Spojené státy musí zrušit sankce, které uložily na Írán, výměnou za jeho návrat k jaderné dohodě z roku 2015, řekl v neděli hlavní vyjednavač Íránu. (Foto: Flickr)

Jedním z hlavních cílů vídeňských rozhovorů bylo „stanovit podmínky, které musí Američané splnit,“ řekl Ali Bagheri Kani, také íránský zástupce ministra zahraničí.

Jakmile budou tyto podmínky dohodnuty, Američané budou mít povinnost je provádět, a hlavní požadavek je zrušení „nelegálních sankcí,“ dodal.

Stanoviska různých stran rozhovorů ohledně různých otázek jsou odlišná, ale v posledních dnech se podařilo snížit rozsah subjektů otevřených k diskusi, poznamenal Ali Bagheri Kani.

K „nekonstruktivním komentářům“ tří evropských stran na rozhovorech, íránský hlavní vyjednavač řekl, že je optimistický ohledně budoucnosti jednání.

„Nepřátelské, nezákonné, destruktivní a dokonce i nelidské činy některých stran,“ stejně jako stávající nedůvěra neumožňují jakoukoli naivitu týkající se pokroku procesu, dodal.

Írán a ostatní strany jaderné dohody z roku 2015, formálně známé jako společný komplexní akční plán (JCPOA), začaly 29. listopadu ve Vídni sedmé kolo rozhovorů o oživení dohody, od které se americký Washington stáhl během vlády pod bývalým prezidentem Donaldem Trumpem v roce 2018.

Zdroj: al-monitor.com