Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová prohlásila, že Francie se bude účastnit jak dnešních, tak zítřejších válek. Pokud to bude potřeba, její země znovu zaútočí na Sýrii. (Foto: Flickr)

Florence Parlyová během svého pondělního projevu v Atlantické radě zopakovala francouzskou podporu Spojeným státům a dodala, že Francie by znovu zaútočila na Sýrii, pokud by to bylo nutné.

„(…) Mám širší zprávu, jednodušší zprávu: Můžete s námi počítat. Budeme se účastnit nejen dnešních válek, ale i těch zítřejších. (…) Když Asad použil chemické zbraně, Francie a Velká Británie byly připraveny spolu se Spojenými státy zaútočit přesnými útoky na chemická zařízení. Uděláme to znovu, když to bude nutné,“ prohlásila Parlyová.

Spojené státy, Francie a Velká Británie 14. dubna roku 2018 vypálily přes 100 raket na několik cílů v Sýrii. Tyto útoky ospravedlnily jako odvetné opatření kvůli údajnému použití chemických zbraní ze strany vlády proti civilistům v syrském městě Dúmá. K tomu mělo dojít 7. dubna.

Syrská vláda tato nařčení odmítla. Trvala na tom, že útoky byly nahrané militantními skupinami, aby ospravedlnily zahraniční intervenci do Sýrie.