Zakladatel Facebooku a jeden z nejbohatších mužů planety Mark Zuckerberg promluvil o souvislostech vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku a investigativní práci a následné vraždy novináře Jána Kuciaka.

Mark Zuckerberg tento rok organizuje sérii diskusí o budoucnosti moderních technologií a společnosti. V nejnovější diskusi s německým odborníkem Mathiasem Döpfnerem, který je generálním ředitelem největšího evropského vydavatelství Axel Springer, hovořil mimo jiné o Slovensku a Jánu Kuciakovi.

rozhovoru mluvili o tom, jakou roli hraje kvalita žurnalistiky při budování informovaných komunit a principů, které by měl Facebook používat pro vytváření zpráv, aby se lidem objevovaly vysoce kvalitní zprávy.

Zuckerberg a Döpfner zmínili příběh slovenského novináře Jána Kuciaka jako bojovníka proti vládní korupci, přičemž uvedli jeho příběh jako vzor pro novináře. Jeho vražda byla podle Zuckerberga základem nedávného volebního úspěchu první prezidentky SR Zuzany Čaputové.

„Ve slovenských volbách, které právě proběhly, to byl důležitý moment. Myslím, že jeden z novinářů Axel Springer psal tuto důležitou investigativní žurnalistiku o tématech daňových podvodů na Slovensku. To inspirovalo političku, která kandidovala a vyhrála volby,“ uvedl zakladatel Facebooku.

„On a jeho snoubenka byli zabiti, jako důsledek této kritické novinařiny a vyšetřování organizovaného zločinu a jistým způsobem to ukazuje, jak důležité je mít nezávislé vydavatele a odvážné novináře, kteří se odváží podstoupit velké riziko, aby osvětlily pravdu,“ dodal Döpfner.