Jedinečné biofiltry, které byly vytvořeny na základě těch nejodolnějších chaluhových řas na světě, jsou schopné účinně a bezpečně zbavit mořskou vodu znečištění ropnými látkami. Oznámil to vedoucí výzkumný pracovník Jižního vědeckého centra Ruské akademie věd, doktor Oleg Stepanjan. Informovala o tom ruská média.

Vědci společně s kolegy z Murmanského mořského biologického institutu (tým profesora Grigorije Voskobojnikova) vytvořili speciální biotechnologické struktury — plantáže řas, které dokáží vyčistit vodu a zbavit ji ropných produktů.

„Když dojde k úniku ropy, může být následně sesbírána mechanicky. Nebo to může být provedeno přirozenějším a účinnějším způsobem — tedy tak, že bude nebezpečná oblast ohrazena biofiltrem z řas, který ropu rozloží na jednoduché látky, a to i při dalších emisích," řekl Stepanjan.

Vědec dále zdůraznil, že je tato technologie použití biofiltrů skutečně jedinečná. Navíc vědci dokázali identifikovat ty nejvhodnější řasy, které mohou být použity pro tento účel.

„Studium řas ukázalo, že chaluha bublinatá je tím nejstabilnějším superorganismem," prozradil Stepanjan.

Tato řasa roste především v severních mořích a může existovat při teplotách od —2 do 30 °C nad nulou. V zimě prakticky zamrzne do ledu a v létě zůstává během odlivu několik dní bez vody.

Tato řasa je také odolná vůči světlu, a to během polárního dne i při nedostatku světla během polárních nocí. Její míra odolnosti vůči ropným produktům činí 50 miligramů na litr s maximální povolenou koncentrací, která je tisíckrát nižší — tedy 0,05 miligramů na litr.

Experimenty odhalily, že několik desítek kilogramů těchto řas, které jsou umístěny určitým způsobem, jsou schopné zužitkovat ve vodě několik tun ropných produktů.

„Náš plán lze aplikovat kdekoli na světě, jelikož metodologie umožňuje vybrat konkrétní řasy pro určité území, stejně jako způsob jejich umístění ve vodě," prohlásil závěrem Stepanjan.