Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domova4 fáze biorytmu

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

4 fáze biorytmu

Není nad to vědět, kdy si má člověk naplánovat dovolenou. Při koučování podnikatelů (kteří musejí pracovat, až se z nich kouří, aby byli úspěšní) si hmatatelně uvědomuji, že skutečně existujte objektivně daný rytmus práce a odpočinku. Jak se píše v knize Ecclesiastes: „Všeliká věc má jistý čas a každé předsevzetí svou chvíli."

Když nastane – biorytmicky - čas odpočinku, práce jde hrozně ztuha. Ve skutečnosti se vyplatí pracovat jen trochu, protože organismus má v té době jiné úkoly a vnější výkon by ho od nich jen odváděl. Ovšem pocit viny a strachu z vlastní lenosti člověka často žene do práce bičem, i kdyby pro zdar díla bylo lepší lenošit. Zkusme se zamyslet, kdy je lepší odpočívat než podávat výkon.

Už léta rozlišuji mezi obávanou leností/prokrastinací na jedné straně a respektováním biorytmu na straně druhé, podle pravidla 4 fází.

Připomínají mi tzv. čtvercovou pranajámu, kde se rozlišují nádech – pauza – výdech – pauza, tedy 4 fáze různého charakteru, které dosti pravidelně následují po sobě, ale dosti nepravidelně trvají někdy dny, někdy týdny a někdy i měsíce.

Kupodivu první fáze se jmenuje stejně jako u dýchání: inspirace = nádech. Období, kdy člověk nasává nové podněty. Je docela příjemné, často i vzrušující a rozhodně by nemělo být rušeno přehnanou prací. Je to doba vnímavosti a citlivosti vůči vnějším podnětům - fascinace vnější stimulací.

Druhá fáze: absorbce – vstřebávání. Tahle fáze je pro aktivní lidi zpravidla málo příjemná. Jakoby se nic nedělo, nic nehýbalo a člověk navíc nemá chuť zabrat, tudíž má provinilý pocit, že se fláká. Ale pozor, něco podstatného se při tom děje uvnitř. To nové, co jsme do sebe v první fázi nadechli, čím jsme se inspirovali, se teď začleňuje do organismu, integruje, vstřebává do dosavadních struktur. Tahle fáze bývá skutečně náročná pro workaholiky - energie je využita uvnitř, člověk jakoby ji neměl tolik k dispozici a je frustrován svou vlastní nečinností až apatií. Nicméně je to legitimní fáze, kterou je třeba respektovat, jinak se to, co bylo inspirováno, zase vypráší z organismu a nebude využito.

Výkon, výdech. Konečně, tohle je to pravé období pro tvrdé pracanty. Inspirace byla vstřebána a teď může být plodně využita! Hurá do díla! Práce jde od ruky, člověka těší a on nemusí překonávat žádný odpor a tím pádem je osvobozen od pocitu viny, že je líný. Naplánovat si na tuto fázi dovolenou je naopak učiněné neštěstí a utrpení, katastrofa! Znáte to?

Odpočinek - po výkonu a před další fází inspirace. Tady by se mělo zpomalit nebo zastavit, dovolit (slovo „dovolená") organismu čas k znovunabytí sil, k občerstvení, k restauraci. Tohle je oficiální čas pro dolce far niente - sladké nicnedělání.

Moderní doba je hektická, takže respektovat vše kromě třetí fáze – výkonu – je docela řehole. Ale jde to, s trochou disciplíny, a když se člověk trefí do rytmu čtyř fází, žije obdivuhodně hladce a bez zadrhávání...nebo je tomu aspoň blíž! Co Vy na to?

Sobě a svým klientům biorytmické fáze a jejich trvání odhaduji s virgulí, abychom neplýtvali energií a příležitostmi – obojí je vzácné. Myslím, že ten rytmus mnozí z Vás sami dokážou intuitivně vycítit. Chcete-li se však ujistit, prosím, zavolejte a zastavte se. Správné načasování je prý základem všeho.

Jan Jílek

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

0 # Radim 2012-08-01 09:49
Podle Johna Erica Adaira jsou lidé nejproduktivněj ší ráno až do desáté hodiny ranní. Ráno je člověk nejvíce odpočatý.Náš chronotyp závisí ve velké míře na genech, našem věku a životním stylu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás