Vesmírné síly USA (USSF) budou moci provádět útočné operace, včetně zásahů na pozemní cíle a cíle v kyberprostoru. Vyplývá to z doktríny tohoto nového druhu amerických ozbrojených sil. (Foto: USSF)

Dokument s názvem Spacepower označuje vojenské operace ve vesmíru za samostatnou oblast boje, a nikoli za oblast působnosti jiných druhů vojsk. 

Útočné akce jsou považovány za „zásadní pro dosažení převahy ve vesmíru“ a mohou být podle doktríny prováděny, „pokud je to opodstatněné“.

Například na odpor protivníkovi, který má v úmyslu získat přístup do oblasti vesmíru nebo jej použít ve svých vlastních zájmech. 

„Útočné operace jsou zaměřeny na kosmické schopnosti a protikosmické obranné systémy nepřítele, na snížení účinnosti a smrtelnosti nepřátelských sil ve všech oblastech. Útočné operace jsou zaměřeny na dosažení převahy a schopnosti neutralizovat nepřátelské vesmírné mise dříve, než budou použity proti přátelským silám," stojí v dokumentu. 

Poznamenává se i to, že provádění útočných operací se neomezuje pouze na boj s protiraketovými systémy protivníka, ale může zahrnovat i zásah vůči „celému spektru protisatelitního potenciálu nepřítele“. Jde o pozemní cíle a objekty v kyberprostoru. 

Také si Vesmírné síly USA vyhradily právo na provádění defenzivních operací, jak pasivního, tak i aktivního typu. Aktivní jsou přitom nutné na „zničení či zbavení útočných prostředků nepřítele schopnosti plnit úkoly“. 

Prezident USA Donald Trump oznámil založení vesmírných jednotek loni v prosinci při podepsání vojenského rozpočtu. Podle něj je klíčovou funkcí této nové šesté složky Ozbrojených sil USA bránit zájmy země ve vesmíru – oblasti boje budoucnosti. Dle Pentagonu kontingent vesmírných sil čítá kolem 16 tisíc lidí. Jejich současným velitelem je generál John Raymond. 

V letošním březnu Vesmírné síly USA představily svůj první ofenzivní sytém – Counter Communications System (CCS) Block 10.2, který je pozemním rušičem komunikace. Předpokládá se, že je schopen bránit přenosu dat mezi družicemi nepřátel.  

Zdroj:  sciencetimes.com