Sociální demokraté v německých parlamentních volbách získali 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenty hlasů, třetí skončili Zelení se 14,8 procenty hlasů. O výsledku voleb informuje agentura DPA. (Foto: Flickr)

Kancléřka Angela Merkelová v Německu vládla 16 let, v letošních volbách unie CDU/CSU získala rekordní minimum hlasů. Naopak Zelení dosáhli historického maxima.

Čtvrtí skončili liberální svobodní demokraté (FDP) s 11,5 procenty. Alternativa pro Německo (AfD), která je proti migraci, ze třetího místa klesla na páté s 10,3 procenty.

Německá ústřední volební komise již zveřejnila složení nového Spolkového sněmu. Počet poslanců bude nově 735 a bude v něm šest stran.

Vítězná SPD bude mít 206 poslanců, unie CDU/CSU má 196 míst, Zelení obsadí 118 křesel, FDP má 92 poslanců, Alternativu pro Německo bude zastupovat 83 poslanců a Postkomunistická Levice má 39 zástupců.

Pro parlamentní většinu je tak potřeba 368 poslanců. Většinovou koalici mohou vytvořit SPD a unie CDU/CSU (402 hlasů), SPD se Zelenými a FDP (426 hlasů), CDU/CSU se zelenými a FDP (406 hlasů).

Vrcholní představitelé stran dnes budou pravděpodobně jednat o možných koalicích. Nadále zůstává otevřené, kdo se stane novým kancléřem.

Nárok na funkci kancléře vznesl lídr SPD Olaf Scholz a předseda CDU Armin Laschet. Oba chtějí o koalici jednat se Zelenými a FDP.

Zdroj: bbc.com