Britský premiér Rishi Sunak říká, že Rusko musí „vypadnout z Ukrajiny a ukončit barbarskou válku“, když se na summitu G20 střetává s Putinovými představiteli. (Foto: Twitter)

Premiér to komentoval na prvním úterním zasedání, když kritizoval nepřítomnost ruského prezidenta na jednáních na indonéském ostrově Bali.

„Je pozoruhodné, že se Putin necítil být schopen se k nám připojit,“ řekl. „Možná kdyby přišel, mohli bychom se pustit do řešení věcí.

„Protože největší změna, kterou by kdokoli mohl udělat, je, aby Rusko odešlo z Ukrajiny a ukončilo tuto barbarskou válku.“

„Spojené království tuto agresi odmítá. Budeme Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude nutné.“

Putin se rozhodl jednání nezúčastnit, což Kreml zdůvodnil konflikty s časovým plánem, ale podle pozorovatelů se ho úředníci snaží uchránit před odsouzením ze strany světových lídrů.

Pan Sunak také pokáral Rusko slovy, že „země by neměly napadat své sousedy“.

„Je to velmi jednoduché – země by neměly napadat své sousedy, neměly by útočit na civilní infrastrukturu a civilní obyvatelstvo a neměly by vyhrožovat jadernou eskalací,“ řekl.

„To jsou jistě věci, na kterých se všichni shodneme.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na summitu na Bali vystoupil prostřednictvím videopřenosu, jej označil za „G19“ a přidržel se tak linie Kyjeva, že Rusko by mělo být ze summitu vyloučeno.

Vyzval k vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil ruské vojenské a politické představitele za zločin agrese proti Ukrajině, a k vytvoření mezinárodního mechanismu pro odškodnění Kyjeva za válečné ztráty a zničení.

„Všude, kde osvobozujeme naši zemi, vidíme jednu věc – Rusko po sobě zanechává mučírny a masové pohřby,“ dodal.

„Kolik masových hrobů je na území, které stále zůstává pod kontrolou Ruska?“ dodal.

Rusko před téměř devíti měsíci vtrhlo na Ukrajinu a zanechalo zbytek světa, který se potýká s následky, k nimž patří růst cen potravin a energií.

Mnoho zemí se postavilo na odpor a podpořilo Ukrajinu zbraněmi a pomocí, zatímco na Rusko uvalilo různé sankce.

Putin vyslal na jednání místo sebe ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý odmítl požadavek Kyjeva na obnovení plné územní svrchovanosti jako nerealistický.

Také obvinil kyjevské vedení, že protahuje válku, protože odmítá jednat. Západu vytýkal, že neumravňuje ukrajinského prezidenta a vede proti Rusku hybridní válku.

Zdroj: sky.com