Špičkový akademik a vládní poradce varuje, že Spojené království zažije v příštích pěti letech občanskou válku, která bude způsobena „zničením legitimity“ způsobeným neschopností vlády zajistit hranice. (Foto: Flickr / ilustrační)

Profesor David Betz to uvedl v podcastu s novinářkou a spisovatelkou Louise Perryovou.

Betz vyučuje na Kings College v Londýně, působí jako poradce nebo spolupracovník britského ministerstva obrany a GCHQ a je také vedoucím pracovníkem Institutu pro výzkum zahraniční politiky.

Profesor, který sám sebe označuje za „klasického člena establishmentu“, Perryové řekl, že britská společnost je nyní „výbušně nastavena“ na masové nepokoje.

Propad podle něj začal zlomením společenské smlouvy poté, co se politický establishment ve Spojeném království pokusil zvrátit hlasování o brexitu.

Následující roky přinesly „destrukci legitimity“ v důsledku politiky otevřených hranic po sobě jdoucích vlád a jejich neschopnosti chránit děti před groomingovými gangy, navíc s dvoustupňovým soudním systémem, jemuž předsedá vysoce zpolitizované soudnictví.

„Pokud chcete ve společnosti vyvolat domácí nepokoje, pak to, co dělá britská vláda, je téměř učebnicově přesně to, co byste udělali,“ řekl profesor.

Betz řekl, že situace je nyní „příliš daleko“ a že do půl desetiletí pravděpodobně dojde k celonárodní erupci, která předčí nepokoje z loňského léta.

Paul Embery napsal na svém Substacku některé z dalších argumentů, které Betz během podcastu uvedl a které profesora vedly k osudové předpovědi.

Betz tvrdí, že nyní žijeme v hluboce roztříštěném národě, který je mnohem méně spojen s těmi aspekty své historie, díky nimž byl dříve spokojený a dobře spravovaný. Hanebné aktivity některých jednotlivců a skupin slouží k prohlubování a zvětšování našich rozporů.

Lze tedy říci, že společnost, v níž se odehrávají tyto skutečnosti, je předurčena k občanské válce? No, a tady přichází ta zajímavá část. Betz vysvětluje, že vysoce heterogenní společnosti (společnosti složené z mnoha různých sociálních, kulturních a etnických skupin), v nichž neexistuje jediná dominantní kohorta, nejsou nijak zvlášť náchylné k občanské válce. Je to proto, že žádná skupina nemá dostatečnou moc nebo postavení, aby mohla koordinovat rozsáhlou vzpouru. Stejně tak vysoce homogenní nebo „nefrakcionované“ společnosti nejsou zvlášť zranitelné vzhledem k tomu, že je obecně snadné dospět ke konsenzuálním postojům. Nebezpečná oblast se podle Betze nachází uprostřed – ve společnostech, které jsou stále heterogennější a v nichž se dříve dominantní společenská většina obává, že ztrácí své místo. V takových společnostech se nativistické nálady projevují v narativu, který Betz nazývá „snižování úrovně“ a „rozptýlení“.

Zabýval se také fenoménem „asymetrického multikulturalismu“, v němž „preference uvnitř skupiny, etnická hrdost a skupinová solidarita – zejména při hlasování – jsou přijatelné pro všechny skupiny kromě bělochů, pro něž jsou tyto věci považovány za nadřazené postoje, které jsou anatematické pro společenský řád“. To „poskytuje argument pro vzpouru bílé většiny (nebo velké menšiny), která je zakořeněna ve vzrušujícím jazyce spravedlnosti“.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Velká Británie je nejméně náchylnou zemí k masovým občanským nepokojům, ale díky letitému společenskému marasmu a masové imigraci se bohužel zdá, že jsme na pokraji toho, abychom právě toto zažili.

Zdroj: modernity.news