Ukrajina dostává od Spojených států největší vojenskou pomoc: Od začátku války do 15. ledna 2023 přiteklo do země, která je nyní ve válce s Ruskem, 46,6 miliardy dolarů finanční pomoci na vojenské účely. (Foto: Flickr)

Při výpočtu průměrných ročních nákladů (v cenách roku 2022) předchozích válek, do kterých se Spojené státy zapojily, lze vidět skutečný rozsah výdajů na pomoc Ukrajině.

Jak ukazuje Martin Armstrong ze společnosti Statista v infografice níže, platby Ukrajině již přesáhly roční vojenské výdaje USA na válku v Afghánistánu v letech 2001-2010. Vojenské výdaje USA ve válce ve Vietnamu, v Iráku a v Koreji byly podstatně vyšší – podle výpočtů Kielského institutu pro světovou ekonomiku v rámci projektu Ukraine Support Tracker.

Infographic: Ukraine: U.S. Military Aid Exceeds Costs of Afghanistan | Statista
Infografika: Ukrajina: Statista: Vojenská pomoc USA převyšuje náklady na Afghánistán | Statista

Ve vietnamské a korejské válce stála vysoká míra spotřeby munice a dalších zásob obzvláště velké množství peněz, kromě opotřebení techniky a mnoha dalších prostředků, jako je například péče o raněné. Situaci v každém případě dále komplikovala velká vzdálenost od místa operace. Ačkoli USA udržovaly v jihovýchodní Asii řadu základen, velké zbraňové systémy a potřebné náhradní komponenty musely být všechny dopraveny nebo přepraveny letecky přes Pacifik. Kromě toho byla u pobřeží Vietnamu vždy rozmístěna velká flotila letadlových lodí. Četné mise letectva rovněž způsobovaly značné náklady.

Ve Spojených státech se kritika rozsahu vojenské pomoci Ukrajině ozývá již i z řad republikánů.

Někteří američtí republikáni v Kongresu oznámili, že hodlají pomoc Ukrajině zablokovat.

Nicméně den po své návštěvě Kyjeva americký prezident Biden zdůraznil závazek své země pokračovat v podpoře ukrajinského válečného úsilí. V projevu v polské Varšavě řekl:

„Nejde jen o svobodu na Ukrajině. Jde o svobodu demokracie obecně“.

Kromě vojenské pomoci, která je podrobně popsána v této infografice, dodaly USA také zbraně a vybavení v hodnotě více než 5 miliard dolarů.

Zdroj: statista.com