Letadla s plně elektrickým kolmým startem a přistáním (eVTOL) změní městskou dopravu. Se čtenáři jsme se podělili o nejrůznější koncepty létajících taxi, přičemž některé z nich jsou ve fázi testování. (Foto: Youtube / NASA)

Na světě pracuje na eVTOL pro městskou leteckou mobilitu více než 100 společností, ale než některá z nich zahájí komerční využití, především v USA, chtějí výzkumníci NASA analyzovat údaje o výkonnosti eVTOL při crash testech, aby zjistili bezpečnost cestujících.

Výzkumníci NASA v zařízení pro výzkum přistání a nárazů v Langley Research Center NASA v Hamptonu ve Virginii shodili eVTOL ve skutečné velikosti z výšky asi 30 metrů, čímž simulovali nouzové přistání.

„Zkouška byla pro tým pro nárazovou způsobilost v Langley velkým úspěchem.

„Úspěšně jsme otestovali koncept vozidla eVTOL představující šestimístné vozidlo s vysokým křídlem, převýšenou hmotností a více rotory, přičemž jsme získali více než 200 kanálů dat a shromáždili více než 20 pohledů z palubní a mimopalubní kamery,“ uvedl v prohlášení Justin Littell, výzkumný asistent oddělení strukturální dynamiky v Langley.

Na videu zveřejněném NASA je vidět, jak je eVTOL vyzdvižen do vzduchu a poté uvolněn houpačkou, která simuluje velmi tvrdé přistání.