Podle pondělní zprávy ruské tiskové agentury mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová řekla, že západní země si přejí ukázat nějakou „společnou agendu“, ale jen na základě teorie nemohou takovou agendu realizovat. (Foto: Flickr)

Americký Bílý dům v srpnu letošního roku oznámil, že prezident Joe Biden uspořádá online summit s představiteli demokratických zemí ve dnech 9. a 10. prosince, na kterém budou hlavně diskutovat o opozici autoritářství, boji proti korupci a ochraně lidských práv.

Marija Zacharovová v ruském televizním pořadu řekla, že tento „demokratický summit“ je pouze iluzí, která se pokouší ukázat nějakou konstruktivní společnou agendu západního kolektivu.

Avšak společná agenda by měla mít konkrétní praktická opatření a nemůže pouze spoléhat na teorii, a pak skončit novým skandálem.

Podle Marije Zacharovové nepřinese americké úsilí o pozici ve vedení světa v situaci vážných vnitřních neshod v této zemi žádné výsledky.

Marija Zacharovová poukázala na to, že „ideologie západních zemí je pokusit se vytvořit skupinu, která trvale konfrontuje nějakou zemi, a ideologie naší země je čelit hrozbám v interakci na základě rovnosti“.