s poměrně vysokou jistotou. Jde o to, že různé země založily model své konkurenceschopnosti na různých faktorech. Například země jako Švýcarsko či Německo produkují zboží, které není levné, zato je považováno za kvalitní až luxusní. Tyto země přes vyšší cenu svých produktů nemají problém s prodejem na zahraničních trzích. A při výrobě používají vysoký podíl technologie, mají vysokou přidanou hodnotu. Naproti tomu země jako Čína spoléhají hlavně na méně kvalitní a levné výrobky s vysokým podílem manuální práce. Konkurují tedy cenou. Tento druhý model bude s příchodem 4. průmyslové revoluce stále méně životaschopný. Bohužel ČR vsadila spíš na tento druhý model a intervence k tomu značně přispěly. V podstatě vmanévrovaly podniky do situace, kdy byly nucené snažit se konkurovat tlakem na nízké mzdy a obecně na nízké náklady. S intervencemi jsme se tak stále víc stávali levnou montovnou, která technologicky zaostává a trpí extrémně nízkými platy. Zatímco nízké ceny našich vývozů skončí okamžitě, jakmile koruna posílí, technologie stejně okamžitě nedoženeme, když jsme si tak dlouho nechávali ujet vlak. A právě v tomto třetím bodě se můžeme poučit, co by nám euro přineslo, kdybychom jej přijali: Ostatně platové zaostávání je exaktně měřitelné.

Začtvrté je tady nešťastné načasování konce intervencí. Tak jako intervence začaly příliš pozdě v době, když už nebyly třeba, také jejich konec přichází příliš pozdě v době, kdy se to ekonomice vůbec nehodí. Ve světové ekonomice se totiž naakumulovala řada nerovnováh, finanční trhy jsou přehřáté, jejich stav dlouhodobě připomíná stav před koncem roku 2008, kdy přišla hluboká krize. Světové ekonomiky jeví známky zpomalování. Zpomaluje i ekonomika naše, i když zatím to ještě není žádná katastrofa. Jde však o princip: Podnikům budeme odebírat podporu právě ve chvíli, kdy už ekonomika podle všeho znovu je na sestupné dráze. Všechno děláme přesně naopak.

Pátý problém je cena intervencí. Jen od ledna 2017 do března ČNB prointervenovala asi 32 miliard eur, za celou dobu to bylo něco kolem 1,8 bilionu korun. A není to žádná hra s novým součtem pro ČR. Kdyby do celé akce byly zapojeny jen domácí subjekty, náklady a přínosy by se v rámci jedné ekonomiky víceméně vykompenzovaly. Takto ale došlo k obrovskému nafouknutí devizových rezerv, které se po skončení intervencí znehodnotí. A rubem ztráty ČNB bude zisk zahraničních spekulantů. Tento zisk tedy nezůstane v české ekonomice, ale odplyne do zahraničí. Ve své podstatě tak intervence vedly k přerozdělení bohatství od českých domácností zahraničním spekulantům.

Stálo to všechno tedy alespoň zato? Podařilo se intervencemi za tu ohromnou cenu a ztrátu konkurenceschopnosti aspoň něco? Hm... To je právě ten problém číslo šest. K zavedení intervenčního režimu došlo, protože ČNB se obávala nástupu deflace. (Decentně nechme stranou mé přesvědčení, že deflace by bývala nebyla nic proti ničemu.) Slabší koruna měla teoreticky inflaci zvýšit. A tak pokud chceme smysluplnost intervencí soudit, musíme se především podívat na to, jak se ČNB dařilo plnění kýženého dvouprocentního inflačního cíle. Jenomže výsledky byly tristní. Po roky 2014, 2015 i po většinu roku 2016 se tempo spotřebitelské inflace – intervence neintervence - drželo pod 1 %, tedy pod úrovní, kterou je ČNB oficiálně podle svého plánu vůbec ochotna tolerovat. Až v závěru roku 2016 inflace vstala z mrtvých a v prosinci vystřelila až k 2% úrovni. A v únoru 2017 už byla na 2,5 %. V tu chvíli byl cíl ČNB nejen splněn, ale dokonce překonán, rozumějme, přešvihnut na druhou stranu. Inflace tu najednou už zase bylo víc, než by bylo žádoucí. A pomohly k tomu intervence? Ne! Zrovna tak jako inflace se víc než 3 roky držela níž, než ČNB chtěla, kvůli nízkým cenám energií a zejména ropy na světových trzích, tak nyní zase vzrostla víc, než by ČNB chtěla, a opět kvůli náhle vyšším cenám energií.

