Vyloučení Turecka z víceúčelového programu na výrobu stíhaček F-35 páté generace způsobilo problémy Spojeným státům, uvádí portál Breaking Defense. (Foto: Defense.gov)

Výroba nejnovější americké stíhačky je ohrožena, protože turecká strana zastavila výrobu řady komponentů. V současné době se nejméně 15 dílů letadla nevyrábí v požadovaném množství, uvádí zpráva Státního kontrolního úřadu USA.

Počet součástek, které výrobce dostával se zpožděním, se zvýšil z 2 tisíc v srpnu 2017 na 10 tisíc v červenci 2019. Přibližně 60 procent nedostatku náhradních dílů připadá na 20 dodavatelů.

Připomeňme, že v roce 2019 Spojené státy jednostranně vyloučily Turecko z mezinárodního programu na výrobu páté generace stíhacího letounu F-35, což Ankaru pobouřilo. Washington takovým způsobem reagoval na to, že Turci koupili ruské protiletadlové raketové systémy Triumf S-400.

Turecko vyrábělo více než tisíc dílů používaných při montáži F-35, přičemž některé komponenty vyráběly pouze turecké podniky. USA se podařilo najít náhradu za většinu tureckých dodavatelů, ale zatím není známo, zda se tím cena dílů zvýší nebo jak to ovlivní tempo výroby.

Zdroj:  breakingdefense.com