Dvoumístné letadlo proletělo bez povolení půl tuctem východoevropských zemí, zalarmovalo vzdušné síly a poté bylo záhadnou posádkou opuštěno v Bulharsku, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo obrany v Sofii. (Foto: Flickr)

Letadlo proletělo nad Maďarskem, krátce přeletělo do Srbska a poté do Rumunska a ve středu v 19:09 místního času (1609 GMT) vstoupilo do bulharského vzdušného prostoru, uvedlo bulharské ministerstvo obrany ve svém prohlášení.

Pro nejnovější titulky sledujte náš kanál Google News online nebo prostřednictvím aplikace.

Dvoumotorový letoun Beechcraft se dvěma lidmi na palubě neměl schválený letový plán a jeho odpovídače byly vypnuté. Pilot nereagoval na rádiové výzvy a vizuální signály, uvedlo rumunské ministerstvo obrany.

Dvě maďarské stíhačky Gripen, dvě americké F-16 a dvě rumunské F-16 narušitele postupně zachytily a doprovázely ho, dokud nevstoupil do bulharského vzdušného prostoru, dodala Bukurešť.

Bulharské letectvo okamžitě nevyslalo stíhačky, protože „letadlo nebylo v žádném okamžiku považováno za hrozbu“, řekl novinářům ministr obrany Dragomir Zakov.

Jeho ministerstvo uvedlo, že podmínky pro létání byly v bouřce a silném dešti obtížné.

Letadlo se zastavilo, aby doplnilo palivo v podunajském městě Vidin na severozápadě Bulharska, a ministerstvo vnitra ho později našlo opuštěné na starém letišti u Targovište na severovýchodě země.

Motor byl ještě teplý, řekl novinářům ministr vnitra Bojko Raškov. Posádka však zmizela a místo jejího pobytu bylo stále neznámé.

Podle Raškova bylo letadlo 60 let staré a poprvé vzlétlo z Litvy. Proletělo také Polskem a Slovenskem, což podle něj znamená, že bez povolení přeletělo celkem sedm východoevropských zemí.

Zdroj: alarabiya.net