V Moskvě explodovala informační bomba, když bývalý důstojník bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) Vasilij Prozorov uspořádal v tiskovou konferenci.

Řekl, že od dubna 2014 pomáhal speciálním službám Ruska.

„Od dubna 2014 jsem dobrovolně, z ideologických důvodů, pomáhal ruským zvláštním službám při získávání informací o činnosti ukrajinských bezpečnostních úředníků, zejména v oblasti ATO (vojenská operace Kyjeva v Donbasu)," zdůraznil. Podle Prozorova se k tomu rozhodl po událostech na „Maidanu”.

Ruská agentura TASS uvedla nejdůležitější body výpovědi bývalého zaměstnance ukrajinských tajných služeb novinářům.

– Vasilij Prozorov informoval Rusko o pobytu ruských novinářů Life News zadržených v květnu 2014 ukrajinskou armádou. Uvedl, že pak pracoval ve skupině bezpečnostní služby Ukrajiny v jedné z vesnic u Slavjansku, kde novináři byli zadrženi. Okamžitě sdělil, kde jsou, „protože tam bylo mnoho těch, kteří chtěli předvést vaše kolegy jako vojáky a začít s jejich výslechy". Tím je zachránil.

– V oblasti vojenské operace v Donbasu jsou tajné věznice SBU. Jedna z nich se nachází na letišti Mariupol. Objekt se nazývá „knihovna a její vězni – knihy." Podle něj bylo možné dostat se do takové věznice za cokoliv, včetně podezření z práce pro Ruskou federaci, DLR a LLR. Tajné vězení měl i prapor „Azov“.

– Vedoucí představitelé Doněcké a Luhanské lidové republiky byli oběťmi zvláštních operací, nikoli vnitřních konfliktů.„Nejsem vševědoucí, ale jsem si 100% jistý, že to atentáty na Motorolu a Givi byla činnost zvláštního pátého oddělení bezpečnostní služby Ukrajiny a speciálních operačních sil ozbrojených sil Ukrajiny,“ řekl. Jejich specializací jsou akty terorismu, nasazení partyzánského hnutí.

– Fašistické a nacistické názory jsou v ukrajinských mocenských strukturách velmi rozšířené. Prozorov poznamenal, že mluvíme nejen o dobrovolnických praporech, kde je tento jev všude, ale také o částech Ozbrojených sil Ukrajiny a Národní gardy.

– Pluk „Azov" je nekontrolovaná militarizovaná formace financovaná ze soukromých zdrojů, která podléhá pouze svému vůdci a ministru vnitra Arsenu Avakovovi. Prozorov připomněl, že v květnu 2017 bylo mezi stranami konfliktu uzavřeno další příměří. Nicméně, 9. -10. května dělostřelectvo Azova bombardovalo DLR a Mariupol. Exdůstojník SBU poznamenal, že to byl způsob, jakým prapor provedl rozkaz svého šéfa, aniž by to oznámil vedení ATO a Národní gardy.

– Ukrajinská strana se podílela na likvidaci malajského Boeingu nad Donbasem.„Moje osobní přesvědčení a to je podpořeno … informacemi, je, že ukrajinská strana je zapojena do katastrofy Boeingu," řekl. Podle Prozorova jsou za to zodpovědní dva lidé – současný náměstek ředitele Porošenkovy administrativy Valerij Kondratjuk a současný šéf ředitelství pro obranné zpravodajství Vasilij Burba. Poznamenal, že při všech pokusech zjistit okolnosti katastrofy, například v rozhovoru s důstojníky generálního štábu, obdržel odpověď: „Nepouštějte se do tohoto tématu, pokud nechcete potíže."

- Poslanec Nejvyšší rady Volodymyr Parasjuk osobně se zúčastnil střelby během akcí na „Majdanu" v centru Kyjeva v únoru 2014. Parasjuk říkal, že pomáhal s dodávkou zbraní na „Majdan”, a že na jeho rukou je „krev mnoha zabitých”. Podle bývalého zaměstnance SBU, když byl Parasjuk opilý, vyjádřil nespokojenost, že on udělal tolik pro „Majdan", ale byl nucen bojovat na východě Ukrajiny.

Ukrajinská SBU udělala z celého světa pitomce!
Rusko našlo „rukopis SBU" ve zprávě Bellingcatu o pádu MH17!

- SBU je plně pod kontrolou Porošenka a připravuje podvody v prezidentských volbách. Pod jeho kontrolou je také hlasovací systém GAS „Volby“ a v každé územní volební komisi budou příslušníci tajné služby. Budou chránit konečné výsledky voleb a hlasování a doprovázet je k ústřední volební komisi. Prozorov nazval SBU a jeho předsedy Vasyla Gricaka strukturu pod Porošenkovou kontrolou.

- Ukrajinské zpravodajské služby vytvořily a ovládaly ruský opoziční kanál Telegram Stalinggulag, stejně jako řadu médií. Prozorov uvedl, že „InformNapalm" jsou média, která jsou řízena Ministerstvem obrany a Hlavním ředitelstvím pro zpravodajství. Tam také zařadil Cenzor.net. „Z nových médií existuje například na síti Telegram kanál Stalinigulag“. Podle Prozorova byla organizována, vytvořena a kontrolována bezpečnostní službou Ukrajiny.

- Podle něj  se SBU mohla zúčastnit masakru odpůrců „Majdanu“ v Oděse 2. května 2014, protože předem věděla o přípravě útoku. Prozorov nazval „ultras" a nacionalistické organizace hnací silou tohoto zločinu ale zdůraznil, že tajná služba měla v nich své lidi.

- Američtí a britští zpravodajští důstojníci pomáhají bezpečnostní službě plánovat tajné operace a školit personál pro jejich provádění. V ukrajinských mocenských strukturách je také mnoho zástupců zahraničních nevládních organizací. Cizinci pracují jako instruktoři v „dobrovolnických praporech“.

Bývalý důstojník SBU řekl, že to, co sdělil, je malá část toho, co chce sdělit. Prozorov nedávno dokončil popis událostá roku 2014, kniha má být brzy vydána. Shrnul, že bude spousta věcí, které nemá čas říct.

SBU vydala na facebooku prohlášení, v němž potvrdila, že Vasilij Prozorov v tajné službě pracoval, ale že vše, co na svém vystoupení v Moskvě prohlásil, je „fejkem“.

Zdroj: pz.cz, tass.ru