Dá se to říci i jinak: Intervence alias naše zavedení eura nanečisto bylo zbytečné dobrodružství za téměř 2 biliony korun nasátých do devizových rezerv a za cenu posunu naší ekonomiky k montovně s nízkými platy.

Markéta Šichtařová

Loading...

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+25 # Lubinen 2017-04-16 16:07
Nic počítat nemusím, chazarská pijavice , vřed na lidské práci vždy vydělá nějakým podvodem a zadluží , zotročí tak jak si naplánuje a potřebuje.Šicht ařová strč si ty čísla do libovolného intimního otvoru tvého bytí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+35 # josh (xy) 2017-04-16 16:08
Za hlavní považuji, že nás předběhla Čína, která by si tedy z nás mohla pro svoje produkty udělat montovnu;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # Lubinen 2017-04-16 16:16
Nechali jsme se předběhnout téměř všemi , hledejme chyby především u sebe.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+60 # Josef Švejk 2017-04-16 16:34
Když budete neustále hledat chyby u sebe, pak se nikdy nedostanete k chybám ve Strakovce, sněmovně a senátu. V takovém případě sice dopadnete pachatele v sobě, ale lehce vám uniknou ostatní [...]íci.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+35 # Lubinen 2017-04-16 17:21
Hledejme chyby u sebe ,dokud budeme volit tudle vlastizrádnou svloč a necháme se krmit koláčky párečky a gulášky před každými volbami tak dopadne jako vždy.Dobře pro lotry.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+39 # Josef Švejk 2017-04-16 17:52
Celý život člověk slyší, že by si měl nejdříve zamést před vlastním prahem. O vyhazování konšelů oknem na hnůj, ani slovo. Když pořadí obrátíte, bude se vám zametat mnohem radostněji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+31 # Josef Švejk 2017-04-16 18:09
PS: Ať zvolíte kohokoliv, vždy zjistíte, že jste zvolil totéž. Každý politik je jako slepice - vždy hrabe hlavně pod sebe. Jestliže si ale k politikovi přisednete a každé ráno, v poledne a večer mu dáte bičem za uši, bude hrabat mnohem opatrněji.
Jak poznamenal Karel Kryl: „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!“
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # josh (xy) 2017-04-16 18:45
Švejku,...nejen že hrabe pod sebe neustále, ale..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+22 # Lubinen 2017-04-16 19:09
Karel byl básníkem svědomí národa , proto ho taky ta kreatura Lahvoň nepustila na hrad .Poradce , který ho hned prokouk mu nevoněl ,za to estebáků tam měl jak máku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+29 # .lak 2017-04-16 16:53
Z AEnews
.lak
Atomovky neřešte, po použití už by živí záviděli mrtvým. Jako již i mnozí tady z lichvářů.

Hádejte pro koho bruselon ecb tiskne prachy, pravyprostor.cz/.../ Pomalu vám zhášejí životy a peníze bude to poslední v rozvojové zemi a exekutistanu za mrzké mzdy co vás může rozhodit zombíci. . Nevolit žádné spolčence stávajících parlamentních firem stran na vlastní zisk z kterých je výsledek světového čerstvého ocenění rozvojové země za mrzké mzdy v zadluženém exekutistanu. Kdokoliv jiný by patrně nenapáchal takové škody za doživotní válení abolicovaných šperků. Žeňte je od koryt. . svobodny-vysilac.cz/.../...

ODPOVĚZDub 15, 2017 21:50
RRR
Návštěvník
RRR
Ceaucesca za takové zdecimování země zastřelili, v Česku si je dál volí :-)))

ODPOVĚZDnes v čase 1:55
.lak
Návštěvník
.lak
Chtějí utahovat opasky na blahobyt. Co malé PACHole naučí to drnčí do smrti. (velký smrad)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+38 # John Maxwell 2017-04-16 17:16
Cituji AC24:
K zavedení intervenčního režimu došlo, protože ČNB se obávala nástupu deflace.

