Princ William se v současnosti prezentuje zejména jako pozorný manžel a trojnásobný otec a úspěšně si buduje image budoucího krále. Jako dítě to však neměl jednoduché zejména v době, kdy se jeho rodiče rozcházely. (Foto: Wikimedia)

Zajímavé je proto čtení knihy napsané na začátku tisíciletí, když jako malý chlapec uvažoval o (ne) fungování v královské rodině. William i jeho mladší bratr Harry s láskou vzpomínají na svou mámu, zesnulou princeznu Dianu.

Obzvláště starší z jejích synů citlivě vnímal bouřlivý rozvod svých rodičů v roce 1996. Tehdy jako čtrnáctiletý chlapec bránil zejména svou matku a principy fungování v královské rodině se mu zdály tvrdé.

V knize Christophera Andersona, která byla vydána v roce 2001 pod názvem Diana 's Boys William and Harry and the Mother They Loved, autor uvádí, že budoucí britský král se jednou dokonce matky zeptal: "Mami, opravdu musím být součástí této rodiny?"

Jako budoucí dědic trůnu William pravidelně absolvoval nedělní čaj s babičkou, která ho postupně zasvěcovala do programu a povinností panovníka. Během těchto setkání se nikdy nemluvilo o rozvodu jeho rodičů nebo o tom, jak se palác nedokáže smířit s chováním Diany.

Diana se však s Williamem podle zdrojů blízkých nebohé princezny podělila o podrobnosti týkající se jejího manželství a o boji s královskou rodinou.

"Chlapec si uvědomoval, jak se s jeho matkou zachází a bylo pro něj těžké smířit se s tím, že jednou usedne na královský trůn. Byl ve věku, kdy ničemu pořádně nerozuměl. Miloval matku, ale také miloval otce a královnu. Byly to pro něj hrozně těžké časy," píše se v knize.

Dnes 37-etý princ působí suverénně a sebejistě. Jenže to neznamená, že zapomněl na matčinu úzkost a tehdejší jednání paláce s ní.

"William se jednoduše musel vyrovnat se svými bolestnými vzpomínkami na zoufalství své mámy během rozvodu. Chápe svou povinnost vůči koruně jako budoucí král. Ale v důsledku událostí, které překonal ve svém životě, bude velmi odlišný panovník, protože věří, že projevené emoce nejsou slabou, ale silnou stránkou osobnosti," uvedl Anderson.

Zdroj:  etonline.com