Říci, že pracovní podmínky v největší továrně společnosti Apple na výrobu iPhonů pravděpodobně nejsou od začátku neuvěřitelné, by bylo pravděpodobně slabé slovo. Ale když pak uzavřete většinu ze svých 200 000 zaměstnanců kvůli epidemii Covidu, tyto podmínky se pravděpodobně ještě mnohem zhorší. (Foto: Flickr)

Zdá se, že tomu tak bylo i tento týden, kdy agentura Bloomberg dnes informovala, že případy výskytu Covidu v hlavní továrně společnosti Foxconn Technology Group v centrálním městě Čeng-čou vedly k tomu, že byl závod uzavřen do „uzavřeného okruhu“.

Uzavření znamená, že zaměstnanci nemohou opustit areál a jsou pravidelně testováni na přítomnost Covidu, uvádí se ve zprávě. Po výluce se však podle zprávy „jídlo stalo zdrojem nepokojů“. Mezi zaměstnanci dokonce kvůli jídlu vypukly „potyčky“.

V důsledku výluk byly uzavřeny jídelny ve výrobním závodě a dělníci na montážních linkách dostali „krabičky na jídlo“. Někteří zaměstnanci, kteří zůstali uzamčeni ve svých ubytovnách, dostali položky jako chléb a instantní nudle.

Původ Covidu v areálu není znám, ale pracovníci v počtu až desítky mohou sdílet „stísněné obytné prostory“, uvádí se ve zprávě. Agentura Bloomberg uvedla, že z rozporuplných zpráv vyplývá, že izolovaným pracovníkům mohlo být odepřeno řádné stravování.

Připomeňme, že jen před několika dny jsme psali o tom, že společnost Foxconn zavedla zdravotní omezení po propuknutí nemoci Covid.

V areálu společnosti Foxconn v Čeng-čou pracuje asi 300 000 dělníků – všem bylo zakázáno jíst na veřejnosti a jídlo si musí nosit ke konzumaci zpět na ubytovny, informoval před několika dny deník South China Morning Post s odvoláním na oznámení na oficiálním účtu továrny na WeChatu.

„Zaměstnanci společnosti Foxconn v Čeng-čou smějí dojíždět pouze po určitých trasách v rámci areálu, přičemž mnoho vchodů je de facto uzavřeno,“ uvedl SCMP. V dalším oznámení bylo pracovníkům bydlícím mimo areál doporučeno, aby se přestěhovali do ubytoven v areálu.

Podle mluvčího společnosti Foxconn zůstává alespoň prozatím výroba iPhonů v areálu Zhengzhou normální i přes nově zavedená omezení Covid.

„Výroba v areálu Zhengzhou zůstává normální, bez výrazného dopadu [situace Covid-19],“ uvedl mluvčí.

Čína zatím nekapitulovala v otázce své dlouhodobé politiky nulového Covidu (přestože se pro Siho stala vhodným obětním beránkem k odvrácení hněvu na zpomalující se ekonomiku během 20. stranického sjezdu, který se konal tento měsíc). Začátkem tohoto měsíce bylo více než jednomu milionu lidí v metropolitní oblasti v okolí areálu iPhonu nařízeno zůstat doma.

Zdroj: news.yahoo.com