Prezident Vladimir Putin prohlásil, že není možné srovnávat tragédii s Il-20 v Sýrii s Tureckem sestřeleným ruským vojenským letounem Su-24, tam byla jiná situace.

Včerejší tragédii prezident označil za „řetězec tragických náhod". Podle slov Putina Rusko zajistí pro své vojáky v Sýrii dodatečnou bezpečnost a to „pocítí všichni".

„Když umírají lidé, zvláště při tak tragických okolnostech, tak je to vždy tragédie, tragédie pro nás všechny, pro zemi i pro blízké našich zemřelých druhů. Já kvůli tomu samozřejmě vyjadřuji soustrast blízkým zemřelých," řekl Vladimir Putin na tiskové konferenci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Ministerstvo obrany RF dříve oznámilo, že přibližně v 22.45 ztratilo spojení s ruským letadlem Il-20, které se vracelo na základnu Hmímim.

Stroj s posádkou skládající se z 15 lidí se nacházel 35 kilometrů od pobřeží Středozemního moře.

Jak oznámili v MO RF, právě v tuto chvíli čtyři izraelské stíhací letouny zaútočily na syrské objekty v Latakii a z francouzské fregaty Auvergne byly odpáleny rakety.

Podle údajů MO RF byl Il-20 sestřelen syrskou raketou S-200, izraelští letci se schovávali za ruským letadlem a záměrně na něj nacílili útok. Zahynulo 15 ruských vojáků. Přitom Izrael nevaroval Rusko o své operaci včas.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu Podotkl, že vina za sestřelené ruské letadlo a smrt jeho posádky leží zcela za izraelské straně.