Velitel německého námořnictva Key-Achim Schönbach, který dříve uvedl, že Krym se Ukrajině nikdy nevrátí, rezignoval. Ministryně obrany Christine Lambrechtová jeho rezignaci přijala. (Foto: Flickr)

„Právě jsem požádal spolkovou ministryni obrany, aby mě s okamžitou platností zprostila mých úkolů a povinností velitele námořnictva,“ uvádí se v prohlášení Schönbacha, které zveřejnil PressePortal.

Viceadmirál označil svoji rezignaci za nevyhnutelný krok, a to z toho důvodu, aby nedošlo k dalším škodám pro německou flotilu, ozbrojené síly i samotnou zemi.

„Spolková ministryně moji žádost přijala,“ uvádí se dál.

Připomeňme, že viceadmirál při svém vystoupení v Indii uvedl, že Krym se Ukrajině nikdy nevrátí. „Krymský poloostrov je pryč, už se nevrátí,“ pronesl tehdy Schönbach.

Vyjádřil se rovněž k obviněním Západu, který se domnívá, že Moskva plánuje destabilizovat situaci na Ukrajině. Tato tvrzení Západu označil za nesmysl.

Schönbach dále zmínil, že Indie a Německo potřebují Rusko, aby mohly čelit Číně a poukázal na to, že ruský prezident Vladimir Putin vyžaduje, aby se k němu Západ choval jako k rovnocennému, se stejnou úctou, a že je lehké mu tuto úctu, kterou podle všeho zasluhuje, prokázat.

Později viceadmirál označil svůj projev za zjevnou chybu, svá slova za neuvážená a špatně vyhodnocená v dané situaci. Slova viceadmirála rezonovala i na německém ministerstvu obrany. Jeho slova resort odsoudil.

„Vyjádření (viceadmirála Schönbacha, pozn. red.) co se týče obsahu a volby slov, nejmenším způsobem neodpovídají stanovisku spolkového ministerstva obrany,“ uvedl resort ve svém stanovisku pro agenturu Dpa.

Rusko nejednou uvádělo, že je otevřeno dialogu se Západem, který bude budován na základech vzájemné úcty, ale není to ruská strana, která nese vinu za zhoršení vztahů.

Zdroj: tagesschau.de