Pohledy celého světa jsou upřeny na události v Sýrii, ale zatímco Američané odtud stahují své jednotky, přemísťují do srdce Evropy další kontingent v rámci přípravy na válku proti „geopolitickému protivníkovi Rusku“. (Foto: ilustrační)

Pohledy celého světa jsou upřeny na události v Sýrii, ale zatímco Američané odtud stahují své jednotky, přemísťují do srdce Evropy další kontingent v rámci přípravy na válku proti „geopolitickému protivníkovi Rusku“.

Účelem manévrů je ukázat, jak rychle a efektivně mohou síly NATO fungovat, píše poněkud propagandisticky německé vydání Business Insideru.

Poté, co Američané stáhli své jednotky ze Sýrie, zaplnilo Rusko, Sýrie a Turecko vakuum, uvádí Business Insider. A zatímco celý svět šokovaně sledoval, co se děje v zemích Středního východu, vojáci první kavalérie divize americké armády přistáli ve středu Evropy. V rámci operace Atlantic Resolve se zúčastní cvičení rychlého rozmístění vojsk be východní Evropě v případě války s „geopolitickým protivníkem Ruskem“.

V letošním roce byly manévry charakteristické tím, že americké jednotky poprvé v moderní historii přistály v nizozemském městě Vlissingen, které se nachází 2 000 kilometrů od Moskvy. V USA byla tato událost nazvána „historickou“. Současně byla část výzbroje přepravena 11. října do místního přístavu.

Navíc rozhodnutí padlo na toto město, protože Američané chtěli zkontrolovat geografickou a byrokratickou situaci v oblasti. Chtějí ukázat, že mají různé cesty, jak převádět jednotky do Evropy. Do operace se zapojí 3 500 vojáků, 85 tanků a 120 bojových vozidel. Cílem je také ukázat, jak rychle a efektivně mohou síly NATO fungovat. „Jakoby říklai: milí Rusové, ani nemyslete na útok na naše evropské spojence. Jsme připraveni na všechno,“ vysvětlil autor článku.

Zvýšené operace amerických jednotek v Evropě ukazují, jak vážně Bílý dům bere „ruskou hrozbu“. V tomto případě ale mají ozbrojené síly řadu problémů. Zákony a předpisy, jakož i problémy s infrastrukturou, tento proces zpomalují. Vše chybí: přívěsy s nízkým nakladačem, železnice a zpevněné silnice, jakož i mosty, které vydrží těžké náklady.

Evropané se snaží překonávat překážky. Severoatlantická aliance zorganizovala v německém Ulmu velící středisko pro rychlé rozmístění vojsk a výzbroje. Ovoce tohoto úsilí bude ukázáno na bezprecedentních cvičeních americké armády v Evropě příští rok. Zúčastní se jich 37 tisíc vojáků z 18 zemí.

K tak pěknému materiálu lze snad jen dodat: „Vzhůru do války s Ruskem, milé NATO!“

Zdroj: pz.czbusinessinsider.de