Zařízení na shromažďování a zpracování zemního plynu poblíž Medfordu v Oklahomě v sobotu odpoledne explodovalo a mohlo narušit tok uhlovodíků do energetických exportních uzlů na pobřeží Mexického zálivu v Texasu. (Foto: Twitter)

Společnost Oneok, Inc., přední poskytovatel služeb v oblasti středního proudu a provozovatel významných systémů pro zkapalněný zemní plyn (NGL), zaznamenala výbuch ve svém zařízení na frakcionaci NGL v Medfordu, asi 85 mil jižně od Wichity v Kansasu.

„V elektrárně jižně od města dochází k aktivnímu incidentu a žádáme všechny obyvatele jižně od Main Street, aby evakuovali své domovy a šli do budovy veřejné školy v Medfordu,“ uvedl včera na Facebooku úřad šerifa okresu Grant.

Společnost ONEOK později během dne vydala prohlášení, ve kterém se uvádí: „V závodě společnosti ONEOK na frakcionaci kapalného zemního plynu v Medfordu došlo k incidentu… Všichni zaměstnanci společnosti ONEOK jsou v pořádku a v tuto chvíli nevíme o žádných zraněních. Spolupracujeme s místními záchranáři a oceňujeme jejich rychlou reakci. Nadále se soustředíme na spolupráci se záchranáři, abychom požár uhasili a zajistili bezpečnost okolní komunity a našich zaměstnanců.“

Frakcionační závod společnosti ONEOK separuje NGL na produkty NGL, jako je ethan, propan, butan a zemní plyn, které se široce používají ve všech odvětvích hospodářství. Produkty NGL se používají jako vstupní surovina pro petrochemické závody, k výrobě elektřiny v elektrárnách, ke spalování při vaření a k přimíchávání do pohonných hmot pro vozidla.

Frakcionační zařízení v Medfordu dodává produkty NGL potrubím přes Texas do Mont Belvieu na pobřeží Mexického zálivu, což je hlavní oblast vývozu energetických produktů. O přerušení toku v potrubí se (zatím) nic neví.

Jeden z uživatelů Twitteru upozorňuje, že v posledním měsíci došlo k řadě požárů a výbuchů na ropných/plynových zařízeních nebo potrubích (podobně jako v případě záhadných požárů v potravinářských závodech) a nejvýznamnějším narušením byl zatím požár exportního terminálu LNG ve Freeportu, který minulý měsíc omezil část vývozu LNG do Evropy.

Podrobnosti o tom, jaké poruchy způsobilo zařízení na frakování ONEOK, jsou skoupé. Pokud k něčemu došlo, stalo se tak v nevhodnou dobu pro texaskou energetickou síť (napájenou z poloviny plynem NatGas), která má zaznamenat rekordní poptávku, protože prudce rostoucí vedra zvyšují poptávku domácností a podniků po chlazení.

Co by se mohlo pokazit?

Zdroj: infowars.com