Britský Národní archiv odtajnil část dokumentů z období studené války, které obsahují eventuální příčiny rozpoutání nového světového konfliktu. Jako doprovod zveřejněných dokumentů představil archiv celou expozici.

Britská vláda za studené války šířila například letáky, ve kterých vysvětlovala obyvatelům použití nejjednodušších obranných prostředků při jaderném útoku.

Tato expozice byla otevřena v Národním archivu. K vidění je například typický úkryt z nábytku a pomocných prostředků, zásoba potravin a další věci.

V archivu jsou také „vážnější“ dokumenty, například o cvičeních NATO Wintex-Cimex za účelem nacvičení úkonů v případě jaderné hrozby. Posuzuje se scénář vpádu sovětských vojsk do Jugoslávie.

Po ostřelování britských vojenských základen sovětskou armádou měla britská premiérka Margaret Thatcherová schválit vypuštění 29 jaderných raket na Sovětský svaz.

Bylo dokonce sestaveno provolání k britskému lidu královny Alžběty II. 

„Nemohla jsem si ani na moment představit, že jednou budu muset sdělit svému národu takovou zprávu,“ praví se v prohlášení královny.

Zvláštní cennost má vetchý kus papíru, na kterém jsou uvedena různá procenta. V archivu má také název „dokument s procenty“. Na něm si prý dělili východní Evropu Josif Stalin a Winston Churchill.

Dá se přečíst nápis: „Rumunsko – Rusko 90 %, ostatním 10 %, Jugoslávie 50/50".

Dokumenty britské rozvědky MI5 svědčí o tom, že známý spisovatel George Orwell sestavil na pokyn vlády seznam lidí sympatizujících s komunismem.

Zdroj:  theguardian.com