Protivládní syrští ozbrojenci, kteří byli kdysi zapojeni do utajeného amerického programu na podporu rebelů.

Uvedli, jak se americké zbraně dodané tzv. umírněné opozici dostaly do rukou syrské Al-Káidy.

„Byl jsem ve spojení s Frontou an-Nusrá*, která je afilovaná k Al-Káidě*, aby mně a mým vojákům poskytla ochranu a bezpečně dopravila ze severního Aleppa do západního. Cesta trvala dvě hodiny. Výměnou za to jsem jim předal pět pickupů a munici," uvedl televizi Fox News velitel Svobodné syrské armády Anas Ibrahím Obajdi, rovněž známý jako Abu Zajd.

Zajd tvrdí, že velel militantní skupině, kterou v roce 2015 v Turecku vycvičily a vyzbrojily Spojené státy a pak je poslaly do Sýrie.

Vzhledem k tomu, že předešlá skupina 54 ozbrojenců byla přepadena teroristy z an-Nusry, kteří jim sebrali americké zbraně, zpočátku Američané chtěli poslat Zajda a jeho muže do Sýrie neozbrojenými a slíbili jim, že dostanou zbraně až na místě.

Poté, co Zajd dokázal přesvědčit americké instruktory, aby je přeci jenom vyzbrojili, byli zastaveni tureckými pohraničníky, kteří zjistili, že u sebe mají oficiální vlajky Sýrie místo vlajek rebelů. Zodpovědnost za toto nedorozumění na sebe vzali instruktoři a skupině se nakonec podařilo dostat do Sýrie. Brzy se ale projevily problémy s morálkou a většina ozbrojenců skupinu opustila. Zajdovi tak zůstalo pouze 27 mužů z původních 72.

Kvůli těmto událostem se Zajd rozhodl, že ukončí svou účast na americkém programu a vrátí se do rodného západního Aleppa. Jelikož musel překročit území, které kontrolovala an-Nusrá, musel teroristům předat zbraně výměnou za bezpečný průchod.

„Američané byli velmi rozzuřeni, když se o tom dozvěděli, a dokonce mi snížili plat. Byla to ale naše jediná možnost, jak se dostat jejich územím bezpečně domů, aniž by nás zabili," vysvětluje Zajd. Připomněl, že měsíc po této dohodě Pentagon celý program uzavřel. Dodal ale, že „Američané… nemohou dostat své zbraně zpět".

Fox News s odvoláním na své zdroje dále uvedl, že Zajd má nadále velké množství zbraní, jejichž nákup „financovaly" USA. Tyto zbraně se zcela běžně objevují na černém trhu a jsou součástí lukrativního businessu.

Od roku 2013 do poloviny roku 2017 USA cvičily syrské povstalce a zásobovaly je zbraněmi v rámci programu CIA Timber Sycamore. V červenci americký prezident Donald Trump program ukončil.

V roce 2015 Washington přiznal, že velká část zbraní, které byly určeny „umírněným" povstalcům, si našla cestu do rukou teroristických skupin.

Zdroj:  foxnews.com