Redaktor časopisu The National Interest Dave Majumdar ve svém článku popisuje vývoj perspektivního ruského radaru, který dokáže odhalit americké „neviditelné“ letouny F-22 a F-35.

Ruský Koncern radioelektronické technologie (KRET) pracuje na vývoji rádiofotonického radaru pro zamýšlené stíhače 6. generace. Pokud bude vývoj úspěšný, tak ruské ozbrojené síly budou vybaveny radary s mnohem větším dosahem a rozlišením než doposud.

Ve výsledku tento zcela nový typ radaru umožní vytvořit trojrozměrný obraz vzdušného cíle a díky tomu piloti budou moci úspěšně odhalit a sledovat i letouny s technologií stealth jako F-35 nebo F-22.

„Podle našich odhadů rádiofotonický radar dokáže vidět do větší vzdálenosti než současné radary a díky tomu, že ozáříme nepřítele v doposud nebývale širokém spektru frekvencí, s velkou přesností zjistíme jeho pozici a po zpracování dat získáme jeho téměř fotografické vyobrazení," uvedl vloni poradce prvního zástupce ředitele společnosti KRET Vladimir Michejev.

Výrobce tvrdí, že projekt je v pokročilém stádiu a ještě letos bude završen předběžný výzkum a vývoj nové technologie a dočkáme se i první makety rádiooptické fotonické antény.

Mezitím KRET uvádí, že již vyvinul funkční prototypů různých komponentů radaru.

Kromě Ruska na rádiofotonických radarech pracují i Italové a Číňané.

Průkopníky jsou ale Spojené státy, ve kterých již delší dobu běží program vývoje fotonických technologií.

Jak ale upozorňuje autor článku, „skutečnost, že Moskva a Peking rovněž pracují na této technologii, znamená, že Pentagon již nedokáže nadlouho zachovat svůj technologický náskok nad svými potenciálními nepřáteli".

Zdroj:  nationalinterest.org