Země NATO jednaly o vyslání vojáků do Grónska v reakci na hrozbu Donalda Trumpa, že k obsazení dánského ostrova použije americkou armádu, napsala agentura APA s odvoláním na deník The Telegraph. (Foto: Flickr)

Německo bylo mezi desítkami evropských spojenců, kteří podle informací listu The Telegraph vedli neformální rozhovory o tom, „co by vojáci NATO udělali“, kdyby americký prezident následoval své hrozby, uvedly diplomatické zdroje.

Dokonce se objevily otázky, zda by v případě americké invaze do některého z členských států NATO mohl být uplatněn článek 5, tedy klauzule západní vojenské aliance o vzájemné obraně.

Stalo se tak poté, co pan Trump zahájil své druhé funkční období v Bílém domě a otevřeně zvažoval násilné převzetí Grónska, autonomní části Dánska.

Americký prezident prohlásil, že by bylo „nepřátelským činem“, kdyby se Kodaň odmítla arktického ostrova vzdát, zatímco Rusko i Čína usilují o posílení své přítomnosti v této oblasti.

Trump začal své druhé funkční období v Bílém domě otevřeně uvažovat o násilném převzetí Grónska, přičemž jeho syn Donald mladší ostrov navštívil v lednu Kredit: Emil Stach/prostřednictvím agentury Reuters

Zapojení Berlína do tajných diskusí vyvolalo kritiku některých nejhorlivějších stoupenců NATO v Kyjevě vzhledem k tomu, že německý kancléř Olaf Scholz odmítl uvažovat o vyslání vojáků na Ukrajinu

Zdroj: apa.az