Wi-Fi jsou elektromagnetické vlny, stejné jako světlo, které vidíte, jen díky mnohem delší vlnové délce mohou pronikat zdmi. (Foto: CMU)

Stejně jako světlo (a echolokace) se tyto vlny odrážejí od různých povrchů a při správné rekonstrukci z nich lze vytvořit obraz.

Tento systém se vyvíjí od roku 2005, kdy byl pro armádu a policii vytvořen ultraširokopásmový radarový systém s vysokým rozlišením a krátkými pulzy pracující na frekvenci kolem 10 GHz, který jim poskytuje „lepší situační přehled“.

V roce 2009 Kalifornská univerzita demonstrovala proveditelnost zobrazování pomocí Wi-Fi. V roce 2017 Německo demonstrovalo schopnost vytvářet Wi-Fi obrazy pomocí technik převzatých z oblasti holografie.

Již tehdy byla technika schopna rozlišit podobu člověka nebo psa na sedadle automobilu. Vše se změnilo v únoru 2019, kdy se týmu z Michiganské státní univerzity podařilo pomocí signálů 5,5 GHz zachytit úplný 2D obraz pomocí snímání signálů Wi-Fi.

S jeho pomocí vytvořili v roce 2020 vědci z University at Buffalo „první 3D strukturu pro vytváření lidských póz pomocí komerčních Wi-Fi zařízení“ s využitím umělé inteligence, aby „učinili svět bezpečnějším, zdravějším a chytřejším“.

V roce 2019 bývalý dodavatel DARPA Ray Liu z IEEE prohlásil, že technologie je tak přesná, že dokáže detekovat vaše dýchání pouze pomocí standardních signálů Wi-Fi, a do konce roku 2021 dosáhl IEEE výsledků zobrazování s vysokým rozlišením.

Již nyní žijeme v prostředí rostoucího masového digitálního dohledu. Tato technologie nabízí komplexní a velmi diskrétní způsob, jak monitorovat každou místnost vašeho domova a pracoviště. Bude možné zjistit, kde se v domě nacházíte a co přesně děláte: od sezení na toaletě až po milování.

Terčem sledování se může snadno stát kdokoli. Je možné, že jednoho dne zjistíte, že váš Wi-Fi router a přístupový bod přenáší obraz subjektu, kterému se nelíbily vaše příspěvky na sociálních sítích.

A dokud bude instalace Wi-Fi všude možně široce podporována masami s vymytými mozky, bude využívána proti nim. Lidé si budou sami instalovat Wi-Fi, pořizovat si nejrůznější senzory a kamery.

Zdroj: ispreview.co.uk