Možná budoucí americká viceprezidentka Kamala Harrisová obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze zneužití pravomoci. Učinila tak poté, co se objevila nahrávka jeho rozhovoru s ministrem zahraničí státu Georgie, během které požádal americký lídr o přepočítání hlasů ve svůj prospěch. (Foto: Wikimedia)

„Slyšeli jste už všichni o této zaznamenané konverzaci? Byl to samozřejmě hlas zoufalství… Bylo to otevřené a odvážné zneužití moci ze strany prezidenta Spojených státu,“ uvedla Harrisová během mítinku ve státě Georgie, projev vysílal televizní kanál C-Span.

Noviny Washington Post dříve zveřejnily záznam rozhovoru mezi Trumpem a státním tajemníkem ve státě Gerogie Bradem Raffenspergerem. Americký lídr podle deníku požádal státního tajemníka, aby přepočítal hlasy ve volbách v jeho prospěch. Uvedl, že chce „najít“ 11 780 hlasů.

Podle přepisu rozhovoru Trump střídavě Raffenspergerovi lichotí, mluví o porušování voleb a ostře kritizuje. V nejméně jednom případě prezidentova slova zní jako hrozba – hovoří o možnosti trestního stíhání.

Hlasy v Georgii byly počítány celkem třikrát a pokaždé vyšlo najevo, že demokrat Joe Biden porazil Trumpa s těsným náskokem. Výsledkem je, že Biden získal hlasy všech 16 volitelů z Georgie.
Volby v USA

Zdroj:  independent.co.uk