Otevřený signál evropského navigačního systému Galileo bude odpojen v případě vojenského konfliktu v Evropě. Vlastní polohu bude možné určit pouze pomocí šifrovaných zařízení. (Foto: Wikimedia)

Sdělil Pierre Delsaux zástupce generálního ředitele útvaru Evropské komise pro vnitřní trh, průmysl, podnikaní a malé a střední podniky. Informuje o tom agentura RIA Novosti.

„Systém Galileo má bezpečnou a šifrovanou službu, k níž můžou získat přístup pouze majitelé speciálně vybavených přijímačů,“ řekl Pierre Delsaux během zasedání podvýboru pro bezpečnost a obranu Evropského Parlamentu.

„Vysvětlím vám, proč je to užitečné. Pokud například v Evropě dojde ke konfliktu, otevřený signál, který získáváte prostřednictvím systému Galileo, se zastaví. Už nebudete moci přesně určit, kde jste. A pouze ti, kteří mají tyto šifrované přijímače, budou moct tyto možnosti stále využívat. Takové speciální systémy budou v případě konfliktu dány armádě,“ vysvětlil.

Dříve se informovalo, že systém Galileo současně poskytuje své služby 1 miliardě uživatelů smartphonů po celém světě. Uvádělo se, že 95 % společností, které vyrábějí smartphony se satelitní navigaci, vyrábí čipy, které se spojují s evropským navigačním systémem.

Ve zprávě se také dodávalo, že všechny nové modely automobilů schválené pro evropský trh jsou vybaveny systémem eCall, který využívá Galileo ke sdělování polohy vozidla pohotovostním službám a od letošního roku je systém integrován do digitálních tachografů nákladních automobilů, které zaznamenávání rychlost a vzdálenost a přispívá ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Zdroj:  ec.europa.eu