ČNB se obávala ....prdlajz, jelo se podle plánu a zadání...
A neni to náhodou tim, že v tom má pracky FED ...holt někomu to zvedalo mandle a jiným konta....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # scipio 2017-04-16 22:46
čemu prosím holduješ? To slovo, co tam má být je holt, víš, ona většina slov do češtiny převzatých je hlavně z němčiny. Z angličtiny opravdu ne.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Dědouch1 2017-04-17 11:07
"...většina slov do češtiny převzatých je hlavně z němčiny. Z angličtiny opravdu ne."
Ne na dlouho. :(
Dnes, když posloucháš mládež...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+19 # Che 2017-04-16 21:43
Citace 1:
Citace:
Zadruhé začátek intervencí byl nesmyslně načasovaný. V době, kdy byly zavedeny, již ekonomika prokazatelně byla za nejhlubším bodem recese. Tedy již byla ve vzestupné fázi. Neboli intervence přišly s křížkem po funuse. Podnikům se dostalo podpory, když už docházelo k růstu spontánně.
Citace 2:
Citace:
K zavedení intervenčního režimu došlo, protože ČNB se obávala nástupu deflace.
Nemas pravdu Marketko Sichtarova, k zavedení intervenčního režimu došlo, protože nesyta Kellner mel zaplatit Telefonice kolem 60 miliard Kc a ke dni splaceni provedl sigr Singer devalvaci koruny o vice nez 10%. Kellner „vydelal“ 6 miliard a Singer dostal urcite mastny baksis.

Protoze posledni devalvacni skok byl nekdy v padesatych letech (1:5), da se spocitat pomoci matematicke statistiky, ze se jednalo asi tak z 0.00001% o nahodu a z 99.99999 % o giganticky podvod.

Nicmene Nemci taky stabilizovali pred Eurem Marku nakupem a prodejem dolaru, aby spekulanti nemohli tak jednoduse okradat nemeckou ekonomiku. Marka mela vyssi hodnotu nez svycarsky frank, za 1 Frank bylo 0.80 Pfenigu (0.8 Marky). Kdyby Nemci nepresli na Euro, mela by dnes Marka vyssi kurz nez Euro. Vysledek je ten, ze dnes maji Nemci financni prebytky a ostatni staty dluhy.

V novinach bylo napsano, ze Singer za vytisknute koruny koupil americke obligace, takze penize jsou fuc a poplatnici dani tim utreli nenavratne hubu, stejne jako duchodci, kdyz si z pensijniho fondu ODS „vypujcila“ 80 miliard.. Nejspise nasledujici intervence byly stejne kvalitni, „lehce nabyl, lehce pozbyl“.

At uz byly intervence jakkoliv nesmyslne, tim, ze se v Cesku vyplaci mizerne platy se relativne snizuje pocet nezamestnanych, ceska montovna montuje levneji a zlodejsti „manazeri“ mohou z vovcanu vice vyzdimat do vlastni kapsy. A vovcani ty zlodeje za odmenu zase zvoli, jinak mi neni jasne jak muze mit Bures 30%.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # chromolibden 2017-04-18 08:46
Naprosto přesně CHE...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # Jan 275 2017-04-16 22:32
ano plně s markétou souhlasím ,ale jak z toho ven toto je celkem hodně velký problém a druhý problém je ten že západní země např. Německo a jiné nám to neumožní jelikož jsme pro západ jenom montovna a jaká mohli jsme si pod značkou Tatra vyrábět svoje třínápravové traktory vyrábět svoje auta Škoda a další naše značky které mohly prodávat zase naše produkty a co ztoho máme pouze montovnu pod naší značkou která patří západu toto je ten problém!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # Che 2017-04-17 00:15
Jane 275, podekovat za celou miserii musis zlodejum Havlovi, Klausovi a dalsim co nechali rozkradnout Ceskoslovensko a darebakum ze zapadu, kteri zneuzili rozpad socialismu. Cesky prumysl se budoval 200 let, za 25 let se znicil. Treba bude za 200 let zase lepe, zalezi na tom, kdo se ubrani islamizaci. Jen my se toho uz nedozijeme.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Lubinen 2017-04-17 01:18
Che nechci tě chytat za slovo ale ty islamizace nejspíš ano a jinak máš pravdu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # chromolibden 2017-04-18 08:53
Jan 275

Tatra patří opět českým vlastníkům,prot ože se jí američané vzdali (teda prodali),myslím ,že zrušili výrobu motorů,což je opravdu škoda,ale zajistili odbyt,tedy pokryli trh v Austrálii a na Novém Zélandu,kterého se dnes noví čeští majitelé drží.

Se Škodovkou nesouhlasím,neb ýt německých technologií,neb yla by dnes Škodovka jedno z nejprodávanější ch aut.Ovšem stát si měl ponechat většinový podíl.Mohla zůstat kvalita a ne se úmyslně znehodnocovat auta.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás