Pentagon úmyslně zpomaluje proces snižování americké vojenské přítomnosti v Německu. Tato informace přišla ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, píše Washington Post s odkazem na zdroje. (Foto: US Army)

V této souvislosti je nutné zmínit, že šéf Bílého domu dříve přislíbil snížit počet amerických vojáků v Německu, a to na číslo 25 tisíc. Kromě toho se Trump pobouřil nad tím, že „Německo platí Rusku miliardy dolarů za energii, ale Spojené státy je musí chránit před Ruskem“. V současné době je v Německu 34,5 tisíc amerických vojáků.

Jak uvádí noviny, stažení vojsk bude trvat dlouhou dobu a pro realizaci tohoto plánu potřebuje Trump pomoc Pentagonu. Noviny Washington Post poznamenávají, že ministerstvo obrany naopak fakticky ignoruje výslovné přání prezidenta.

„Ať už si myslíte o určitých aspektech stažení amerických vojsk z Německa cokoliv, není nic hrdinského na ignorování výslovných úmyslů prezidenta,“ uvedl zdroj.

Dále noviny poznamenávají, že obdobná situace se vyvíjí kolem stažení vojsk z Afghánistánu. Bílý dům chce stáhnout tisíce vojáků, kteří tam zůstali, a to do voleb, aby Trump splnil jeden ze slibů během předvolební kampaně. Pentagon zase každým možným způsobem brání dosažení tohoto cíle, uvádí se v publikaci.

Připomeňme, že před pár dny okomentoval německý ministr zahraničí vztahy mezi Berlínem a Washingtonem. Ty označil za složité a podle jeho názoru „není divu, že rozhodnutí o stažení amerických vojáků z Německa nebylo dohodnuté“. Mluvčí německé vlády Steffen Sieber dříve prohlásil, že Berlín nedostal z Washingtonu úřední zprávu, a proto zatím data v médiích nekomentuje.

Zdroj:  washingtonpost.com